۳۰۰۰ میلیارد تومان در حوزه آب‌های مرزی استان اردبیل سرمایه‌گذاری می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، رضا کریمی عصر امروز در جلسه جمع‌بندی نهایی سفر دو روزه اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به اردبیل اظهار داشت: ۸ میلیارد دلار اعتبار برای مهار آب‌های مرزی از محل صندوق توسعه ملی به استان‌ها اختصاص یافته که از این رقم سهم استان اردبیل تنها ۱۵ درصد تعیین شده است.

وی با بیان اینکه حدود سه هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه‌گذاری خواهد شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه تنها یک سال فرصت برای هزینه کرد این مبلغ باقیمانده است پیشنهاد می‌کنیم تا بخشی از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای مهار آب‌های مرزی به مرکز استان یعنی دشت اردبیل اختصاص یابد تا زمینه برای اجرای بسیاری از طرح‌ها در دشت اردبیل شامل شهرهای اردبیل، نیر، نمین و سرعین فراهم آید.

نماینده مردم شهرستان‌های اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به گذشت سه چهارم زمان در اجرایی شدن این پروژه‌ها و باقی ماندن یک سال فرصت برای هزینه کرد این مبلغ امیدواریم دو هزار میلیارد تومان از این مبلغ در مرکز استان صرف شود تا برای طرح‌های توسعه‌ای بخش کشاورزی و مهار آب‌ها در اردبیل هزینه شود.

کریمی با درخواست از جهاد کشاورزی برای سرعت دادن به اجرای طرح‌های نوین آبیاری گفت: سامانه هوشمند آبیاری نوین در کشور با جدیت در حال انجام است ولی در استان اردبیل آهنگ کندی را در اجرای این طرح شاهدیم که امیدواریم با تلاش مدیران در این زمینه کارهای اجرایی و عملیاتی به سرانجام برسد.

وی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد منابع این طرح بلاعوض به کشاورزان پرداخت می‌شود، افزود: ۱۵ درصد سهم کشاورزان است که قطعا با همراهی کشاورزان و پرداخت تسهیلات برای آنها می‌توانیم زمینه اجرایی شدن طرح‌های سامانه هوشمند آبیاری نوین را فراهم کنیم.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از دولتمردان انتظار می‌رود تا در اجرای قانون افزایش بهره‌وری و رفع موانع تولید به شکل عملیاتی اقدامات ضروری و مورد نیاز را انجام دهند.

کریمی با تاکید بر ضرورت خرید تضمینی محصولات کشاورزی گفت: امیدواریم به سرعت زمینه برای پرداخت بهای محصول گندمکاران و کشاورزانی که محصولات آنها تضمینی خریداری شده فراهم شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *