حراج اصناف کرمانشاه در گرمای رکود/ تعطیلی؛ تنها راهکار پیش‌روی اصناف

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه در چند سال اخیر کمر اصناف استان کرمانشاه از رکود خمیده شده و بسیاری از آنها به تعطیلی کشیده شده‌اند و واحدهای باقی‌مانده نیز با توان بسیار پایین در حال فعالیت هستند که بعضاٌ زیان‌آور هستند. در شرایط بحران بیکاری نه‌تنها مرحمی از سوی دولت برای آنها تعریف نشده بلکه قاچاق کالا نیز در این میان زنگ خطر را در کشور به صدا درآورده و نمکی بر زخم بیکاری کشور است و به‌طور مستقیم خود سبب افزایش بیکاری می‌شود.

با وجود مشکلات در هم پیچیده، اصناف استان هر دوره به امید تغییری مثبت با در بسته مواجه می‌شوند و اکنون نه‌تنها تدبیر دولت و اعمال سیاستهای اشتباه و بی‌توجهی برخی از مسئولان کاری از پیش نبرده بلکه گرمای هوا در کنار رکود چند ساله بر مشکلات اصناف استان کرمانشاه افزوده است.

یکی از فروشندگان میوه و تره‌بار در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به نوسانات متعدد قیمت میوه در استان اظهار داشت: فعالیت واحدهای میوه‌فروشی در کرمانشاه در سه سال گذشته قابل مقایسه با سالهای گذشته نیست و بسیاری از واحدها به اجبار اجناس خود را به نسیه در اختیار خریداران می‌گذارند.

سلطانی با بیان اینکه بسیاری از واحدهای میوه‌فروشی به تعطیلی روی آورده‌اند عنوان کرد: برخی از میوه‌فروشان بیکاری را به زیان ترجیح داده و واحد خود را تعطیل کرده‌اند و برخی دیگر نیز به مشاغل دیگر روی آورده‌اند که این نیز به دلیل ناآگاهی سبب زیان آنها می‌شود.

یکی از فروشندگان پوشاک و البسه در استان کرمانشاه نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم گفت: کاهش قدرت خرید مردم سبب رکود در بازار پوشاک شده است و در این میان ورود کالاهای قاچاق با قیمت پایین مشکلات صنف پوشاک را دوچندان کرده است.

جمالی با بیان اینکه تعداد فعالان و خبرگان صنف پوشاک در استان کرمانشاه روز به روز کمتر می‌شود افزود: معضل بیکاری در استان سبب روی آوردن بسیاری از افراد به سمت صنف پوشاک شده است اما عدم آگاهی آنها از نحوه فعالیت و عدم توانایی در پرداخت کرایه آنها را نیز خیلی زود به تعطیلی می‌کشاند.

یکی از قصابان شهر کرمانشاه نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم بیان کرد: قیمت گوشت در استان کرمانشاه با وجود داشتن ظرفیت بسیار در حوزه دام دارای نوسانات بسیاری است و این افزایش قیمتهای دائمی سبب نارضایتی مردم از قصابان شده در حالی که قصابان خود قربانی این افزایش قیمت هستند.

قنبری با اشاره به اینکه کاهش و ثبات قیمت گوشت در استان کرمانشاه نیازمند نظارت مداوم و ارائه راهکار مناسب است گفت: هرچند قدرت خرید مردم بسیار کاهش یافته اما قادر به حذف گوشت از سبد غذایی خانوار نیستند با این وجود میزان خرید مردم بسیار کاهش یافته است.

تعطیلی ۳۴ واحد طلافروشی

رئیس اتحادیه طلا و جواهر کرمانشاه با بیان اینکه تا سال گذشته ۳۷۰ تا ۳۸۰ واحد طلافروشی عضو اتحادیه بودند گفت: در سال گذشته پروانه ۳۴ واحد طلافروشی در کرمانشاه به دلیل رکود و ورشکستگی و اجاره بالا باطل شد و این واحدها به تعطیلی کشیده شدند.

مجتبی فیروزی با بیان اینکه بازار طلا نه‌تنها در استان کرمانشاه بلکه در چهار سال گذشته در کشور دچار رکود شده است عنوان کرد: رکود در بازار ناشی از کاهش قدرت خرید مردم و مالیات بر ارزش افزوده به همراه مالیات بر درآمد است که تعطیلی برخی از واحدها را به دنبال داشته است.

فیروزی با اشاره به اینکه رونق بازار طلا منوط به افزایش نقدینگی و قدرت خرید مردم و کاهش مالیات بر درآمد و ارزش افزوده واحدهای طلافروشی است افزود: بسیاری از واحدهای طلافروشی به‌دلیل عدم توانایی در پرداخت اجاره مجبور به تغییر شغل می‌شوند.

افزایش تعداد میوه‌ فروش‌ها به‌دلیل بیکاری

رئیس اتحادیه میوه و سبزی‌فروشان کرمانشاه با اشاره به اینکه اکنون بیش از ۳۰۰ واحد میوه و سبزی‌فروشی در کرمانشاه عضو اتحادیه هستند گفت: رکود در بازار میوه‌فروشان کرمانشاه و افزایش مالیات اعتراض این صنف را بلند کرده است.

سیدعلی حسینی با اشاره به اینکه مهم‌ترین معضل پیش‌روی صنف میوه‌ و سبزی‌فروشان کرمانشاه افزایش مالیات است عنوان کرد: با توجه به رکود و کاهش چشمگیر درآمد در صنف میوه‌ و سبزی‌فروشان، افزایش مالیات سبب اعتراض فروشندگان و مراجعه آنها به اتحادیه شده است.

حسینی با بیان اینکه تعداد زیادی از واحدهای صنف میوه و سبزی‌فروشان در کرمانشاه ورشکست شده‌اند گفت: بازار برای این صنف همیشه در رکود بوده اما در یکی دو سال گذشته خیلی شدت یافته به طوری که بسیاری از واحدها تعطیل شده‌اند و اعتراض نیز افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه برای حمایت از واحدهای تحت نظر خود ضعیف است عنوان کرد: بسیاری از واحدها از پرداخت حق عضویت ناچیز سالانه به اتحادیه میوه و سبزی‌فروشان عاجر هستند و تنها زمانی که با مشکلی روبه‌رو می‌شوند به اتحادیه مراجعه می‌کنند و اتحادیه نیز به سختی اجاره مکان خود را تهیه می‌کند.

حسینی دلیل اصلی ورشکستگی بسیاری از واحدهای میوه و سبزی‌فروشی در کرمانشاه را افزایش بیکاری عنوان کرد و افزود: بسیاری از افراد به منظور گذران زندگی خود به میوه‌فروشی روی می‌آورند و تعدد مغازه‌‌ها و بی‌تجربگی به تدریج سبب ورشکستگی برخی از واحدها می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تنها راه حل سامان دادن بازار میوه‌فروشان در کرمانشاه افزایش اشتغال است گفت: استان کرمانشاه استانی مرزی است که با استفاده از جمعیت جوان خود می‌تواند موفق شود اما اکنون شغلهای کاذب و مقطعی این فرصت را از دست داده است.

قصابان قربانیان افزایش قیمت گوشت

رئیس اتحادیه قصابان کرمانشاه با اشاره به اینکه مسئولان اکنون به جای اصلاح اقدامات اشتباه گذشته در حوزه گوشت توپ را به زمین دیگری می‌اندازند گفت: استان کرمانشاه به عنوان یک تولیدکننده گرانترین گوشت کشور را مصرف می‌کند.

حسن آمویی با اشاره به اینکه پشتیبانی امور دام در رسیدگی به گرانی و مشکلات گوشت استان هیچ نقشی را ایفا نکرده است افزود: پشتیبانی امور دام تنها نقش‌ مصاحبه‌کننده را دارد و هیچگونه دخالتی نداشته‌ است و چنانچه کسی ادعای دیگری دارد در عمل و براساس مستندات ثابت کند.

وی با بیان اینکه استان کرمانشاه که تولیدکننده است گرانترین گوشت کشور را مصرف می‌کند گفت: دلیل این موضوع صادرات بی‌رویه است و هرچند ممکن است بگویند دو سه ماه اخیر صادرات انجام نشده اما دیگر زمینه این چشمه را خشک کرده‌اند، همچون چاههای عمیقی که در سطح استان زدند و آبهای زیرزمینی را بردند اما امروز انسداد آن چاهها مشکل آب استان و کشور را رفع نکرد.

رئیس اتحادیه قصابان کرمانشاه با بیان اینکه اقدامات اشتباهات گذشته سبب ایجاد مشکلاتی در حوزه گوشت شده است افزود: اکنون به جای اینکه کارها را اصلاح کنند متأسفانه توپ را به زمین دیگری می‌اندازند.

آمویی با بیان اینکه نرخ گوشت در کرمانشاه بیش از سایر استانها است گفت: سنتی و صنعتی بودن کشتارگاههای کرمانشاه دو هزینه به دنبال دارد و هرچند نرخ گوشت نزدیک به تهران است اما کیفیت گوشت در کرمانشاه بالاتر است و در تهران بیشتر میش و بز استفاده می‌شود.

وی دلیل دیگر افزایش قیمت گوشت در استان را عدم نظارت مسئولان در میادین دام و کشتارگاهها دانست و افزود: متأسفانه چون آخرین حلقه قصاب است متهم شناخته می‌شود در صورتی که در این قضیه دخالتی ندارد و اگر برای میادین دام نرخ مشخصی تعیین شود مشکلی پیش نمی‌آید.

آمویی با بیان اینکه وقت آن است که مسئولان در حوزه کاهش قیمت گوشت تکانی به خود بدهند، اظهار کرد: شب عید امسال با وجود اینکه کمبود گوشت در کرمانشاه و تهران به طور یکسان وجود داشت اما به سرعت برای تهران از گرجستان گوشت وارد شد در صورتی که به کرمانشاه هیچ توجهی نشد و ما از مسئولان گله‌مند هستیم.

غیرفعال شدن نیمی از مشاوران املاک

رئیس اتحادیه مشاورین املاک کرمانشاه با اشاره به رکود در بازار مسکن در استان کرمانشاه گفت: نیمی از مشاوران املاک کرمانشاه غیرفعال هستند.

محسن ملکی با اشاره به اینکه اکنون ۱۹۵۱ واحد عضو اتحادیه مشاوران املاک کرمانشاه هستند اظهار کرد: حدود نیمی از این تعداد به دلیل رکود در بازار غیرفعال هستند و درخواست ابطال موقت پروانه داده‌اند و به مشاغل دیگر روی آورده‌اند.

ملکی با بیان اینکه رکود در بازار مسکن بیش از سه سال گریبان‌گیر مشاوران املاک استان شده است گفت: تعداد زیادی از متقاضیان پروانه فعالیت از وضعیت رکود در بازار اطلاع ندارند و وارد این عرصه می‌شوند به همین دلیل ماهانه برابر با متقاضیان پروانه، متقاضی ابطال پروانه وجود دارد.

وی کاهش قدرت خرید مردم را از عوامل رکود در بازار مسکن عنوان کرد و افزود: بازار خرید و فروش و حتی اجاره مسکن در استان در رکود به سر می‌برد و با وجود عرضه بسیار تقاضا وجود ندارد به طوری که با توجه به آپارتمان‌ها و برجهای استان ۸۰ درصد از خالی هستند.

ملکی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین دلایل رکود در بازار بیکاری است گفت: بسیار از جوانان تحصیل‌کرده در استان به کارگری، کبریت‌فروشی، گیوه‌فروشی، خرید و فروش دلار و رانندگی تاکسی روی آورده‌اند و افزایش سن ازدواج و طلاق نیز از دیگر تبعات این موضوع است.

وی با بیان اینکه بسیاری از خا‌نواده‌‌ها به ویژه زوجهای جوان با وجود شاغل بودن از عهده وامهای با سود بالا و بازپرداخت کوتاه‌مدت برنمی‌آیند افزود: برای رفع رکود در بازار مسکن باید چاره اساسی اندیشیده شود و حداقل اقدام ممکن تشکیل تیمی از کارشناسان خبره و قانونی برای امر قیمت‌گذاری در حوزه مسکن است.

ملکی با اشاره به اینکه تشکیل این تیمها با نظارت دولت سبب قیمت‌گذاری منطقی و متعادل می‌شود گفت: این کمیسیونها نیازمند افراد بصیری است که خود اهل ساخت و ساز یا شریک ساخت و ساز نباشند و اگرچه این افراد محدود هستند اما حضور آنها سبب تعادل در قیمت و کاهش تهمت‌ها به مدیران بنگاه‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه بازار بنگاه در کرمانشاه اشباع شده است و باید براساس ظرفیت شهر پروانه صادر شود اظهار کرد: بسیاری از بنگاههای معاملات ملکی در کرمانشاه نه‌تنها عوارض شهرداری و مالیات بلکه توان پرداخت هزینه‌های آب، برق و گاز را نیز ندارند و به دلیل کمبود درآمد به ناچار به دلالی روی می‌آورند.

ملکی با اشاره به ضرورت نظارت دقیق بر قیمت‌گذاری صاحبان املاک از طرف ناظران گفت: در تمام دفاتر نرخنامه کمیسیون رهن و اجازه و خرید و فروش املاک با مهر و تأیید اتحادیه وجود دارد و مراجعان به این نرخنامه توجه داشته باشند.

رکود در بازار پوشاک کرمانشاه

رئیس اتحادیه لباس‌فروشان کرمانشاه با اشاره به اینکه بازار پوشاک و لباس‌فروشان کرمانشاه با رکود مواجه است گفت: رکود در بازار لباس‌فروشی‌های کرمانشاه را مجبور به حراج اجناس خود کرده است.

اکبر پناهیان با اشاره به اینکه ۱۰ درصد معادل ۳۰ واحد لباس‌فروشی کرمانشاه در یک سال گذشته تعطیل شده است اظهار کرد: سه تا پنج بار در سال یا پایان هر فصل مجوز برای حراج لباس‌فروشی‌ها صادر می‌شود اما به دنبال رکود در بازار متقاضی طرح حراج بیشتر شده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۲۹۰ واحد صنفی عضو اتحادیه لباس‌فروشان کرمانشاه هستند عنوان کرد: در یک سال گذشته ۳۰ واحد صنفی به دلیل رکود و اجاره سنگین تعطیل شده است و در این مدت پروانه فعالیت برای ۲۰ واحد صادر شده است.

رئیس اتحادیه لباس‌فروشان کرمانشاه با بیان اینکه تسهیلاتی برای واحدهای تعطیل شده در کرمانشاه وجود ندارد گفت: زمانی تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی به دارندگان پروانه کسب پرداخت می‌شد اما اکنون این تسهیلات بسیار محدود شده است.

پناهیان با اشاره به اینکه ریشه تعطیلی واحدهای لباس‌فروشی در کرمانشاه به معضل بیکاری مربوط می‌شود افزود: بیکاری در استان سبب می‌شود افراد تحصیل کرده بدون هیچ تجربه‌ای با سرمایه خانواده به ناچار به لباس‌فروشی روی آورند که در نهایت عدم تجربه، کرایه سنگین و رکود بازار این واحدها را به تعطیلی می‌کشاند.

وی گفت: تعطیلی واحدهای لباس‌فروشی ناشی از بیکاری و عدم تجربه در کرمانشاه در یکی دو سال اخیر شدت یافته و مسئولان نه‌تنها نسبت به این موضوع بلکه نسبت به هیچ موضوع دیگری توجه ندارند در حالی که ایجاد فرصت، اعطای وام، پشتیبانی و تک نرخی کردن بازار پوشاک را رونق می‌بخشد.

این چند نمونه تنها گوشه‌ای از مستندات رکود حاکم بر بازار و نتیجه سیاستهای غلط دولت، گرفتن مالیاتهای سنگین از اصناف و واحدهای تولیدی، هزینه‌های تولید بالا، حمایت نشدن از طرف دولت و نظام بانکداری کشور است که در تمام موارد فوق ردپای سنگین دولت یازدهم دیده می‌شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *