بهره‌گیری از ظرفیت‌‌ انجمن‌های غیردولتی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تهران، اصغر باقری عصر امروز در سیزدهمین جلسه ستاد فرهنگی و اجتماعی مدیریت و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی استان تهران که با حضور محمدحسین مقیمی استاندار تهران، سیاوش شهریور معاون سابق استاندار و سایر اعضاء در محل استانداری برگزار شد با اشاره به ضرورت بهبود شاخص‌های طلاق اظهار داشت:‌ کاهش ۴ درصدی طلاق به ویژه در ۵ سال اول زندگی، افزایش مرکز مشاوره پیش از ازدواج، بهبود خدمات آزمایشگاهی، اجباری شدن آموزش‌های قبل از ازدواج، کاهش آسیب‌پذیری خانواده‌های طلاق و آموزش مهارت‌های تربیتی از جمله مهم‌ترین شاخص‌ها هستند.

وی با اشاره به انجام رایزنی با کمیته علمی با حضور اساتید دانشگاه جهت امکان‌سنجی ظرفیت‌های بخش دولتی و غیردولتی در سطح استان بیان کرد: در کنار آن فرم نیازسنجی نیز تهیه شد تا هماهنگی و برآورد مناسبی بین امکانات و نیازها صورت پذیرد.

مدیرکل بهزیستی استان تهران افزود:‌ اقدامات مهّم همه دستگاه‌های مرتبط در ارتباط با طلاق آسیب‌شناسی و احصاء شد که در این راستا بهزیستی ۲۳۲ مرکز در ارتباط با طلاق، ۱۳۱۵ مدرس و ۸۸۶ کارشناس با ظرفیت حدود ۱۷۸ هزار نفر آموزش را علام کرد.

باقری تصریح کرد: طبق قانون برنامه ششم توسعه باید هر سال ۵ درصد از میران طلاق کاهش پیدا کند، که در سطح نخست پیشگیری و آماده‌سازی از مهدکودک تا بزرگسالی و سطح دوم دربرگیرنده افرادی است که در فاز فقر عاطفی و طلاق عاطفی هستند که خط مشاوره می‌تواند افراد سطح دوم را معرفی کند.

وی در ادامه به سطح سوم کاهش آسیب‌های طلاق که به بهزیستی و کمیته امداد برمی‌گردد اشاره کرد و گفت:  در نیروی انتظامی ۹۱ مرکز با ۶۷۵ کلاس و بیش از ۶۹ هزار آموزش‌دیده و در آموزش و پرورش نیز ۵۷۹ کلاس که بیشتر مربوط به آموزش در سطح نخست است با ۶۲۶ کارشناس و ۱۸۷۶۰ نفر آموزش‌دیده وجود دارد.

مدیرکل بهزیستی استان تهران در پایان با اشاره به لزوم به‌کارگیری ظرفیت‌های انجمن‌های غیردولتی خاطرنشان کرد: اگر مداخلات و آموزش‌ها در ۵ سال نخست باشد باید دوره دبیرستان و دانشگاه‌ها را قوی ببینیم، ضمن اینکه از ظرفیت انجمن‌های غیردولتی نیز جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه موضوع طلاق استفاده کنیم.

آسیب‌های اجتماعی با روش‌های اداری رفع نمی‌شود

در ادامه این جلسه محمدحسین مقیمی استاندار تهران با اشاره به جلسه با انجمن مشاوران ایران راجع به طلاق و اعتیاد اظهار داشت: مشاوره قبل از ازدواج به ویژه مشاوره مهارت‌های زندگی مهم‌ترین اولویت است.

وی با اشاره به اینکه در بحث مهارت‌های زندگی باید۲۱ مهارت آموزش داده شود بیان کرد: در قانون هم آمده که سالی ۵ درصد طلاق را کاهش دهیم، که البته نیاز به کار جدی و عملیاتی دارد، از اینرو در زمینه مشاوره قبل از ازدواج باید ورود جدی داشته و زیرساخت‌های آن را فراهم کنیم.

استاندار تهران ضمن بیان دستور مقام معظم رهبری در زمینه مقابله با آسیب‌های اجتماعی افزود: باید ضمن ورود به موارد اجرایی به بهزیستی کمک کنیم تا مأموریت‌های محوله را به خوبی به سرانجام برساند.

مقیمی تصریح کرد: استفاده از سازمان‌های مردم نهاد نیز در زمینه مقابله با طلاق ضرورت دارد؛ مشاوره قبل از ازدواج باید با جدیت پیگیری شود و در این راستا آموزش و پرورش و مدارس ورود جدی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه اگر آموزش‌ها به موقع باشد اثرات خود را دارد و سبب کاهش طلاق می‌شود گفت: شهرداری تهران در همه نواحی خانه و سرای محله دارد و در مجموع ۳۵۴ سرای محله در تهران وجود دارد که باید از این ظرفیت به صورت بهینه استفاده کرد.

استاندار تهران ضمن اشاره به لزوم بهره‌گیری از امکانات بسیج و مساجد جهت آموزش و مشاوره خاطرنشان کرد: آسیب‌های اجتماعی با روش‌های اداری رفع نمی‌شود بلکه باید همه ظرفیت‌ها را به کار گرفت؛ در همین زمینه نیز حاشیه‌نشینی به عنوان یک معضل مهم باید سامان‌دهی شود چراکه عامل بسیاری از مشکلات همین مسئله است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *