انجام ۳۰ پیوند از طریق نمونه‌های خون بند ناف در کشور

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، مرتضی ضرابی عصرامروز در جمع خبرنگاران در بیرجند اظهارداشت: تاکنون بیش از ۹۰ هزارنمونه در بانک عمومی و خصوصی رویان بندناف ذخیره شده و این نمونه ها از تمامی استانهای کشور جمع آوری می شود.

وی با بیان اینکه تاکنون ۳۰ پیوند با نمونه های خون بندناف انجام شده است، افزود: درحال حاضر آنچه که سلول های بنیادی خون در کشور انجام می شود، بیماریها با منشاءخونی است.

مدیرعامل بانک خون بندناف رویان گفت: در بانک خون بند ناف در کمتر یک دقیقه در بین بیش از ۶۰ هزار نمونه اطلاعات ژنتیکی موجود جستجو می شود این بانک خونی برای کاربردهای درمانی تحقیقاتی مورد استفاده قرار داده میشود.

ضرابی با بیان اینکه سلولهای بنیادی خون بندناف در بیماری های خونی و غیرخونی مورد استفاده قرار داده می شود،افزود: خونگیری بندناف نوزادان هیچ تداخل در روند زایمان نداشته و بانکهای خون بند ناف به صورت عمومی و خصوصی است.

وی بیان داشت: خون گیری بند ناف نوزادان برای مادر و فرزند هیچ مشکلی ایجاد نمی شود و بانک خون بند ناف در دنیا تحت چندین استاندارد اداره و تحت یک شبکه متصل شده که امکان تبادل نمونه نیز امکان پذیر است.

ضرابی افزود: خون موجود در بند ناف و جفت، مملو از سلول های بنیادی خون ساز است که  در درمان بیماری، لاعلاج و غیره کاربرد دارد و خراسان جنوبی یکی از استانهای فعال در بحث مرکز بانک خون بند ناف آست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۹ دفتر فعال در ابن حوزه در کشور وجود دارد، اظهار داشت: جمع آوری بیش از ۲۰۰ نمونه خون در این استان در سالهای گذشته از جمله توفیقات خراسان جنوبی است

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *