حق الناس در جامعه باید جدی گرفته شود

به گزارش  خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام و‌المسلمین ناصر رفیعی  امشب در جلسه سخنرانی که در شبستان امام خمینی(ره) در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، با اشاره به اهمیت اسلام به مسئله حق الناس اظهار داشت: متاسفانه در جامعه امروز با پدیده فرافکنی و توجیه گناه در زمینه حق الناس روبه رو هستیم و این توجیه باعث شکسته شدن قبح گناه شده است.

وی به مستداق های حق الناس مانند گرفتن فاکتورهای جعلی برای وام های بانکی و استفاده از ماشین های آلاینده اشاره کرد و افزود: در مسئله حق و الناس میزان و اندازه آن اهمیتی نداشته و حتی به اندازه یک دانه گندم در عدم رعایت حق مردم باعث محروم شدن انسان از نعمت های الهی می شود.

استاد حوزه علمیه قم به شرک به عنوان گناهی غیر قابل بخشش اشاره کرد و گفت: خداوند در مورد گناه شرک نیز وقتی بنده ای توبه می کند می گذرد اما گناه حق الناس قابل بخشش نیست و ظلم به به بنده با توبه از پرونده انسان از بین نمی رود و خداوند در روز قیامت با کسی تعارف نداشته و در باره حق الناس بسیار سخت گیر است.

وی رزق و روزی را از طرف خداوند برای بنده ضمانت شده خواند و تصریح کرد: با وجود ضمانت خداوند هنوز بعضی از بندگان آن را باور نکرده و نگران  رزق خود هستند و البته نباید این ضمانت مانع تلاش بنده شده و همچنین باعث مرتکب شدن به گناه حق الناس شود.

‌رفیعی با توصیه به مردم برای یادداشت بدهی‌های خود خاطر نشان کرد: همیشه حق الناس در مسائل مالی نیست اما باید بدهی های خود را ثبت کرده تا بعد از مرگ  بازماندگان بتوانند حقوق مردم را پرداخته و دینی بر گردن نماند.

وی مهریه زن بر گردن شوهر را نیز حق الناس دانست و افزود:اگر شخصی بمیرد ابتدا مهریه همسرش را باید از مالش بپردازند و سپس اموالش را تقسیم کنند، همچنین زکات نیز در قرآن در ردیف اقامه نماز قرار گرفته و چنانچه کسی زکات به اموالش تعلق می گیرد باید بپردازد.

استاد حوزه علمیه با اشاره به اجتماعی بودن دین اسلام به لزوم اهمیت دادن به حقوق همسایگان پرداخت و ادامه داد: حق والدین بر فرزندان، حق همسایه و مواردی مشابه این ها را باید در جامعه جدی گرفت و بدانیم در مسئله حقوق والدین بر فرزندان حتی بعد از فوت والدین نیز قطع نشده و باید برای آن ها صدقه بدهیم.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *