تحلیل مسئولان گیلانی نسبت به پدیده شوم کودک‌آزاری + تصاویر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، میزگرد خبری با موضوع “آسیب شناسی کودک آزاری” امروز با حضور معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی گیلان، مدیرکل اجتماعی استانداری گیلان، معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان و یکی ار مدرسان دانشگاه در حوزه جزا و جرم شناسی در دفتر تسنیم گیلان در رشت برگزار شد.

کودک آزاری محدود به آسیب‌های جسمی نمی‌شود‌

سرهنگ محمدرضا جعفری خیرخواه ظهر در این میزگرد خبری اظهار داشت: فضای مجازی غیررسمی باعث شده است اخبار کودک آزاری سریع‌تر منتشر شده و فضای روانی جامعه متلاطم شود.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان با تاکید بر اینکه کودک آزاری در جامعه وجود دارد اما در استان گیلان یک بحران محسوب نمی‌شود خاطرنشان کرد: بحث کودک آزاری باید از نگاه جامعه، اساتید، قانون و پلیس دیده شده و معنای کودک آزاری از ابعاد مختلف بررسی شود.

جعفری با اشاره به اینکه رسانه‌ها نباید تنها به فکر درج خبر و بالا بردن فروش نشریات و بازدید سایت‌های خود باشند بیان داشت: رسانه‌ها باید نگاه خود را معطوف به کمک کردن به پیشرفت استان گیلان کرده و تمام وقت تلاش کنند تا با استفاده از اساتید فن مشکلات را تحلیل کنند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان با بیان اینکه رسالت رسانه سنگین است و موضوعات زیادی وجود دارد که باید آسیب شناسی شود اعلام کرد: نقش رسانه‌ها اطلاع رسانی است اما نباید با پخش برخی از اخبار، فضای جامعه را متشنج کرد.

جعفری با بیان اینکه بسیاری از خانواده‌ها در کشور به بهانه تربیت، کودکان را ضرب و شتم می‌کنند و این یکی از مصداق‌های کودک آزاری است اعلام کرد: روان‌شناسان و جامعه‌شناسان باید با طرح موضوع در این زمینه اندیشه کنند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان آسیب‌های روحی و روانی که به کودکان وارد می‌شود را از موارد کودک آزاری بیان کرد و گفت: در سال ۹۳ یک دانش آموز در گیلان بر اثر فشارهای وارده خانواده برای امتحان کنکور از خانه گریخت.

وی با تاکید بر اینکه کودک آزاری نباید تنها جسمی و جنسی قلمداد شود خاطرنشان کرد: متاسفانه والدین نوع ارتباط با فرزند را نمی‌دانند و فرهنگ جامعه به‌سمت و سوی برخورد مناسب و علمی با کودکان به اندازه کافی سوق داده نشده است.

جعفری جو جامعه را جوی سنتی خواند و بیان داشت: از نگاه جامعه سنتی بسیاری از برخوردها توسط خانواده‌ها کودک آزاری محسوب نمی‌شود و ظرفیت نهادهای دولتی به‌گونه‌ای است که نمی‌توانند در حوزه خانواده ورود کنند و ابزارآلات کافی برای فرهنگ سازی در این زمینه وجود ندارد.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان افزود: کودکان نمی‌توانند مسائلی مانند تعرض صورت گرفته به خود را به دیگران بگویند و نمی‌توانند شکایت خود را به مراجع قضایی منتقل کنند و متاسفانه خانواده‌ها گاهی برای آبروداری در این زمینه سکوت می‌کنند.

وی با اعلام اینکه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی می‌تواند در ۳ سطح بررسی شود گفت: سطح اول پیشگیری، ارتقاء آگاهی جامعه است و رسانه‌ها و آموزش و پرورش استان گیلان در این بین نقش زیادی دارند و پلیس در استان گیلان آماده پاسخگویی به تمام سئوالات رسانه‌ها در جهت پیشگیری از ایجاد آسیب‌های اجتماعی است.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان با اشاره به اینکه شناسایی خانواده‌هایی که آسیب پذیر هستند در پیشگیری از وقوع جرائم  موثر است اظهار داشت: پلیس با دریافت مجوزهای لازم از حوزه قضایی می‌تواند در کار خانواده‌ها مداخله کرده و از وقوع جرائم پیشگیری کند.

علت اصلی کودک آزاری در استان گیلان فقر فرهنگی و اقتصادی است

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان نیز در این میزگرد خبری اظهار داشت: خبرگزاری تسنیم در زمینه بررسی آسیب‌های اجتماعی پیشگام بوده و برگزاری چنین میزگردهایی باعث خوشحالی است.  

علی پورحسن کودک ‌آزاری را یکی از معضلات امروز کشور بیان کرد و عنوان داشت: کودک آزاری تنها مختص به ایران ‌نیست و تمام جهان قوانین خاصی برای این جرم پیش‌بینی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه کار رسانه‌ای باعث شده است که مسئله کودک آزاری بیش از پیش نمایان شود اعلام داشت: علت اصلی کودک آزاری فقر فرهنگی و اقتصادی است و دولت باید سطح معیشت مردم را به جایی برساند که هیچ شخصی در اثر فقر معیشتی به سمت بزهکاری نرود‌‌.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان با اشاره به اینکه والدین اکثراً کتک زدن فرزندان را کودک‌آزاری تلقی نمی‌کنند بیان داشت: این امر ناشی از فقر فرهنگی است که مسئولیت بخشی از آن به دولت برمی‌گردد و بخشی نیز بر عهده رسانه‌ها است.

پورحسن با اعلام اینکه کودکان کار در سطح کشور در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرند اعلام کرد: بحث کودک آزاری از نگاه تیزبین رسانه‌ها دور مانده است اما رسانه‌ها تنها به بخش آمار و ارقام در این زمینه پرداخته‌اند.

وی اظهار داشت: در زمینه آمار آسیب‌های اجتماعی مختلف در سطح کشور، این آمارها بسیار نزدیک به هم هستند و با به وجود آمدن یک معضل در سطح یکی از استان‌های کشور مشکلاتی به‌دنبال آن در استان‌های دیگر به وجود می‌آید.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان با تاکید بر اینکه مسئله اهورا نه تنها گیلانیان بلکه کل کشور را متاثر کرد افزود: در استان گیلان به‌علت وجود رسانه‌های زیاد و قوی، بازپخش مسئله اهورا گسترده بود و رسانه‌ها در مواردی در بازپخش این قضیه زیاده‌روی کرده و از رسالت اصلی خود غفلت کردند.

وی با بیان اینکه علل و عوامل بزهکاری‌های اجتماعی در زمان‌های مختلف فرق می‌کند گفت: قطعاً ریشه تمام بزهکاری‌های اجتماعی در استان گیلان و کشور فقر فرهنگی و اقتصادی است و با کم کردن این معضلات و بالابردن سطح آگاهی جامعه سطح طلاق و کودک آزاری و دیگر آسیب‌های اجتماعی کم می‌شود.

پورحسن با اشاره به ابعاد دیگر کودک آزاری ازجمله کودک آزاری روحی و فکری کودکان خاطرنشان کرد: بیش از ۸۰ درصد افرادی که برای تحصیل به تهران و شهرهای دیگر می‌روند دجار مشکل می‌شوند زیرا ارتباط اجتماعی مناسب نداشته و به‌شدت به خانواده وابسته هستند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان با اعلام اینکه جامعه ایران جامعه سنتی است که با تحولات فرهنگی صورت گرفته در آن دچار انزوا شده است گفت: بهبود روابط اجتماعی و رفت و آمد فامیلی که در گذشته نه جندان دور در کشور وجود داشت جلوی بسیاری از بزهکاری‌های اجتماعی را می‌گیرد.

قبح “کودک آزاری” نباید مانند قبح “طلاق” از بین برود

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان گیلان نیز در این میزگرد اظهار داشت: کودک آزاری ناشی از تجمل‌گرایی و مدرنیته نیست و در تمام دوران تاریخ در جوامع مختلف مطرح بوده است.

رضا جعفری با بیان اینکه اصحاب رسانه اهل فکر و اندیشه هستند و علاوه بر این در جامعه جریان سازی می‌کنند گفت: در برخورد با مسائل به‌ویژه آسیب‌های اجتماعی می‌توان ۳ رویکرد پس‌نگر، همزمان و پیش‌نگر را در پیش گرفت.

جعفری با تاکید بر اینکه رویکرد اعمال شده در برخورد با مسائل و بزهکاری‌های اجتماعی باید رویکرد پیش‌نگر باشد خاطرنشان کرد: در رویکر پیش‌نگر با توجه به آینده موضوع مربوطه می‌توان بسیاری از رویدادهایی که وارد بحران نشده است را شناسایی و از آن جلوگیری کرد.

وی با اعلام اینکه امسال ۱۸ هزار تماس با اورژانس اجتماعی در سطح استان گیلان گرفته شده که ۱۳ درصد آن مربوط به خشونت‌های خانگی بوده است ابراز داشت: ۲۲ مورد از موارد تماس با اورژانس اجتماعی در زمینه خشونت خانگی مربوط به کودک آزاری بوده است.

جعفری با اشاره به اینکه با تکرار رخدادن بزهکاری اجتماعی که جامعه را ملتهب می‌کند تنها حساسیت نسبت به آن موضوع از بین می‌رود بیان داشت: امروزه طلاق در سطح جامعه به یک امر طبیعی تبدیل شده است و نباید برای کودک آزاری و دیگر آسیب‌های اجتماعی این اتفاق رخ دهد.

وی با بیان اینکه کودک آزاری در حوزه‌هایی از جمله غفلت از کودکان، جسمی، عاطفی و جنسی وجود درد عنوان داشت: ۶۰ درصد کودک آزاری‌های صورت گرفته در استان گیلان در زمینه غفلت از کودکان است و کودک آزاری جنسی در استان گیلان تقریباً ۳ درصد آمار کودک آزاری را شامل می‌شود.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان گیلان کودک را یک برساخته اجتماعی در دنیای مدرن خواند و اعلام داشت: کودکان و زنان از آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند و اگر جامعه به‌دنبال توسعه پایدار است باید به کودکان توجه شود و آسیب پذیر بودن کودکان جلوی ترقی جامعه را می‌گیرد.

وی آسیب های اجتماعی را یک غده که نباید بخش‌های مختلف آن مانند کودک آزاری از دیگر بخش‌ها جدا شود دانست و اظهار داشت: تنش‌های خانوادگی و از هم گسیختگی خانواده‌ها باعث بسیاری از آسیب‌های اجتماعی شده است.

جعفری با اعلام اینکه ۲۵ درصد از ازدواج ها در استان گیلان منجر به طلاق می‌شود ابراز کرد: ۵۰ درصد از زوجین در استان گیلان طلاق‌های عاطفی می‌گیرند و تنها زیر یک سقف زندگی می‌کنند. 

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان گیلان با تاکید بر اینکه قطعاً کودکانی که شاهد خشونت‌ها در سطح خانواده هستند بیشتر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرند بیان داشت: در دنیا از هر ۴ زن یک زن در معرض خشونت قرار می‌گیرد.

وی افزود: ۹۰ درصد کودک آزاری‌ها در دنیا در محیط خانواده صورت می‌گیرد و کودکان در محیط خانه بسیار بیشتر از محیط جامعه مورد آزار قرار می‌گیرند و دلیل این امر عدم تعادل قدرت است و قطعاً به کودکان به‌واسطه ضعف جسمی که دارند تجاوز می‌شود.

جعفری با اشاره به کاهش سطح مسئولیت پذیری در جامعه و لزوم به افزایش دوباره آن خاطرنشان کرد: همسایگان اهورا بیش از دو ماه از وقوع حادثه در جریان ناهنجاری‌های مختلف در منزل ناپدری اهورا بوده و می‌توانستند با دادن خبر به هر یک از سازمان‌های مربوطه از این فاجعه جلوگیری کند.

وی با اعلام اینکه ۲۵ درصد جامعه دچار اختلال‌های روانی از جمله افسردگی و اضطراب هستند گفت: رشد شهرنشینی در سطح کشور، چند پاره شدن جامعه و ارتباط کمی که افراد و اقوام و آشنایان با یکدیگر دارند از جمله دلایل بروز  آسیب‌های اجتماعی است.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان گیلان با اشاره به وجود قانون گزارش اجباری در کشورهای اروپایی عنوان داشت: در کشورهای اروپایی هر شخصی که از وجود و بروز بزهکاری‌های اجتماعی مطلع باشد و آن را به مراجع قانونی اطلاع ندهد مجرم شناخته می‌شود‌.

جعفری با بیان اینکه امروز بسیاری از طلاق‌ها در سطح جامعه در سال اول ازدواج صورت می‌گیرد اعلام داشت: بسیاری از ازدواج‌ها نیز در زیر ۵ سال به جدایی می‌انجامد و سطح پایداری زندگی مشترک در کشور به ۱۰ سال رسیده است و این خود از زمینه‌های کودک آزاری است.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان گیلان تصریح کرد: ورود در حوزه آسیب‌های اجتماعی در سطح کشور و استان گیلان به موقع نبوده است و مداخله‌ها گاهی بعد از وقوع و اقزایش آسیب‌های اجتماعی صورت گرفته و امری مزمن شده است.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که “باید در این زمینه اقدام جهادی صورت بگیرد و تمام افراد پای کار بیایند” عنوان داشت: فقر معیشتی و اقتصادی به خودی خود عامل بسیاری از بزهکاری‌های اجتماعی است.

وی با بیان اینکه مرکز حمایتی کودک و خانواده توسط بهزیستی استان احداث شده است گفت: ۱۳۰ نفر از کودکان کار و خانواده‌های بی‌سرپرست توسط این مرکز تحت پوشش قرار گرفته‌اند و در این بین ۱۰ نفر از کودکان کار با پرداخت تسهیلات و کمک‌های مختلف، دیگر نیازی به دستفروشی در کنار خیابان ندارند.

راهکار پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تغییر در ساختار آموزشی است

مدرس دانشگاه در حوزه جزا و جرم شناسی نیز در میزگرد خبری “آسیب شناسی کودک آزاری” اظهار داشت: در فقه و حقوق اسلامی به مسئله حمایت از کودکان پرداخته شده است.

صدیقه مرادی با تاکید بر اینکه تعریف بزهکاری و بزه‌دیدگی متفاوت نیست و کودک بزه‌دیده، کودک و نوجوانی است که در معرض بزه‌کاری قرار می‌گیرد افزود: تاکنون تعریف دقیقی از کودک آزاری ارائه نشده است و بیشتر از اصطلاح بزه‌دیدگی برای کودکان استفاده می‌شود. 

مرادی با بیان اینکه کودک آزاری و بزه‌دیدگی به‌معنای این است که کودک و نوجوان از طرف افراد بزرگسال مورد تعرض قرار ‌گیرد گفت: بزه‌دیدگی یک پدیده است که نمی‌توان جدای از اجتماع آن را در نظر گرفت و همیشه حداقلی از بزه‌کاری در جامعه وجود دارد و مطالعات نمی‌تواند آمار جنایی را پایین بیاورد.

مدرس دانشگاه در حوزه جزا و جرم شناسی با اشاره به اینکه نقش رسانه‌ها در به وجود آوردن یک پدیده اجتماعی موثر است عنوان داشت: رسانه‌ها باعث رشد یک پدیده می‌شوند و عوام گرایی کیفری را زیاد می‌کنند.

وی با اعلام اینکه از زمانی که شبکه‌های مجازی راه انداری شدند سرعت تبادل اطلاعات را به حداکثر رسانده‌اند گفت: در اطلاع رسانی بهتر است تنها به انتشار یک موضوع فکر نشود و زمینه‌های پیشگیری از مشکل باید توسط رسانه‌ها فراهم شود و راه‌کارهای پیشگیری از چنین پدیده‌هایی نیز باید طرح شود.

مرادی با تاکید بر اینکه بزه‌دیدگی کودکان با توجه به تعاریف داخلی و بین المللی و قانون حمایت از کودکان یک پدیده اجتماعی است اعلام کرد: عوامل زیادی بر پدیده اجتماعی کودک آزاری از جمله سن ازدواج والدین در این بین موثر است.

مدرس دانشگاه در حوزه جزا و جرم شناسی افزود: خانواده هایی که پرجمعیت هستند توجه کمتری به کودکان دارند و در گذشته که تعداد افراد در یک خانوار زیاد بود میزان پدیده‌های اجتماعی به قدری نبود که کنترل کودکان از دست والدین خارج شود.

وی با اعلام اینکه کودک آزاری در زمینه‌های مختلف جسمی، جنسی، روحی و روانی ممکن است اتفاق بیفتد خاطرنشان کرد: سیستم‌های اجتماعی باید به‌دنبال راه‌های علمی و پژوهشی برای موضوعاتی از جمله آسیب‌های اجتماعی و کودک آزاری باشند.

مرادی با اشاره به اینکه بسیاری از والدین دغدغه حضور فرزندان خود در صفحات و شبکه‌های مجازی را دارند گفت: بهتر است از شبکه‌های اجتماعی برای کودکان به‌صورت بهینه استفاده شده و والدین باید با ورود به شبکه‌های مجازی و شناخت اخبار و اطلاعات آن آسیب‌های اجتماعی وارده به کودکان را کم کنند. 

وی عوامل سیاسی و نظامی مانند جنگ و تغییر حکومت‌ها را باعث به‌وجود آمدن آسیب‌های اجتماعی بیان کرد و عنوان داشت: نقش رسانه‌ها در راستای اطلاع رسانی و آگاه سازی جامعه در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار موثر باشد.

مدرس دانشگاه در حوزه جزا و جرم شناسی با اشاره به لزوم آشنایی افراد با نحوه کار اورژانس اجتماعی و مشاوران پلیس خاطرنشان کرد: تنها راه‌کار پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تغییر در نطام آموزشی و آگاه‌سازی مردم است.

مرادی با اعلام‌ اینکه سرعت در اعمال و اجرای مجازات افرادی که به کودکان تعرض می‌کنند باعث می‌شود جزئیات پرونده به‌خوبی بررسی نشده و ریشه یابی صورت نگیرد گفت: باید روند بررسی پرونده این افراد با صرف زمان بیشتری بررسی شود تا ابعاد پنهان آن آشکار گردد.

عکس از محمد رنجبر

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *