شناسایی آثار خوشنویسی گنجینه تخت فولاد اصفهان نیازمند پژوهش است

محسن سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به آثار خط و خوشنویسی تخت فولاد اصفهان و ضرورت شناسایی این آثار از سوی هنرمندان و مردم اظهار داشت: تخت فولاد اصفهان گنجینه‌ای از آثار خط و خوشنویسی اصفهان است، در این مکان تاریخی بخش وسیعی از تاریخ خط است.

وی افزود: آثار ارزشمندی در این مجموعه در حوزه خط وجود دارد که به دلیل تنوع زیاد قابلیت بازخوانی دارد و باید مورد مطالعه قرار گیرد؛ البته در این مورد کارهای نیز انجام شده است.

مدیر خانه خط حوزه هنری اصفهان گفت: در این مورد ابتدا باید شاخص‌های خوشنویسی و مکتب اصفهان را بازشناسی کنیم و پس از آن که شاخصه‌ها خارج شد، در مورد اصالت خط و اینکه کجا به کار گرفته شده شناسایی لازم صورت گیرد. 

وی بیان کرد: پس از آن باید هندسه خط را مورد مطالعه قرار دهیم و تشخیص دهیم در چه جایگاهی قرار و ارزش هنری آن چقدر است.

به گزارش تسنیم گورستان تخت فولاد، گورستانی متفاوت از سایر قبرستان‌ها که به واسطه قدمت و قبور متبرک آن، دومین گورستان جهان اسلام محسوب می‌شود.

 بر روی سنگ قبور این گورستان قدیمی و تاریخی نمادها و نشانه‌های تاریخی حک شده یکی از آن نمادها خط و خطوطی است که در دوره‌های مختلف بر روی قبور جای گرفته و هر کدام تغییرات خط و خوشنویسی را در تاریخ روایت می‌کنند.

تخت فولاد اصفهان موزه‌ای دائمی از تنوّع خطوط مختلف اسلامی است، آثار و خاطره بزرگان خوشنویسی و قبور برخی از اساتید بزرگ خوشنویسی در این دیار  شکوه خاصی از حیث تاریخ خوشنویسی به این آرامستان داده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *