هیئت اسکواش خراسان‌رضوی جزء ۵ استان فاقد زمین اختصاصی است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، ایمان نصیرزاده دبیر هیئت اسکواش خراسان‌رضوی در ارتباط با فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده توسط هیئت اسکواش در خراسان‌رضوی پاسخگوی سئوالات خبرنگار ما بود که متن آن را در ادامه می‌خوانید:

تسنیم: برای رشد و توسعه این رشته ورزشی چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

نصیرزاده: برگزاری کلاس‌های آموزشی به‌طور پیوسته در صبح برای بانوان و ظهر برای آقایان، برگزاری کلاس‌های مربی‌گری تا ماه گذشته با مشارکت سه استان، برپایی کارگاه‌های آموزشی، مشارکت در لیگ‌های متعدد، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای دانش‌آموزان رشته تربیت‌بدنی و همچنین اعلام آمادگی فراهم نمودن زیرساخت هیئت اسکواش خراسان‌رضوی توسط شهرداری از عمده‌ترین اقدامات هیئت بوده‌است.

 برگزاری مسابقات استانی، رنکینگ و جام رمضان و برقراری کارگاه‌های بازآموزی، آناتومی و آسیب‌شناسی برای تمامی مربیان از جمله اقدامات دیگر این هیئت بوده است؛ همچنین ترجمه کتابی در ارتباط با ورزش اسکواش برای رده سنی کودکان برای نخستین‌بار در کشور صورت گرفت که فدراسیون نیز قصد انجام این امر را داشت که هیئت استان در این موضوع از فدراسیون سبقت گرفت.

تسنیم: اقدامات انجام شده هیئت اسکواش خراسان‌رضوی در شهرستان‌ها چه میزان است؟

نصیرزاده: اقدامات انجام شده از سوی هیئت اسکواش خراسان‌رضوی، اغلب برای شهرستان‌ها و در راستای پیشرفت و گسترش فعالیت آنها بوده و در حال حاضر نیز همین روال ادامه‌دار است.

انجام اقداماتی برای شهرستان تربت‌حیدریه اعم از برگزاری کارگاه علمی، برپایی کلاس‌های اوقات فراغت، برگزاری کلاس‌های متعدد آموزشی و نظایر آن و همچنین برگزاری کارگاه تئوری در جمعه هفته جاری در چناران از نخستین برنامه‌های هیئت اسکواش خراسان‌رضوی است.

ساخت کلیپ‌های انیمیشنی، کمک به شناخت مردم با این رشته در فضای مجازی، اختتامیه لیگ استانی در بهمن‌ماه و رنکینگ در اسفندماه، برگزاری کارگاه آسیب‌شناسی در بهمن‌ماه و تشکیل گروه‌های استعدادیابی در آذر و دی از سایر رنامه‌های هیئت اسکواش خراسان‌رضوی است.

با توجه به وجود تنها کورت‌های استان در مشهدمقدس، سفر به نیشابور جهت ساخت کورت استاندارد در آن مکان با اعلام آمادگی حمایت رئیس اداه‌کل ورزش و جوانان نیز در اولویت اقدامات این هیئت بوده و تمایل به فعالیت در سبزوار به‌دلیل پتانسیل و جمعیت بالا و همچنین نیروی فنی قدرتمند دارد.

تسنیم: در شهرستان تربت حیدریه و همچنین در کل استان خراسان‌رضوی برای چند نفر استعدادیابی صورت گرفت؟

نصیرزاده: در ارتباط با استعدادیابی استان، تعاملات مربوطه صورت گرفته و به‌زودی نتایج آن اعلام می‌شود؛ البته در سال گذشته ۸۰۰ نفر در مشهدمقدس توسط رجوع مسئولان به مدارس متعدد استعدادیابی شدند.

تسنیم: زیرساخت این رشته ورزشی در استان خراسان‌رضوی به چه میزان است؟

نصیرزاده: خراسان‌رضوی با وجود گذشت چندین سال، هنوز جزء ۵ استان فاقد زمین اختصاصی در سطح کشور بوده که این موضوع، هیئت اسکواش را در رقابت نابرابر قرار می‌دهد.

کورت تخصصی برای استان یزد از حدود سال ۸۰ ساخته شده اما هیئت اسکواش خراسان‌رضوی به اجبار جهت حفظ این ورزش در استان به‌دلیل نداشتن زمین اختصاصی، کورت‌هایی در هتل پارس با ۵۵ میلیون ریال هزینه در هر ماه اجاره کرده که در صورت عدم این موضوع هیئت توانایی برگزاری مسابقات هزار دلاری را داشت.

در خراسان‌رضوی دو کورت در هتل پارس، سه کورت در آستان قدس رضوی و چند کورت در برج‌های مسکونی وجود داشته و با توجه به وعده اداره‌کل آموزش و پرورش، این هیئت شاهد تکمیل چهار کورت تخصصی در مجموعه ورزشی سجاد است.

اسکواش خراسان‌رضوی توان پیشرفت استعدادیابی و رقابت افزون بر حال را داشته اما فقدان مکان مناسب مانع از تحقق این هدف است؛ البته در حال حاضر این هیئت در هتل پارس مستقر بوده اما این هتل با توجه به قوانین آن مکان مانند ممانعت از تبلیغات، مانع از وجود اسپانسر می‌شود.

تسنیم: دلیل رسیدن رتبه هیئت اسکواش خراسان‌رضوی از رتبه ۴ به ۱۲ چیست؟

نصیرزاده: برای پاسخ به این پرسش رجوع مجدد به موضوعات ذکر شده یعنی بحث فقدان کورت و عدم میزبانی با وجود نیروی تخصصی با عنوان مهم‌ترین عامل تاثیرگزار هیئت اسکواش خراسان‌رضوی لازم است.

هیئت اسکواش خراسان‌رضوی با وجود شرایط حساس ذکرشده رتبه سوم در مسابقات بین‌المللی شهریورماه توسط نادر گلرخی و سپهر افتخاری و مقام سوم در مسابقات کشوری تیرماه توسط سپهر افتخاری را کسب کرده و ارزش خراسان‌رضوی در گذشته به‌دلیل میزبانی‌های آن دوره بوده است.

استان خراسان‌رضوی به‌دلیل نداشتن سالن اختصاصی اسکواش، برای هر میزبانی مجبور به اجاره مکان بوده و هزینه‌های هنگفت ناشی از آن، ممانعت از میزبانی را در بر داشته است.

هیئت اسکواش خراسان‌رضوی در مسابقات لیگ استانی در سه سال گذشته با کسب قهرمانی دسته یک آقایان و گزینش بانوان به‌عنوان نائب قهرمانی، به لیگ برتر صعود کرده اما به‌دلیل عدم وجود اسپانسر و هزینه‌های هنگفت ناشی از شرکت استان در لیگ، ورزشکاران اسکواش در این مسابقات شرکت نکردند.

تسنیم: سخن پایانی خود را بیان کنید؟

نصیرزاده: اداره‌کل ورزش و جوانان در سال گذشته سالنی در اختیار هیئت گذاشته تا هیئت اسکواش خراسان‌رضوی با درآمد از آن محل، توان اجاره هتل‌ پارس را در امسال داشته باشد؛ همچنین مدیرکل ورزش و جوانان وعده کمک نقدی و در اختیار گذاشتن کورت تخصصی را داده است.

هیئت اسکواش خراسان‌رضوی در صورت ادامه روند همین فعالیت‌ها مشکلی در بعد همگانی نداشته اما در بحث قهرمانی امکانات کافی نیست؛ در دو سال اخیر با کلی تلاش و پیگیری تدریس حرفه‌ای با مربی پاکستانی صورت گرفت که این دو قهرمان حاصل تدریس این معلمان بوده‌اند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *