بیش از ۳ میلیارد تومان کمک‌هزینه جهیزیه به نوعروسان لرستانی پرداخت شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، جاسم محمدی فارسانی ظهر امروز در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان لرستان بابیان اینکه یکی از کارهای مهمی که کمیته به‌شدت آن را دنبال می‌کند ترغیب و تشویق جوانان به ازدواج از طریق راهنمایی‌های دینی، مشاوره‌ای و تحصیلی از طریق اعطای وام‌های ازدواج و اشتغال بوده است، اظهار داشت: مهم‌ترین هدف کمیته ارتقای سطح آگاهی جوانان مبتنی بر رویکردهای مشاوره‌ای و باورهای دینی، ارتقای سطح مهارت زوجین و تحکیم بنیان خانواده در محیط‌های فردی و اجتماعی است.

وی با اشاره به اینکه کمیته ازدواج استان برابر ازدواج آسان و خانواده سالم ذیل ستاد ساماندهی امور جوانان با دستگاه‌های مرتبط همچون بهزیستی، کمیته امداد، هلال‌احمر، ثبت‌احوال، آموزش‌وپرورش، دانشگاه علوم پزشکی، بانوان استانداری و نظام روانشناسی همکاری دارد، افزود: ستاد ساماندهی ازدواج در سال قبل و در شش ماه نخست امسال اقداماتی انجام داده و برنامه‌هایی برای جوانان در آستانه ازدواج داشته است با محوریت مهارت‌آموزی نحوه انتخاب همسر، و نقش عوامل مؤثر در موفقیت زوجین که در این راستا ۴۷۸۰ نفر در مناطق شهری و روستایی تحت آموزش قرارگرفته‌اند.

مدیرکل کمیته امداد لرستان با اشاره به اینکه یکی از کارهایی که با محوریت کمیته امداد از دو سال قبل شروع‌شده، موضوع ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار باسن زیر ۴۰ سال است، عنوان کرد: به ویژه در استان لرستان  که هنوز مقابل طایفه‌ای وجود دارد، آمار ازدواج این زنان خیلی کم است.

وی بابیان اینکه کمیته امداد طی این سال‌ها اقدامات خیلی خوبی را در این حوزه انجام داده است، بیان کرد: طی سال گذشته، ۱۸۰ زن سرپرست خانوار زیر ۴۰ سال را برای ازدواج مجدد کمک کرده‌ایم و در کنار تسهیلات بلاعوضی که به خانواده این افراد می‌دهیم، امسال برای ارائه وام‌هایی به خود زن سرپرست و همسر وی در صورت بیکار بودن نیز برنامه داریم.

محمدی فارسانی با تأکید بر اینکه در بحث آموزش‌های پیش از ازدواج برای ۲۸۷۰ جوان با ۱۳۸ کارگاه ارائه داده‌ایم،گفت:  ۲۱۴ کارگاه آموزشی را برای ۴۷۸۰ نفر از همسران جوان و نوعروسان برگزار کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه کمیته امداد در بحث کمک‌هزینه جهیزیه یکی از کارهای جهادی که انجام داده این بوده که تا به امروز هیچ نفری از مددجویان تحت پوشش را نداریم که در پشت نوبت دریافت کمک‌هزینه جهیزیه مانده باشند، خاطرنشان کرد: ۷۵۰۰ کمک‌هزینه جهیزیه در سال قبل پرداخت‌شده و امسال نیز به ۱۶۴۴ نوعروس بالغ‌بر ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان کمک‌هزینه جهیزیه پرداخت‌شده و هر نوعروسی که مدارک خود را تحویل دهد ظرف آن ماه کمک‌هزینه جهیزیه وی پرداخت می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد لرستان از تشکیل مجمع خیرین ازدواج در استان خبر داد و گفت: اساسنامه این مجمع مشخص‌شده و تا پایان امسال تشکیل می‌شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *