علت عقب‌ماندگی اقتصادی آذربایجان غربی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، نشست صمیمی فعالان اقتصادی آذربایجان غربی با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بیست و ششم شهریورماه در روز نخست از  سفر دو روزه وی به ارومیه برگزار شد.

قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی، حسن حیدری رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، نادر صفرزاده معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع استانداری آذربایجان غربی، محمد فاروق گرمیانی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، حسن انتظار رئیس اتاق بازرگانی آذربایجان غربی، صمد پورسطلانی نایب رئیس اتاق بازرگانی آذربایجان غربی و بهنام تاج الدینی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی آذربایجان غربی در این جلسه سخنرانی کردند.

برخی از دولت‌ها کشور را بد اداره کردند

رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست اظهار داشت: امروز در شرایطی به سر می‌بریم که نباید احساس کنیم در دو طرف میز نشسته‌ایم و باید همگان بدانند که تصمیمات دو طرفه گرفته می‌شود و از فعالان اقتصادی انتظار می‌رود شرایط کشور را بهتر از پیش حس کنند.

علی لاریجانی افزود: باید توجه کرد که دولت تا چه اندازه‌ای بضاعت دارد، به چه اندازه می‌تواند حمایت کند و دلیل این ناآگاهی عدم شفاف سازی موضوعات از سوی مسئولان برای همگان است.

لاریجانی گفت: برخی از مباحث از حد چالش گذشته و در شرایط بسیار نامطلوبی قرار گرفته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: فشار اقتصادی که به تولیدکنندگان و کارخانه‌داران وارد می‌شود شایسته و مناسب آنان نیست و باید متوجه باشند که افرادی وجود ندارد که تمکن مالی خوبی داشته باشند و اگر وضعیت خوب بود اوراق مشارکت برای ایجاد عمران چاپ نمی‌شد.

وی تصریح کرد: ۲٫۵ میلیون نفر در سطح کشور کارمند داریم که وقتی نیروهای مسلح و بازنشستگان به اینان اضافه می‌شود میلیون‌ها نفر انسان را شامل خواهد شد که باید به آنان حقوق داده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نکاه نیمچه سوسیالیستی که در کشور به وجود آمده ‌نگذاشت که اقتصاد ما مردمی شود و اگر برخی مواقع سخنانی خریدار داشت صرفاً روشنفکری و جو‌زدگی در دهه‌های نخست انقلاب بود.

وی افزود: به هر حال این‌ها دست به دست داد و در اقتصاد پس از انقلاب سایه انداخت و  آسیب‌های مختلفی را در پی آورد.

لاریجانی گفت: برخی از دولت‌ها کشور را بد اداره کردند و ما این موضوع را قبول می‌کنیم و ‌امروز وارث این بدی‌ها هستیم بنابراین باید بررسی کنیم چگونه مسیر پیشرفت را بپیماییم.

وی تصریح کرد: اقتصاد را باید به بخش خصوصی سپرد و ممکن است در این میان اشتباه هم عمل شود اما باید آن را درست کرد نه اینکه یک روش درست را اجرا نکرد.

ضرورت تغییر رویکرد در نظام پرداخت یارانه ها

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در زمینه بحث سهم رایانه‌ها قرار بود که یارانه بخش تولید داده شود که متاسفانه از ریشه به درستی عمل نشد اما هم اینک و با دولت رایزنی‌هایی انجام می‌دهیم که یارانه‌ها را به مسیر درست خود برگردانیم چراکه نوع پرداخت یارانه به این نحو و به صورت متمرکز مشکل دارد و اگر به صورت استانی و شهری اعطا کنیم می‌توانیم مردم را قانع کنیم افراد غنی از حق خود بگذرند و در آبادانی شهر و استانشان خرج کنند و امروز بی‌برنامگی در کشور غوغا می‌کند.

وی افزود: مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاری در استان‌ها ایجاد می‌شود و در مجلس نیز در مورد این اقدامات کار خواهد شد.

لاریجانی اظهار داشت: باید سند جامعی برای کشاورزی در آذربایجان غربی وجود داشته باشد و این کار بسیار درستی است چرا که این منطقه استانی است که دریاچه‌اش مشکل جدی دارد و فروش سیب رونق خوبی ندارد و کاری که می‌توانستیم ‌کنیم توسعه و حمایت از آبیاری تحت فشار با اذن رهبری بود.

وی گفت: باید بر روی آبیاری نوین کار کنیم که در این طرح ۸۵ درصد از هزینه‌ها  توسط دولت تأمین می‌شود و بقیه به وسیله کشاورز تأمین می‌شود و علاوه بر آن در بحث کشاورزی نیازمند مهندسی جدید و تغییر الگوی کشت هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اساساً کشور ما یک کشور وارداتی خلق شده در حالی که باید مشکل بخش صادرات و صنایع را حل کنیم.

وی افزود: تغییرات در ساختار دولت را می‌توانیم انجام دهیم  به شرطی که احساس کنیم یک جهشی در اقتصاد کشور ایجاد می‌شود و هر تغییری باید به توسعه صادرات بینجامد و در عین حال نظام اقتصادی کشور باید از پایداری برخوردار باشد.

اقتصاد محور دیپلماسی دولت باشد

لاریجانی اظهار داشت: افق دراز مدت‌تری باید تعریف شود و افرادی که به کار صادرات می‌پردازند باید از پشتیبانی ممتدی برخوردار شوند و باید این سیستم حمایتی را از جایی شروع کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: محور دیپلماسی آینده ما باید دیپلماسی اقتصادی باشد و این موضوع جدی گرفته شود و در مورد آذربایجان غربی که با سه کشور هم‌مرز است ‌یک فرد کاردان را برای حل مشکل صادرات در نظر می‌گیریم تا مشکلات برطرف شود.

لاریجانی افزود: مردم به اینکه به صنعت خود و کشورشان  کمک کنند علاقه دارند و باید با مردم به‌صورت صریح حرف زد و مسیرها را تبیین کرد تا به هدف نهایی دست یافت.

وی اظهار داشت: قرار بود تعداد هفت هزار مورد از صنایع کشور از رکود خارج شود و عده‌ای که در آذربایجان غربی ادعا می‌کنند که هیچ‌گونه صنایعی فعال نشده ‌باید بدانند که قسمتی از این تعداد مربوط به آذربایجان غربی می‌شود که احیا شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در مورد قانون ارزش افزوده نیز دو نظریه مطرح است که باید بررسی شود اما روشن است که برای حل مشکل اقتصاد کشور باید چرخشی داشته باشیم.

بخش عمده مشکلات آذربایجان غربی ناشی از فقدان زیرساخت‌هاست

استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه اظهار داشت: هم اینک بخش عمده مشکلات آذربایجان غربی مربوط به نبود زیرساخت هاست برای مثال در حوزه حمل و نقل، گردشگری و جاده ای جزو استان های عقب افتاده هستیم.

قربانعلی سعادت افزود: در آذربایجان غربی ظرفیتهای فراوانی برای توسعه صادرات غیرنفتی وجود دارد اما نمی توانیم  از آنها بهره برداری کنیم همچنانکه مرزهای خوبی داریم اما نمی توانیم از مزیت های آن استفاده کنیم.

وی گفت: مرز سرو ارومیه، رازی خوی، تمرچین پیرانشهر، بازرگان ماکو از مرزهای آذربایجان غربی هستند که در تامین زیرساخت های اولیه  از جمله جاده های مواصلاتی مناسب و ساختمان گمرگ مشکلات جدی دارند.

استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: از مرز رازی خوی بیش از ۴۰ هزار نفر در چندین هفته گذشته عبور کرده‌اند درحالی‌که جاده بسیار خطرناکی دارد همچنین جاده نقده تا تمرچین و جاده سرو ۲ جاده اقتصادی استان آذربایجان غربی هستند که باید در اولویت زیرسازی و ترمیم قرار بگیرند.

وی بیان کرد: در این ۴ سال همواره جلسات مستمری را با اعضای محترم اتاق بازرگانی آذربایجان غربی داشته‌ایم و موفق شدیم تا مشکلات مربوط به واحدهای تولیدی و فعالین اقتصادی را تا حدودی مرتفع سازیم.

این مقام مسئول عنوان کرد: نرخ بهره بانکی چیزی نیست که ما بتوانیم نسبت به کاهش آن اقدامی انجام دهیم و انتظار ما از مجلس شورای اسلامی این است که نسبت به اصلاح قوانین مرتبط با این موضوع اقدامات لازم را انجام دهد.

وی افزود: امیدواریم در بودجه‌ای که سال آینده در اختیار آذربایجان غربی قرارمی‌گیرد بتوانیم زیرساخت‌های تولید را در استان توسعه بخشیم تا به‌این‌ترتیب واحدهای تولیدی موجود نیز بتوانند در جهت فروش محصولات خود گام بردارند.

سعادت گفت: در دولت نهم و دهم به علت وجود منابع سرشار در کشور قانون پرداخت مشوق‌ها نادیده گرفته شد درحالی‌که امروزه با توجه به رکود حاکم بر بازار این قانون باید دوباره احیا شود.

وی خاطرنشان کرد: در کشور همسایه ما تاجری که برای وی برگه سبز صادراتی ارائه‌شده از ۱۸ درصد مشوق صادراتی بهره‌مند می‌شود درحالی‌که این رقم برای صادرکنندگان ما صفر است و همین موضوع سبب از دست رفتن بازارهایبین‌المللی با وجود تولید محصولات درجه‌یک می‌شود بنابراین خواسته ما این است که برای توسعه صادرات در آذربایجان غربی بحث تداوم مشوق‌های صادراتی از سوی مجلس شورای اسلامی پیگیری شود.

استانهای مرزی مورد توجه دولت قرار گیرد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع استانداری آذربایجان غربی در این نشست عنوان کرد: باید توجه داشت که در جلسه شورای اداری نطق سخنرانی تمامی نمایندگان معطوف به مسائل اقتصادی آذربایجان غربی بود.

نادر صفرزاده گفت: در سه سال گذشته این چهارمین سفر آقای لاریجانی به استان آذربایجان غربی است و این خود نشان از اهمیت جایگاه استان در کشور است.

وی افزود: در نشست معاونین اقتصادی ۱۶ استان مرزی کشور که در زاهدان برگزار شد با بررسی‌ها و مقایسه‌های صورت گرفته نتیجه این شد که دو استان آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان از نظر شاخص‌های اقتصادی علی‌رغم تلاش‌هایی که پس از انقلاب صورت گرفته در رتبه‌های پایینی قرار دارند بنابراین لازم است که این ۲ استان مرزی و محروم کشور در اولویت تصمیم‌گیری‌ها قرار داده شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع استانداری آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: امید می‌رود با حضور آقای لاریجانی در چندین برنامه توسعه اقتصادی که برای کشور تدوین‌شده با افزایش توجه به استان آذربایجان غربی کاهش فاصله این استان از نظر شاخص‌های اقتصادی با سایر استان‌ها شاهد باشیم.

سود بانکی کمر تولید کننده‌های آذربایجان غربی را خرد کرده است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این نشست اظهار داشت: از تمامی گروه‌های نظامی، امنیتی و سیاسی که در ایجاد امنیت کشورمان نقش آفرینی می‌کنند نهایت تشکر را داریم و امروز امنیت آذربایجان غربی بیش از امنیت تهران بزرگ است.

حسن انتظار با تقدیر از اقدامات استاندار آذربایجان غربی افزود: امروز بحث غالب شهروندان آذربایجان غربی در مورد مدیریت ارشد استان است و با توجه به درخواست مردم، نخبگان استان و عملکرد آقای سعادت در مورد برطرف کردن مشکلات مردم خواستار ابقای ایشان به‌عنوان استاندار آذربایجان غربی هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آذربایجان غربی گفت: این روزها در مورد تجدید ارزیابی کارخانجات برای حفظ ۲۵ درصد سهم مالکانه بحث می‌شود در حالی‌که برای اصلاح ترازهای کارخانجات انتظار داریم یک سال به صاحبان و مالکان صنایع مهلت داده شود تا مشکلات صنعتی برطرف شود.

وی با اشاره به سرسام‌آور بودن سودهای بانکی خاطرنشان کرد: کارخانه داران در همه حال با موضوع سود بانکی دست و پنجه نرم می‌کنند و برای پرداخت آن وقت می‌گیرند و مسئولان نیز در این مورد به‌صورت شفاف سخن نمی‌گویند به‌گونه‌ای که سود بانکی در بازه‌ای از زمان تا ۴۲ درصد افزایش یافت که اکنون به ۱۸ درصد کاهش یافته است بنابراین نظام بانکی باید دست‌خوش تغییر و تحولاتی قرار گیرد.

انتظار تصریح کرد: اقتصاد و صنعت کشور توسط کارخانه داران و تولیدکنندگان اسفناک نشده بلکه سودبانکی و سیاستگذاران مملکت را به این روز انداخته اند از این رو درخواست می‌کنیم که کلمه مجرم را از کنار اسم تولیدکنندگان حذف کنند چراکه چنین موضوعی برای کارخانه داران خوشایند و مناسب نیست.

وی بیان کرد: مقام معظم رهبری هشت سال اخیر را با اسامی مختلفی در مور اقتصاد نام‌گذاری کرده اند و تمانی این اسامی با پشتوانه فکری و عقلی است که به صنعت و اقتصاد نیز مربوط می‌شود از این رو باید بیش از پیش به سخنان ایشان اهتمام ورزید و در سرمایه‌گذاران ایجاد انگیزه کرد.

۶۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان در استان تهران مستقر شده‌اند

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی نیز در این نشست اظهار داشت: متاسفانه هیچ سرمایه‌گذاری اکنون نمی‌تواند کار خود را بدون مشکل‌تراشی و سنگ‌اندازی ادارات شروع کند از این رو باید با مسببان مشکل‌تراشانی که سرمایه‌گذاران را گریبان‌گیر خود کرده برخورد شود.

محمد فاروق گرمیانی افزود: آذربایجان غربی جایگاه بیست و هشتم سرمایه‌گذاری را در کشور دارد و این رتبه در حالی است که استان آذربایجان غربی یکی از استان‌های حاصل‌خیز کشورمان به شمار می‌رود و بیش از ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکیه، جمهوری آذربایجان و عراق دارد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: در طول چند سال گذشته سخنان مدیران ارشد و روسای بانک مرکزی کشورمان را شنیده‌ایم که چیزی جز شعار نبوده و تنها با شعار نمی‌توان مشکلات را از پیش رو برداشت و در این وانفسای رکود اقتصادی استان آذربایجان غربی جزو استان‌هایی است که بیش از هر استانی صدمه می‌بیند.

وی خاطرنشان کرد: سال ۹۵ قرار شده بود که تعداد ۷ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی و تولیدی احیا شود که بیشتر این واحدها در استان تهران و کلانشهرها قرار داشت و به واحدهای تولیدی و صنعتی استان‌های مرزی توجه مناسبی نشد.

فاروق گرمیانی با اشاره به حضور پرشور مردم آذربایجان غربی در یازدهمین و دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: شهروندان آذربایجان غربی به ‌روحانی رای داده‌اند و از این رو انتظار بیشتری از ریاست‌ جمهوری می‌رود تا توجه ویژه‌ای به استان ما بکند اما متأسفانه برعکس این اقدام صورت گرفته است.

وی با اشاره به انتقال آب به استان آذربایجان شرقی از میاندوآب یادآور شد: سرانه فضای سبز آذربایجان غربی در رقم مناسبی قرار ندارد به گونه‌ای که سرانه و محوطه فضای سبز استان آذربایجان شرقی ۲۰ برابر سرانه فضای سبز استان آذربایجان غربی است و با این حال درصدد انتقال آب بیشتر از استان ما به این استان هستند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی تأکید کرد: گذشت زمان بدون داشتن هیچ برنامه‌ای نمی‌تواند اثربخشی مناسبی داشته باشد و آدمی را از ادامه کار خسته می‌کند از این رو از مسئولان انتظار می‌رود مشکلات آذربایجان غربی را بهتر از پیش برطرف کنند.

محصولات تولیدی آذربایجان غربی به بازارهای هدف صادر نمی‌شود

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی آذربایجان غربی نیز در این نشست با اشاره به ضرورت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور اظهار داشت: استان آذربایجان غربی به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب حاکم بر آن و هم‌مرزی با ۳ کشور دارای فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری و توجه بیشتر از سوی مسئولین اقتصادی است.

بهنام تاج الدینی گفت: آذربایجان غربی فاقد صنعت سورت و بسته‌بندی در محصولات کشاورزی است که به نحوی سبب ضایع شدن صنعت کشاورزی در استان می‌شود.

وی  افزود: محصول تولیدی که قادر نباشد در زمان مناسب به بازارهای مصرف عرضه شود ارزش اقتصادی خود را از دست می‌دهد و در این میان آذربایجان غربی به علت نداشتن زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای نمی‌تواند محصولات تولیدی خود را به بازارهای هدف در سایر کشورها صادر کند.

وی با تأکید بر لزوم ترویج کشاورزی نوین در کشور عنوان کرد: ارتقای جایگاه آموزشی در امر کشاورزی و دامپروری از اهمیت ویژه ای برخوردار است به‌طوری‌که تولیدکنندگان با بهره‌گیری از علوم و فنون جدید بتوانند نقش بسزایی را در افزایش تولیدات خود داشته باشند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی آذربایجان غربی گفت: ایجاد زنجیره‌های صادراتی محصولات کشاورزی کشور با محوریت قرار دادن آذربایجان غربی یکی از مواردی است که توجه بیش‌ازپیش مسئولین را می‌طلبد چراکه آذربایجان غربی به علت وجود ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ۳ کشور می‌تواند به عنوان سکوی پرتابی برای صادرات محصولات کشاورزی در کشور مطرح باشد.

وی افزود: مهم‌ترین الزام در کشور توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در عمل و نه در گفتار و نوشتار است زیرا اگر می‌خواهیم که ایرانی آبادتر از قبل داشته باشیم باید به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اهتمام بیشتری بورزیم.

تنگناهای قانونی سبب فرصت سوزی در امر تولید می‌شود

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این نشست اظهار داشت: مشکلاتی که اکنون در امر صادرات وجود دارد مربوط به امروز و دیروز نیست و  از عدم اجرای قوانین ناشی می‌شود.

صمد پورسلطان بیان کرد: ازجمله این قوانین می‌توان به قانون‌های مالیاتی، قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و طرح‌های جامع مالیاتی در کشور اشاره کرد که همواره دامان تولید را به خود درگیر کرده است.

وی با اشاره به اینکه هزینه‌های قابل‌توجهی با علت نبود زیرساخت‌ها در آذربایجان غربی عاید بخش تولید می‌شود گفت: هر تن کالای صادراتی ایران علی‌رغم اینکه نسبت به ۴ ماهه مشابه پارسال ۲/۵ درصد افزایش ارزشی داشتهمتأسفانه به رقم بالاتر از ۳۳۸ دلار نرسیده و نشان از افزایش خام فروشی در کشور است.

پورسلطان با ذکر این نکته که مالیات باید از مصرف‌کننده اخذ شود نه تولیدکننده افزود: در کلیه کشورهای پیشرفته با اجرای قوانین مربوط به ارزش‌افزوده توسعه پایه‌های مالیاتی به منظور حمایت از تولید بار مالیاتی از تولیدکنندگان کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به تنگناهای قانونی در کشور گفت: متأسفانه در کشور ما با اجرای این قانون از سال ۸۸ میزان آن از آن درصد پایین اکنون به ۹ درصد رسیده و فعلاً کما فی‌السابق ۲۵ درصد مالیات مستقیم از عملکرد باقی است.

وی عنوان کرد: با وجود هزینه‌های اضافی که بر تولید اعمال می‌شود بهای تمام‌شده کالاهای تولیدی در ایران بالا است و به‌این‌ترتیب ما نمی‌توانیم با رقبای خارجی رقابت داشته باشیم.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آذربایجان غربی گفت: با استناد به مقررات ماده ۱۳ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده مالیات‌های پرداختی بابت نهاد کالاهای صادراتی با ارائه برگه خروجی کالای صادره توسط گمرک و اصناف و سایر اسناد و مدارک به صادرکنندگان استرداد شودد که متأسفانه پروسه این موضوع نیز در کشور طولانی شده است.

گزارش: علی آقایاری و محمد ولیزاده

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *