یک? هزار? و? ۲۰۰? نمونه? خون? بند? ناف در آذربایجان غربی ذخیره شد

آرش آهرون در گفت‌گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به چگونگی ذخیره‌سازی خون بند ناف که فرصتی برای مصون‌سازی کودکان از بیماری‌هاست، اظهار داشت: ذخیره سازی خون بند ناف یکی از راه‌های درمان بسیاری از بیماری‌ها و مصون سازی کودکان از بیماری‌های خونی است.

وی افزود: بانک خون بند ناف آذربایجان غربی از شهریور سال ۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و در سال ۹۵-۹۶ این مرکز به اوج فعالیت‌های خود رسید به‌طوری که امروزه خون‌گیری از خون بند ناف بلافاصله پس از زایمان توسط کارشناسان کارآمد  و باتجربه از طریق بند ناف جنین صورت می‌گیرد.

آهرون خاطرنشان کرد: خانواده‌ها پس از اتمام ۳۶ هفتگی بارداری به‌منظور عقد قرارداد باید به مرکز خون بند ناف آذربایجان غربی مراجعه  و پس از عقد قرارداد وسایل و تجهیزات موردنیاز را تحویل بگیرند همچنین کارشناسان خون‌گیری برای انجام سایر امورات لازم در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اقدامات در هنگام زایمان گفت: در صورت مشخص بودن زمان دقیق زایمان، مادر چهار یا پنج روز قبل از زایمان جهت خون‌گیری به بانک  خون مراجعه می‌کند اما اگر زمان دقیق زایمان مشخص نباشد خون‌گیری از مادر و بند ناف برای آزمایش‌های ابتدایی در بیمارستان انجام می‌گیرد.

مدیر داخلی نمایندگی بانک خون بند ناف آذربایجان غربی با اشاره به هزینه آزمایش‌های لازم برای این پروسه بیان کرد: تمامی هزینه آزمایش‌های گرفته‌شده بر عهده بانک خون بند ناف است همچنین اگر نیازی به آزمایش‌های تکمیلی باشد مجدداً هزینه آن بر عهده شرکت است و خانواده‌ها هیچ هزینه‌ای در قبال آزمایش‌ها پرداخت نمی‌کنند در حالی که در سال‌های گذشته هزینه آزمایش‌های انجام‌گرفته بر عهده خانواده‌ها بود.

وی با اشاره به بیمارانی که توسط خون بند ناف درمان می‌شوند، تصریح کرد: بیش از ۶۰ بیماری پتانسیل درمان از طریق ذخیره‌سازی خون بند ناف را دارا است و از  این میان می‌توان به بیماری‌هایی از قبیل تالاسمی، لوسمی حاد، اختلالات سلول‌های بنیادی، کم خونی فانکونی، آپالاستیک، نقص ارثی پلاکتی، ضایعه‌های نخاعی و فلج مادرزادی اشاره کرد.
 
آهرون تأکید کرد: پروژه‌های درمانی بسیاری در مرحله پژوهش قرار دارند که ازجمله مهم‌ترین آنها می‌توان به درمان بیماری‌های ام‌اس، آلزایمر، دیابت و جراحات نخاعی از طریق خون بند ناف اشاره کرد.

وی با اشاره به پیوندهای انجام‌شده در بانک خون بند ناف یادآور شد: بیش از ۱۴پیوند در بانک خون بند ناف انجام‌گرفته که تمامی پیوندها موفقیت‌آمیز بوده‌اند.

مدیر داخلی نمایندگی بانک خون بند ناف آذربایجان غربی با اشاره به تعداد نمونه‌های ذخیره‌سازی شده گفت: بیش از یک هزار و ۲۰۰ نمونه خون بند ناف در آذربایجان غربی ذخیره‌سازی شده است همچنین در سال ۹۵-۹۶ بیش از ۹۰ درصد پیشرفت نمونه‌گیری در آذربایجان غربی حاصل‌شده که نشان از فعالیت خوب این  موسسه است.

وی با اشاره به جایگاه نمایندگی بانک خون بند ناف آذربایجان غربی اظهار داشت:  در بین نمایندگی‌های متوسط کشور استان آذربایجان غربی رتبه نخست را از آن خود کرده  و در بین تمام نمایندگی‌های فعال کشور، نمایندگی بانک خون آذربایجان غربی رتبه ششم را دارا است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *