آیت‌الله علوی بروجردی از افزایش دائم قیمت‌ها به بهانه‌های مختلف انتقاد کرد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله محمدجواد علوی بروجردی در دیدار مدیرعامل سایپا اظهار داشت:  امروز اقتصاد کشور سالم نیست و این مشکلات به خاطر ندانم‌کاری پیش‌آمده است، حتی سودهایی که بانک‌ها می‌گیرند نیز خود مشکل در کشور ایجاد کرده است.

این استاد حوزه ابراز کرد: امروز در دنیا بالای یک و نیم درصد جریمه وجود ندارد اما کارخانه‌های ما ۶۰ درصد سود می‌دهند، در دنیا این‌طور نیست که سرمایه‌گذار پول داشته باشد، این بانک‌ها بودند که حمایت کرده و پول کارگر را می‌دادند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر، شرکت سایپا جلوی چشم مردم است و به‌محض اینکه قیمت محصولات آن افزایش پیدا می‌کند، داد مردم بالا می‌رود اما از آن‌طرف فولاد و مانند آن چون جلوی چشم نیست، اگر افزایش پیدا کند کسی حرف نمی‌زند.

استاد برجسته حوزه با بیان اینکه اگر همه‌چیز داخلی باشد، بهتر می‌توان مشکلات موجود را رفع کرد، خاطرنشان کرد: مشکل دیگر این است که باید وسایل و دستگاه‌ها را به روز کرد ولی این کارها صورت نگرفته است.

آیت‌الله علوی بروجردی گفت: امروز مدل اقتصاد جهانی به این نحو است که قیمت‌ها پایین و کیفیت‌ها بالا می‌رود، اما در کشور ما با وجود امکانات کم، به دنبال رقابت با صنعت خودروسازی دنیا هستیم، ‌این مسئله تحقق پیدا نخواهد کرد، چراکه صنعت ما مریض است و در اقتصاد مریض گرفتارشده است.

وی عنوان کرد: این صنعت ورشکسته است و ما فقط اعلام ورشکستگی را داریم به تأخیر می‌اندازیم و اعلام نمی‌کنیم و آن‌هم به دلیل حضور این‌همه کارگر در شرکت سایپا است.

این استاد حوزه تصریح کرد: باید کاری کرد قیمت‌ها سال‌به‌سال پایین بیاید و کیفیت بالا برود ولی در ایران این‌طوری نیست و دائم به بهانه‌های مختلف قیمت بالا و کیفیت پایین می‌آید.

آیت‌الله علوی بروجردی گفت: برای برون‌رفت از مشکل، نیاز به تیم مستقل اقتصاد داریم، اقتصاد منسجم، اتاق فکر و فکر خوب در اقتصاد از نیازهای ماست ولی امروز اقتصاد منسجم وجود ندارد.

وی عنوان کرد: در اسلام تعیین نرخ نداریم، در اسلام اقتصاد باز داریم، تعیین نرخ مرتبط با بازار، عرضه و تقاضاست.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *