همدان جزو ۳ استان دارای نرخ تک‌رقمی بیکاری است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، ‌محمد‌ناصر نیکبخت ظهر امروز در همایش رویکردهای اجتماعی و توسعه پایدار شهری استان همدان، اظهار داشت: انتخابات امسال شوراها و ریاست جمهوری انتخابات بسیار مهمی بود که اگر تدابیر مجریان نبود چالش‌های فراوانی ایجاد می‌شد.

وی با اشاره به اینکه از روز تأیید صلاحیت کاندیدها با چالش‌هایی مواجه شدیم، افزود: در تمامی شهرستان‌ها به این چالش‌ها رسیدگی شد.

نیکبخت با بیان اینکه اعضای هیئت نظارت وظیفه خود را به خوبی انجام دادند، عنوان کرد: خوشبختانه تلاش‌ها در این راستا چه در استان و چه در هیئت مرکزی تهران به نتیجه رسید.

نیکبخت با تأکید بر اینکه مردم با خیال آسوده و به راحتی به کاندیدای شوراهای شهر و روستا رأی دادند، گفت: در رابطه با ریاست جمهوری نیز مردم تصمیمی کارآمد و شایسته گرفتند.

وی با اشاره به اینکه عده‌ای خدمات دولت گذشته را نادیده گرفته و اقدام به تخریب کردند، بیان کرد: در این چهار سال قبل دولت مشغول به آواربرداری‌های داخلی و بین‌المللی بود و با توجه به این هم‌افزایی‌ها برای تخریب دولت مردم اقبال خود را با پاسخی مثبت نشان دادند.

نیکبخت اظهار داشت: ما باید در عرصه انتخابات شرایطی را ایجاد کنیم که مردم در بستری سالم و بی‌طرفانه رأی خود را ارائه کنند زیرا کسانی که توسط شورای نگهبان تأیید صلاحیت شدند افراد مورد تأیید نظام و شورای نگهبان هستند.

وی با اشاره به اینکه تعداد منتخب‌های شورای شهر و شوراهای روستا ۱۱۷ هزار نفر در سطح کشور است، افزود: ۷ هزار نفر از این تعداد اعضای شورای شهر و ۱۱۰ هزار نفر منتخبان‌ شورای روستاها هستند.

استاندار همدان گفت: انتخاب شوراها تا مدتی انجام نشد و در دولت اصلاحات نخستین انتخابات شوراهای دولت اصلاحات انجام شد.

نیکبخت با تأکید بر اینکه شوراها در دوره‌های اول با مشکلاتی مواجه بودند که در دوره‌های بعد این مشکلات تا حدی برطرف شد، عنوان کرد: انتخابات شوراها این نوید را می‌دهد که می‌شود همه‌ی امور مردم را به خود مردم سپرد.

وی با اشاره به اینکه ۱۱۷ هزار نفر اعضای شورا معادل ۶ لشکر هستند، بیان کرد: دولت علاوه بر کادر و پرسنل اداری ۶ لشکر بزرگ در اختیار دارد که تمامی افراد حاضر در این لشکر صاحب اختیار و تصمیم گیرنده هستند.

استاندار همدان با بیان اینکه وظیفه شوراها بسیار تأثیرگذار و برجسته است، تصریح کرد: وظیفه اصلی شوراها انتخاب شهردار نیست بلکه این انتخاب یکی از وظایف شورها است و باید فردی انتخاب شود که مفید و توانا باشد و از انتخاب فردی که به شما نزدیک و هم عقیده است دوری کنید.

نیکبخت تأکید کرد: شوراها با شهرداری که انتخاب می‌کنند همکاری لازم را داشته باشند و از کشیده شدن اختلافات به مردم دوری کنند.و

وی اظهار داشت: در هر کجا که دیدگاه و نگاه‌ها جامعه و مردم بود و اختلافی بین شوراها مشاهده نمی‌شد موفقیت‌هایی حاصل شد در غیر این صورت ناموفق بودیم.

استاندار همدان با اشاره به اینکه در سومین دوره شوراهای شهر و روستا در نهاوند ۶ شهردار عوض شد، افزود: تمامی این شهردارها مشکل نداشتند بلکه نتیجه این تغییرات اختلاف بین شوراها بود چرا که اختلاف‌های بین شوراها آفت است.

نیکبخت با تأکید بر اینکه مسائل و منافع شخصی خود را با عضویت در شورا حل نکنیم، عنوان کرد: شوراها به مسائل اجتماعی، عمرانی، زیباسازی و توسعه شهر پردازند و شوراها باید به سرمایه‌گذاری در شهرها توجه خاصی داشته باشند.

وی با بیان اینکه حاشیه‌نشینی از آسیب‌های مهمی است که جامعه ما را تهدید می‌کند، تأکید کرد: شورای روستاها باید از ورود روستاییان به حاشیه شهر جلوگیری و شوراهای شهر باید حاشیه‌های شهری را ساماندهی و به این موضوع رسیدگی کنند.

استاندار همدان با تأکید بر اینکه شوراها تا می‌توانند در راستای جذب سرمایه‌گذار اقدام کنند، گفت: تا سرمایه‌گذار وارد شهری نشود درآمدی برای شهرداری و توسعه شهر و شهرداری ایجاد نمی‌شود.

نیکبخت با اشاره به اولین حرکت قطار همدان در دو روز گذشته، اظهار داشت: اولین سفر رسمی قطار همدان با اعزام خانواده‌های شهدا، ایثارگران و اصحاب رسانه استان همدان به مشهد مقدس در دو روز گذشته انجام شد.

وی با بیان اینکه تا روز پنجم مهر قطار همدان در هفته دو سفر به مشهد مقدس خواهد داشت، بیان کرد: از پنجم مهر روزانه سفر قطار همدان به تهران نیز انجام می‌شود.

استاندار همدان تأکید کرد: برقی کردن قطار همدان و ایجاد ایستگاه جدید قطار در داخل شهر در دستور کار قرار دارد.

نیکبخت با اشاره به اینکه مصوب شده تا قطار همدان به ملایر و ملایر به نهاوند وصل شود، افزود: ریل‌گذاری قطار از نهاوند به کرمانشاه ادامه پیدا می‌کند و اسدآباد و تویسرکان نیز در این مسیر به راه اهن متصل می‌شوند که این ریل‌گذاری و استفاده از امکان قطار زمینه‌ای برای توسعه استان است.

وی با تأکید بر اینکه استان همدان جز سه استان دارای نرخ تک‌رقمی بیکاری است، اظهار داشت: استان‌های سمنان و مرکزی با داشتن صنایع و نزدیک بودن به شهرهای صنعتی اولین و دومین استان دارای نرخ تک‌رقمی بی‌کاری هستند در حالی که در استان همدان موقعیت‌های صنعتی وجود ندارد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *