دردسرهای ثبت ملی دانش کاشت هندوانه دیمی در آران‌وبیدگل

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، در حالیکه تمام اخبار حاکی از ثبت دانش بومی کاشت هندوانه دیمی کویر آران و بیدگل بود اما در کمال ناباوری خبری در هفته گذشته منتشر شد که ثبت این اثر با نام تنها یک منطقه کاشت را نوید می‌داد.

هندوانه به صورت دیمی در لا به لای تپه‌های شنی در دل کویر و در چاله‌هایی به علت نزدیکی به سطح آب‌های زیر زمینی در آن‌ها کاشته می‌شود و اعجاز نامیدن این مناطق را به این علت می‌توان برشمرد که نام کویر همواره منطقه‌ای بی‌آب و علف را مجسم می‌کند و کاشتن هندوانه آن هم به‌طور دیمی نمونه‌ای از اعجاز طبیعت است.

کشاورزانی را در منطقه کویری آران و بیدگل در شمالی‌ترین نقطه استان اصفهان و در حاشیه کویر مرکزی ایران می‌بینیم که با کندن چاله‌هایی به مساحت ۱۰۰ تا هزار متر مربع به کشت هندوانه دیم می‌پردازند سنتی که مردمان این دیار نسل به نسل از ۴۰۰ سال پیش تاکنون آن را هم چنان حفظ کرده و از آن روزی حلال کسب می‌کنند.

هر سال در اولین روزهای فروردین ماه زمین‌های چاله مسطح و آماده کشت تخم هندوانه شده و کشاورزان شروع به کشت می‌کنند و همچنین برای جلوگیری از ورود حیوانات موذی و به دنبال آن تخریب زمین و محصول دور تا دور آن را حصارکشی می‌کنند و بعد از آن زمین کشاورزی به حال خود رها شده و در اوایل تیرماه اولین هندوانه‌ها به دست می‌آید.

هندوانه‌هایی خوشمزه و آبدار با خواص دارویی کم نظیر که به علت پایین بودن قند آن مشتریان خاص خود را دارد و از دیگر خصوصیات این هندوانه‌ها را می‌توان برخورداری از پوستی با فیبر فراوان، ضخیم و چرب اشاره کرد که فیبر آن عامل مهم در تسریع عملکرد دستگاه گوارش و ممانعت از یبوست و پوست ضخیم آن باعث افزایش مدت زمان ماندگاری این محصول می‌شود.

اشتباه در ثبت عنوان یک اثر قابل اصلاح است

فرهاد نظری در گفت‌و گو با خبرنگار تسنیم  در مورد اشتباه رخ داده در مورد ثبت این اثر اظهار داشت: اشتباه در ثبت عنوان یک اثر در فهرست آثار ملی کشور قابل اصلاح است و کار سختی نیست.

مدیرکل ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بیان کرد: وقتی اثری بعد از کار کارشناسی و تأیید در اداره کل  استان‌های مختلف به تهران ارسال می‌شود بنا را بر درست بودن پرونده می‌گذاریم و به همان شکل و عنوان ثبت ملی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه اشتباه در ثبت ملی دانش بومی کاشت هندوانه دیمی در کویر آران و بیدگل قابل اصلاح است، افزود: با تماس مسئول ثبت پرونده در استان اصفهان و تأیید اشتباه هر چه زودتر این موضوع پیگیری و اصلاح می‌شود.

با جدیت پیگیر حل موضوع هستم

فریدون اللهیاری نیز در گفت‌و گو با تسنیم در مورد اشتباه رخ داده شده اظهار داشت: پرونده‌های اثرهای ثبتی در طول سال در حال بروزرسانی ، تغییر، حذف و اضافه موارد مختلف است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به اشکالاتی که ممکن است در پرونده ثبت دانش بومی ثبت ملی هندوانه دیمی کویر آران و بیدگل به‌وجود آمده باشد، بیان کرد: این موضوع قابل اصلاح است و جای نگرانی انجمن‌ها و فعالان گردشگری نیست.

وی با بیان اینکه با جدیت پیگیر موضوع این پرونده است تصریح کرد: انجمن‌ها و فعالان عرصه میراث آران و بیدگل باید هر چه سریع تر مستندات خود را جهت اصلاح عنوان ثبت این اثر ارائه و از آن دفاع کنند.

اللهیاری ضمن تأکید بر پیگیری اشتباه ثبت این اثر در فهرست آثار ملی کشور و اصلاح آن خاطرنشان کرد: این موضوع با بررسی‌های کارشناسی هر چه زودتر پیگیری و اصلاح شود.

نظر کارشناسی ثبت دانش بومی هندوانه دیم در کویر آران و بیدگل بوده است

عباس تراب زاده نیز در گفت‌و گو با تسنیم با بیان اینکه اشتباه بوجود آمده قابل اصلاح است، اظهار داشت: این پرونده با نظر کارشناسی با عنوان صحیح هندوانه دیمی در کویر آران و بیدگل ثبت و به استان اصفهان ارسال شد.

کارشناس ثبت آثار معنوی میراث فرهنگی استان اصفهان افزود: چاله‌های هندوانه در سه منطقه در کویر شهرستان آران و بیدگل پراکنده است و عنوان آن برای کویر آران و بیدگل ثبت شد که به دلایلی که معلوم نیست این اشتباه صورت گرفته است.

تراب‌زاده ضمن اشاره به ارسال مدارک کارشناسی در جهت اصلاح اشتباه رخ داده شده تصریح کرد: در اولین فرصت و ارسال مدارک کارشناسی، اشتباه به وجود آمده اصلاح می‌شود.

ثبت کاشت هندوانه دیم با عنوان یک منطقه، ظلم به گذشتگان است

حسین نجارزاده نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن انتقاد از اشتباه به‌وجود آمده در ثبت یک اثر اظهار داشت: ثبت دانش بومی هندوانه دیمی تنها برای یک منطقه واقعا ناعادلانه است.

فعال میراث فرهنگی و گردشگری آران و بیدگل افزود: در حالی که از بیش از ۴۰۰ سال گذشته تا کنون کشاورزان زیادی در چاله‌های هندوانه منطقه چهارطاقی به کشت هنوانه دیم مشغول بودند، نادیده گرفتن این منطقه ظلم به گذشتگان و مردم منطقه است.

نجارزاده ضمن تأکید بر رفع سریع اشتباه به وجود آمده خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های فعالین گردشگری و انجمن‌های شهرستان آران و بیدگل هر چه زودتر این اشتباه بزرگ اصلاح شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *