استاندار منتخب استان مرکزی نباید نماینده حزب یا جریان سیاسی باشد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، بازدید “حیدر جهانبخشی” دبیر جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی استان مرکزی و زا کارشناسان سیاسی- اجتماعی و متخصصان رسانه استان مرکزی فرصتی شد تا خبرنگاران خبرگزاری تسنیم استان در مصاحبه‌ای تفصیلی مسایل مختلف روز کشور را با وی به گفت‌و‌گو بنشینند.

بررسی وضعیت فعالیت رسانه‌ای، سیاسی و اجرایی در سطح استان مرکزی و کشور از جمله مهمترین سرفصل‌های این گفت‌و‌گوی تفصیلی خبرنگاران تسنیم با “حیدر جهانبخشی” بود.

مشروح گفت‌و۲گوی خبرنگاران تسنیم استان مرکزی با “حیدر جهانبخشی” دبیر جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی استان مرکزی در زیر می‌آید:

تسنیم: اهمیت اطلاع رسانی و خبررسانی در جامعه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جهانبخشی: اطلاع‌رسانی به مردم در فرهنگ دینی ما یک رسالت عمومی محسوب می‌شود و وظیفه همگانی است، باید خبر را با توجه به علم روز بیان کرد، در تهیه خبر احتیاط  و نفع عموم مردم را در نظرگرفت.

برخی موارد که در کشور صورت می‌گیرد، دشمنان از آن حادثه و اتفاق برداشت خودشان را دارند، این وظیفه ما است که برداشت صحیح و مناسب فرهنگ کشور را بیان کنیم، تا مخاطب‌ها دچار سردرگمی و ابهام در اخبارنشوند.

تسنیم: تحلیل شما از فعالیت خبرگزاری تسنیم در استان مرکزی چگونه است؟

جهانبخشی: خبرگزاری تسنیم یکی از خبرگزاری‌های فعال و پرتلاش استان مرکزی است و در همه عرصه‌ها حضور فعال دارد، مخاطبان مردمی، مسئولین  و جریان‌های مختلف از عملکرد رسانه تسنیم ابراز رضایت دارند، ما هم از این خبرگزاری تقدیر و تشکر می‌کنیم، خبرگزاری تسنیم به رسالت خود در عرصه خبر، به خوبی عمل کرده است.

تسنیم: اهمیت نقد و نقادی در رسانه‌ها را چطور ارزیابی می‌کنید؟

جهانبخشی: در خبر و کار رسانه همیشه نقد وجود دارد، باید بدانیم و متوجه باشیم، این نقدها در راستای بهبودی وضعیت رشد و پیشرفت کشور انجام گیرد، اگرخبرگزاری‌ها  نقد، بحث و نقطه ‌نظری به مسئولین یا یکی از نهاد‌ها و یا شخصیت‌های سیاسی استان دارند، نقد دلسوزانه  انجام بگیرد و اگر نقد عالمانه و منصفانه از سوی اصحاب رسانه باشد، مسئولین ما هم انتقاد را درجهت رشد مردم و کشور می‌پذیرند.

جامعه به تمام موضوعات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی و دینی نیاز دارد، خبرگزاری باید به تمام این عرصه‌ها ورود پیدا کند، امیدواریم دولت هم از این ظرفیت‌ها برای رسیدن به اهداف بلندی که دارد استفاده کند، در مدت اخیر یک جابجایی قدرت در کشور انجام گرفت، چهار سال از دوره یک دولت گذشت و دولت جدیدی در حال مستقرشدن است، خوب است همین‌طور که دولت یازدهم همیشه دولت قبل را نقد می‌کرد، این بار برای خود هم آسیب شناسی کند و عملکرد چهار ساله گذشته خودشان را نقد و بررسی کند.

تسنیم: تحلیل شما از عملکرد دولت یازدهم چیست؟

جهانبخشی: دولت در گذشته عملکردی داشته و شعارهایی داده که باید به آن‌ها عمل کند، رهبرمعظم انقلاب رهنمودهایی داشته، دولت جدید باید بررسی کند که به کدام از رهنمودها اهمیت داده و جامه عمل پوشانده است، به کدام از شعارها که موجب تثبیت نظام و افزایش قدرت مادی و معنوی نظام جمهوری اسلامی در عرصه داخلی و خارجی است بیشتر عمل کند، تمام کاستی‌ها که از دولت قبل مانده در دولت جدید جبران شود.

تسنیم: فکر می‌کنید دولت دوازدهم با چه بایدها و نبایدهایی روبه‌روست؟

جهانبخشی: رئیس جمهور گفت، دولت دوازدهم کارآمدتر و کم اشتباه‌تر عمل می‌کند، انتظار داریم در چهارسالی که فرصت دارند، به شعارهای پیش از این و اکنون خود عمل کنند، دولت نباید وابسته به یک جناح و یک جریان سیاسی باشد، دولت متعلق به همه مردم است و بیشتر اقشار، هیچ وابستگی به جناح و حزب خاصی ندارند و تنها درغالب خواسته‌ها و نیازهای خودشان از دولت توقع پاسخ دارند.

همه جریانات باید از سخنان رئیس‌جمهوراستقبال کنند که دولت جدید، دور از افکار حزبی و جناحی در کار خود مستقر شود، نیروهای انقلابی انتظار دارند دولت به نظرات رهبری جامه عمل بپوشاند و در مسیر اجرایی توصیه مقام رهبری تلاش کنند و سزاوار نیست مسئولین رهنمودها را نادیده بگیرند.

تسنیم: تحلیل شما از مواجهه دولتی‌ها با موضوع نقد چیست؟

جهانبخشی: قوای اجرایی در اختیار دولت است، گاهی به نقدها واکنش منفی نشان می‌دهند، به فرموده رهبرمعظم، دولت باید سعه صدر داشته ‌باشد، اگر نقدی هم داریم جانب انصاف را رعیت کنیم بسیاری از نقدها از دولت قبل بوده است که انتظار داریم تمام این نقص‌ها برطرف شود.

بعضی از شعار‌ها کلیدی، معنوی، ارزشی و قرآنی هستند، مانند شعار اجرای عدالت اجتماعی که فلسفه رسالت انبیاء است، فلسفه حکومت اسلامی عدالت اجتماعی بوده‌است، برای گسترش عدالت اجتماعی هرچه تلاش کنیم کم است و در ابتدا انتظار داریم دولت‌مردان در دوره جدید توانا‌تر باشند و دور از جناح و سیاست‌بازی عمل کنند.

تسنیم: شرایط نقد را چه می‌دانید؟

جهانبخشی: قوای اجرایی در اختیار طیف دولت است ولی دیگران هم باید کمک کنند و در نقدها منصف باشند و ظرفیت ها را در نظر بگیرند، از طرف اصحاب رسانه نسبت به عملکرد دولت در دوره قبل نقدهایی بوده که دولت هم باید کاستی‌ها را برطرف کند.

تسنیم: از نظر شما بهترین ساز و کار مسئولان برای پیشبرد اهداف و برنامه‌ها و فعالیت‌های اجرایی چیست؟

جهانبخشی: اگر مسئولی نگاهش جناحی باشد خیانت است، فرهنگ اسلامی نکات بسیار بدیهی دارد که نباید نادیده بگیریم، ما باید با کارو عمل فرهنگ اسلامی را ترویج دهیم، به این سبب تمامی احزاب و حتی جناح رقیب هم باید کمک کند تا دولت کم‌ اشتباه‌تر و کارآمدتر باشد، زیرا دولت حزب یا گروه نیست، نظام جمهوری اسلامی برای مدتی اجازه واختیار به عده‌ای داده تا در عرصه مملکت ورود کنند.

کسانی که نسبت به عملکرد چهارساله دولت انتقاد داشتند و بعضی از انتقادها درست و بعضی نابجا و تخریب‌گر بوده، برداشت ناثواب از آن می‌شده است و این برخلاف اخلاق اسلامی ما است.

رئیس‌جمهور بعد از انتخابات گفت ، انتخابات شکست برای هیچ جناح و حزبی نبوده ، این حرف پسندیده‌ای است، انتخابات یک میدان بازی است وقتی انتخابات تمام شد و رئیس جمهورانتخاب شد، تحلیف و تنفیذ هم انجام گرفت، آن فرد رئیس‌جمهور ملت و نظام است، همه جریانات باید تلاش کنند که رئیس‌جمهور در وظایف خود موفق شود.

تسنیم: فکر می‌کنید مهمترین اولویت و نقشه راه برای حرکت دولت و مسئولان چیست؟

جهانبخشی: نکته‌ دیگری که رئیس‌جمهور گفت، دولت باید در مسیر اجرایی رهنمودهای مقام معظم رهبری تلاش کند، این جمله انتظار تمامی نیروهای انقلابی از دولت است، که ازنظر سیاست‌های داخلی، خارجی و منطقه‌ای در مسیر بیانات رهبری  به شکل جامع حرکت کند.

دوست و دشمن معتقدند پیروزی‌های ایران در منطقه مدیون مدیریت و رهنمودهای رهبری ایران است، همه به سیاست، کیاست، حکیم واشرافیت داشتن مقام معظم رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران، اذعان دارند، سزاوار نیست مسئولین، سیاست‌مداران وکسانی که در قدرت هستند یا منتقد قدرت هستند، رهنمودها را نادیده بگیرند.

تسنیم: فکر می‌کنید مهمترین اولویت دولت در انتخاب کارگزاران در استان مرکزی چیست؟

جهانبخشی: امیدواریم افردی که مسئول اجرایی در استان مرکزی می‌شوند، افرادی توانمند باشند و به خوبی از عهده امور استان در راستای رضایت‌مندی نظام و مردم برآیند، افرادی با تجربه و دور از سیاست باشند زیرا کسی که مسئول می‌شود مسئول نظام و اداره امورمربوط است، مسئول حزب و جناح نیست، در انتخابات دسته‌بندی‌ها طبیعی است ولی بعد از آن باید تنها وابسته به نظام باشیم، مانند استاندارکه مدیریت اجرایی نماینده دولت جمهوری اسلامی در استان مرکزی است، نباید نماینده حزب و جریان خاصی باشد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *