نبض کارخانه نوین شهرضا دوباره به طپش درمی‌آید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرضا، کارخانه تاریخی نوین شهرضا که از دوره پهلوی اول در این شهرستان ساخته دشه، در خیابان شهید بهشتی به طرف میدان حر، واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۵۳۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود، کارخانه نوین ۶۵ هزار مترمربع است و بیش از ۱۰۰ سال از قدمت آن می‌گذرد.

کارخانه نوین شهرضا در سال ۱۳۱۵ ابتدا برای تولید نخ و پارچه دایر شد اما به علت آغاز جنگ جهانی دوم تنها نخ‌ریسی آن دایر شد و از سال ۱۳۱۷ آغاز به کار کرد.

کارخانه‌ نوین شهرضا یک حصار آجری، از گچ‌بری‌های منحصر‌به‌فرد و یک سردر کاشی دارد، این کارخانه به دست آلمان‌ها در زمان پهلوی اول تکمیل شد. این محوطه  تاریخی که در حدود ۵ هکتار وسعت دارد، دارای تعداد زیادی سالن و برج است و درست در مرکز شهر قرار دارد و فعالیت آن تا اوایل انقلاب ادامه داشت.

سال هاست که بحث بر سر تملک این کارخانه و استفاده از آن به عنوان موزه یا سالن اجتماعات از سوی مسئولان ادوار مختلف مطرح شده است. در شهری تاریخی همانند شهرضا، که نبودِ بسیاری از فضاهای فرهنگی، تفریحی مناسب نظیر موزه، نمایشگاه، سالن نمایش و بسیاری فضاهای دیگر بسیار مشهود است، می‌توان از فضای زیبای این مجموعه صنعتی در رفع این نیازها بهره گرفت.

شورای شهر در بودجه ۹۷، برای تملک کارخانه نوین بودجه اختصاص دهد

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مالکیت کارخانه نوین بسیار مهم است به خبرنگار تسنیم گفت: آمادگی داریم از طریق راه و شهرسازی و شهرداری مالکیت کارخانه نوین شهرضا را دنبال کنیم تا مالکیت این کارخانه تاریخی درست شود.

سمیه محمودی با بیان اینکه وقتی مالکیت کارخانه نوین درست شد، می‌توان بسیاری از برنامه‌ها را اجرایی کرد، افزود: می‌طلبد شورای اسلامی شهر در این زمینه مصوبه‌ای داشته باشد و در بودجه سال ۹۷ که کم کم باید آن را آماده کنند، مالکیت کارخانه نوین را در آن ببینند.

وی تصریح کرد: اگر در دوره‌های گذشته شورای شهر مالکیت کارخانه تاریخی نوین دیده شده بود، در حال حاضر به پایان رسیده بود.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی گفت: قول می‌دهیم برای مالکیت کارخانه نوین از هیچ کوششی دریغ نکنیم و در این راستا از طریق تسهیلات کم بهره و با همکاری راه و شهرسازی با توجه به بافت فرسوده و بافت تاریخی کارخانه تسهیلاتی برای تملک این کارخانه اختصاص دهیم.

وی با بیان اینکه قول هرگونه همکاری را برای تملک کارخانه نوین می‌دهیم، بیان کرد: همیشه در شهرضا گلایه است که سالن برای برگزاری همایش‌ها و جلسات مهم نداریم، چرا باید منابع مالی را صرف ایجاد مکان‌های جدید کنیم، می‌توان از کارخانه نوین استفاده کرد.

محمودی افزود: کارخانه نوین مکانی تاریخی و گردشگری است و بهترین ظرفیت برای برگزاری همایش‌ها و جلسات مهم و مراسم‌های بزرگ است، باید از امکاناتی که در شهر هست نهایت استفاده را برد.

وی اظهار داشت: اگر شهرداری به تنهایی قادر به تملک کارخانه نوین نیست می‌تواند با همکاری و مشارکت بخش خصوصی کارخانه را تملک کند و بخش خصوصی به میزان هزینه‌ای که کرده به مدت چند سال از کارخانه بهره‌وری کند.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی گفت: مشارکت بخش خصوصی چندین فایده دارد هم مکان تاریخی حفظ شده و هم درآمد پایدار برای شهرداری و شهرستان فراهم شده است.

وی تصریح کرد: شهرداری می‌تواند، مشارکت با بخش خصوصی را در دستورکار خود قرار دهد تا هم از تخریب کارخانه جلوگیری شود و هم سالن همایش در شهرستان داشته باشیم.

کارخانه نوین یکی از پایگاه‌های اصلی فرهنگی شهر شهرضا است

شهردار شهرضا با بیان اینکه کارخانه تاریخی نوین مکانی با ارزش میراثی و هویت شهر است به خبرنگار تسنیم گفت: این کارخانه یکی از پایگاه‌های اصلی فرهنگی شهر شهرضا است.

رحیم جافری افزود: کارخانه نوین به عنوان یک مجموعه صنعتی در گذشته مسئولیت اشتغال تعداد بسیاری از اهالی شهرضا را بر عهده داشت و زمانی به عنوان یکی از مجموعه‌های صنعتی کشور مطرح بوده است.

وی با بیان اینکه کارخانه نوین دارای اهمیت خاصی برای مردم شهرضا است، بیان کرد: مردم به این نهاد تاریخی که مربوط به دوره پهلوی اول است عرق خاصی دارند و برای آن ارزش قائل هستند اما بعد از مشکلاتی که بین سهام‌داران کارخانه در سالیان گذشته به وجود آمد، کارخانه تعطیل شد و کارگران از کار بیکار شدند.

شهردار شهرضا با بیان اینکه در سال گذشته هزینه‌های زیادی برای مرمت و بازسازی کارخانه تاریخی نوین انجام شد، گفت: با توجه به موقعیت مکانی مناسب کارخانه تاریخی نوین مرمت این مبنای تاریخی در دستور کار شهرداری قرار می‌گیرد تا در برنامه‌های آینده از آن استفاده شود.

ادامه تملک کارخانه نوین یکی از کارهای بزرگ شورای دوره پنجم

رئیس شورای اسلامی شهر شهرضا نیز با اشاره به کارخانه تاریخی نوین شهرضا به خبرنگار تسنیم گفت: کارخانه نوین شهرضا مربوط به دوره پهلوی اول است، این اثر در سال ۱۳۸۱ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مهدی صالحپور با بیان اینکه اگر این کارخانه تملک شود کار بسیار بزرگی در شهرستان انجام شده، افزود: یکی از کارهای بزرگ شورای دوره پنجم باید ادامه تملک کارخانه نوین باشد، باید بودجه‌ای برای تملک این کارخانه اختصاص پیدا کند.

وی با بیان اینکه تملک کارخانه نوین شهرضا در دستور کار شورای شهر شهرضا است، گفت: کارخانه نوین جزو تاریخ شهرضا است و مردم و شهروندان شهر علاقه زیادی به این بنای تاریخی دارند و هر چه سریع‌تر باید وضعیت مالکیت این بنا حل شود.

کارخانه نوین با شکایت مالکان از ثبت ملی خارج شد

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرضا به خبرنگار تسنیم گفت: کارخانه نوین تا چند سال پیش ثبت ملی بود اما متأسفانه با شکایت مالکان از ثبت ملی خارج شد.

محمد حسن شبانی با بیان اینکه در مرکز استان مانند این کارخانه با فضای وسیع و ۵ سالن بزرگ وجود ندارد، تصریح کرد: برای تملک کارخانه نوین باید چاره‌ای اندیشیده و به کمک مسئولان شهرستان بودجه تملک آن تأمین شود.

به گزارش تسنیم، کارگر پیری که روزگاری را در این کارخانه سپری کرده است آن جا را معدن خاطره‌های کار و درآمد می‌داند و  به یاد روزهایی که سه شیف صبح، عصر یا شب، با دوچرخه خودش را به این کارخانه می‌رسانید و پشت دستگاه ریسندگی می‌ایستاد و ۸ ساعت را با رنج زیاد به کار می‌پرداخت. این کارگر اکنون که دست نوه‌اش را می‌گیرد تا در میدان حر قدم بزنند، با افتخار و شاید کمی افسوس می‌گوید« آنجا کارخانه ما بوده است».

کارخانه نوین شهرضا روزگاری نبض اقتصادی شهر به شمار می‌آمده و بسیاری از اجتماعات و اعترا‌ض‌ها از آنجا شکل می‌گرفت، امیدوار هستیم مسئولان شهرستان و سازمان میراث فرهنگی کشور این اثر تاریخی را که اکنون جزئی از هویت مردم شهرضا محسوب می‌شود را حفظ کنند و برای تملک آن تدبیری بیاندیشند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *