۵۷ درصد مطالبات گندم‌کاران خراسان رضوی پرداخت نشده است‌

مجتبی مزروعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های آبیاری در نظر گرفته شده که از این میزان ۵۰ میلیارد تومان را به موضوع انتقال آب اختصاص دادیم زیرا این موضوع در حوزه صرفه‌جویی در مصرف آب تأثیر زیادی داشته است.

وی ادامه داد: در برنامه پنجم ۳۴٫۶ درصد از اعتبارات استان به آب تخصیص پیدا کرد و ۷٫۸ از این میزان سهم آب کشاورزی بود که کمتر از یک درصد به این بخش تخصیص پیدا کرد و هم اکنون نیز مشکلات زیادی در بخش آب کشاورزی وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: هم اکنون به طرح‌های نوین آبیاری توجه شده و ما هم در این زمینه در سطح کشور رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

مزروعی با اشاره به وجود ۶۷۰۰ رشته قنات در خراسان رضوی، خاطرنشان کرد: این قنوات عمدتا در مناطق خرده مالک و فقیر هستند که در سال‌های اخیر خسارت زیادی دیده‌اند و با توجه به اینکه ما در خراسان رضوی از سال ۷۸ دچار خشکسالی هستیم اگر بتوان به قنوات توجه کرد در واقع به آب روستا و مناطق محروم کمک شده است.

وی با بیان اینکه سطح زیر کشت گندمآبی در خراسان رضوی ۱۶۵ هزار هکتار و ۱۲۲ هزار هکتار به صورت  دیم بوده، تأکید کرد: به علت سرمای سختی که در سال گذشته به وجود آمد و علاوه بر این کمبود بارش‌ها در ماه‌های ابتدایی امسال بخش زیادی از کشت دیم از بین رفته و قابل برداشت نیست؛ پیش بینی این است که امسال ۶۶۳ هزار تن تولید گندم داشتنژه باشیم که برای خرید ۴۵۰ هزار تن آن برنامه‌ریزی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  ادامه داد: تا کنون ۴۸۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان خرید گندم خریداری شده که ۴۳ درصد آن پرداخت شده و تا تاریخ ۱۶ خرداد همه حساب‌های کشاورزان در مورد خرید تضمینی گندم تسویه شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *