قم رتبه سوم کشور در زمینه مستأجرنشین‌ها را دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، محمدجواد شاکر آرانی در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان قم که عصر امروز در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری برگزار شد، اظهار داشت: سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ قم به‌صورت پیمایشی در دو مرحله اینترنتی و میدانی و با دخالت ۱۵۰۰ عامل اجرایی انجام شد.

وی افزود: طبق آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن استان قم نسبت جنسیت  جمعیتی قم برابر با ۶۵۸ هزار مرد و ۶۳۳ هزار زن بوده که نسبتی معادل ۱۰۴ مرد در مقابل ۱۰۱ زن را در استان قم نشان می‌دهد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه‌وبودجه استان قم گفت: بیش از ۹۵ درصد مردم  استان قم را جمعیت شهرنشین تشکیل داده  و میانگین سنی مردم قم نیز از ۲۶ سال سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۰ به ۲۹ سال در سال ۹۵ رسیده است.

شاکر آرانی تصریح کرد: رشد سالانه جمعیت در استان قم نیز مقداری بیشتر از ۲ درصد بوده که از این نظر نیز رتبه پنجم کشوری را به دست آورده همچنین شهر قم به‌تنهایی بیش از ۹۷ درصد جمعیت شهری استان را در خود جای‌داده است.

وی عنوان کرد: تراکم نسبی جمعیت در قم ۱۱۲ نفر در کیلومتر بوده که از این نظر نیز رتبه سوم کشور بعد از تهران و البرز را داراست همچنین جمعیت مسن قم نیز رو به افزایش است که می‌تواند در آینده چالش‌برانگیز باشد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه‌وبودجه استان قم تأکید کرد: نسبت جمعیت باسواد قم نیز از ۸۶ درصد سال ۹۰ با بیش از یک درصد افزایش به ۸۷ درصد رسیده همچنین درمجموع ۶۵ درصد جمعیت قم غیرفعال و ۳۵ درصد نیز در محدوده فعال قرار دارند که نزدیک به ۸۹ درصد از جمعیت فعال استان شاغل و بیش از ۱۰ درصد نیز بیکار هستند همچنین ۳۶ درصد جمعیت غیرفعال قمی نیز محصل هستند.

شاکر آرانی گفت: آمارهای حاصل از سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۰ نشان از مهاجرت ۶۸ هزار نفر به قم و خروج ۵۳ هزار نفر از قم بوده که در سال ۹۵ به ۷۷ هزار نفر مهاجر وردی و ۴۷ هزار نفر خروجی تغییریافته و بیشترین استان‌های مهاجر فرست به قم نیز تهران، اصفهان، خوزستان و مرکزی هستند.

وی ادامه داد: بیش از ۱۰ درصد از جمعیت قم را اتباع خارجی تشکیل داده همچنین میانگین متراژ خانه در سطح کشور ۱۰۴ مترمربع بوده که این نسبت در استان قم در حدود ۹۷ متر و نیم است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه‌وبودجه استان قم خاطرنشان کرد: تعداد افراد مستأجر و بدون خانه کشور در حدود ۳۰ درصد بوده که این مقدار در استان قم ۳۹ درصد است که از این نظر رتبه سوم کشور را داراست همچنین منطقه ۶ شهر  قم نیز با داشتن بیش از ۲۰۰ هزار نفر پرجمعیت‌ترین نقطه شهر قم است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *