اخذ اسناد از سالمندان در شرایط کم‌حواسی بیشترین آمار سالمندآزاری را دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، بهروز رفیعی ظهر امروز در آئین افتتاح مرکز فرزانگان سالمندان پرتلاش شهر اراک با اشاره به اهمیت حفظ ارزش سالمندان اظهار داشت: هر فردی که وارد سن ۶۰ سالگی شود یک سالمند است که در این سن شرایط دگرگون شده و برخی از رفتار باید توسط خود فرد و برخی توسط اطرافیان فرد سالمند به انجام برسد.

وی افزود: تغذیه افراد سالمند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که متاسفانه افراد سالمند به این مسئله توجه چندانی ندارند و نسبت به آن بی‌توجه هستند و این وظیفه اطافیان آنهاست که بر میزان مصرف و نوع تغذیه سالمندان نظارت و مدیریت داشته باشند.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی تصریح کرد: فعالیت بدنی سالمندان باید بر اساس برنامه‌ای مرتب تحت نظر باشد و روزانه نیم ساعت در صبح و نیم ساعت در ساعات بعد از ظهر به پیاده‌روی بپردازند، همچنین اطرافیان افراد سالمند باید به رویه مصرف داروی آنها  نیز توجه  ویژه داشته باشند تا بدون تجویز پزشک از میزان مقدر داروهایشان کم و یا به میزان آنها اضافه نکنند.

رفیعی ادامه داد: سالمندان ما در این سن باید از فضاهای متشنج دور بمانند تا از ابتلا به مرگ ناگهانی که بیشتر بر اثر اختلالات عصبی ناشی از فضاهای متشنج حاصل می‌شود در امان باشند، توصیه پزشکی ما به اطرافیان سالمندان مدارا کردن با این افراد است زیرا دارای روحیه‌ای حساس هستند.

وی عنوان کرد: غفلت از سالمندان نخستین مرحله از سالمندآزاری است که فرد سالمند را چنان بی‌توجه می‌پنداریم که گویا در جمع حضور ندارد و بیشترین مورد مشهود سوئ‌استفاده از سالمندان اخذ مدارک و یا اسناد از آنها به سبب کم حواسی و یا  فراموشی است.

رفیعی عنوان کرد: باتوجه به تغییرات شرایط روحی و فکری سالمندان در سنین سالمندی که اغلب منجر به کم‌حواسی و یا فراموشی می‌شود اخذ اسناد از سالمندان در شرایط کم‌حواسی بیشترین آمار سالمندآزاری را دارد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *