اصفهان| ۳ سال بیم‌ و امید در پلی‌اکریل؛ کارگران در انتظار حقوق ۱۶ ماهه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، چندی است که صنعت کشور مورد بی‌مهری قرار گرفته و این موضوع سبب شده تا برخلاف تأکیدات نسبت به حمایت از تولید داخل به ناچار به سمت خرید اجناس و کالای خارجی پیش برویم.

پلی‌اکریل یکی از کارخانه‌هایی است که حرف نخست را در خاورمیانه می‌زند و اکنون بیش از ۴ دهه از تأسیس آن می‌گذرد اما امروزه با مشکلات مالی بسیاری مواجه شده است، همچنین از عمده‌ترین مشکلات این کارخانه نخ و الیاف، می‌توان عدم پرداخت حقوق کامل به کارگران این کارخانه و نرسیدن مواد اولیه به قسمت اکریلیک را نام برد.

دی ماه بود که دبیر شورای اسلامی کار پلی‌اکریل در گفت‌و‌گو با تسنیم درباره زمان راه‌اندازی کارخانه اکریلیک‌ پلی‌اکریل این‌گونه گفت: قرار است اواخر دی‌ماه مواد مورد نیاز برای ما فرستاده شود تا قسمت اکریلیک‌های کارخانه پلی‌اکریل راه‌اندازی شوند.

وی گفت: اواخر آذرماه با ارسال مواد اولیه از کارخانه DMT به کارخانه پلی‌استر چرخ‌های تولید در این ۲ مجموعه به حرکت درآمده است.

دبیر شورای اسلامی کار پلی‌اکریل تصریح کرد: با تولید روزانه ۸۰ تن الیاف پلی‌استر پس از یک سال توقف وارد مدار تولید شد و با آغاز به کار این مجموعه حدود ۳۰۰ نفر مشغول به کار شدند.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم در آینده نزدیک کارخانه یارن (نخ ریسی) پلی‌استر نیز پس از توقف چند ساله شروع به‌کار کند، بیان کرد: براساس وعده مدیریت کارخانه و با توجه به خرید مواد اولیه برحسب نیاز بخش‌ها پرسنل کارخانه‌های اکریلیک حداکثر تا ۱۵ بهمن ماه مشغول به کار خواهند شد.

این اخبار شاید تنها حامل نویدی خوش برای کارگران و نیز افرادی بود که دغدغه راه‌اندازی مجدد این کارخانه را دارند، اما پس از گذشت یک ماه اکنون باز هم خبرهای ناامیدکننده‌ای به گوش می‌رسد و شاید زنگ خطری در گوش مسئولان و صنعت کشور به صدا در می‌آید.

مواد اولیه برای راه اندازی اکریلیک‌ها هنوز به ایران نرسیده است

در گفت‌وگوی مجدد با دبیر شورای اسلامی کار پلی اکریل وی با دلخوری از اینکه هنوز مواد اولیه برای راه اندازی اکریلیک یک و ۲ به ایران نرسیده است، گفت: ارسال این مواد به ایران و سپس به کارخانه پلی اکریل یک ماه دیگر به تعویق افتاده است.

وی بیان می‌کند: یک ماه زمان زیادی در قبال چند سال نیست اما کارگری که ۱۶ ماه حقوق خود را به صورت کامل دریافت نکرده صبرش به پایان رسیده و یک ماه را زمان زیادی تصور می‌کند که در اصل باید به آن‌ها حق دهیم.

دغدغه راه‌اندازی شرکت پلی اکریل را داریم

علی خرمی در این باره می‌گوید: قرار بود با همکاری استانداری، پتروشیمی و پالایشگاه اصفهان ۳۵۰۰ تن “پارازایلین” به صورت اعتباری ۴ ماهه به مجموعه پلی اکریل و(DMT) اختصاص پیدا کند تا هم کارخانه پلی‌استر به ظرفیت ۱۰۵ تن الیاف پلی‌استر در روز برسد و هم اینکه قسمت “یارن” قدیم با تولید روزانه ۴۵ تن تولید نخ راه‌اندازی شود ولی متأسفانه به‌‌رغم تلاش‌های صورت گرفته مسئولان هنوز این مهم صورت نگرفته و روزانه فقط برای تولید فعلی مواد وارد شرکت می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: برای پلی‌اکریل و راه‌اندازی کامل این شرکت مادر دغدغه دارم چرا که پلی‌اکریل کارخانه‌ای نیست که بتوان آن را به امان خدا رها کرد و توجهی به آن نکرد.

دبیر شورای اسلامی کار پلی‌اکریل تصریح می‌کند: این صنعت عظیم نیاز به حمایت‌های بیشتری دارد از این رو عاجزانه از مسئولان درخواست داریم با همت بلند خود به داد این صنعت مادر برسند، از طرفی هم به فکر کارگران این مجموعه باشند که شب عید شرمنده خانواده خود نباشند و از این نگرانی و سر درگمی بعد از گذشت حدود ۳ سال در بیایند، چرا که کارگران پلی اکریل با بیم و امید به کار خود بازگشتند.

او که برای کارگران این کارخانه مادر بسیار نگران است، بیان می‌کند: ۳ سال است که از سردرگمی و در اصل بلاتکلیفی کارگران شرکت پلی اکریل ایران می‌گذرد اما هنوز هیچ اقدام جدی برای این کارخانه صورت نگرفته تا حداقل کارگران بتوانند به کار خود بازگردند و همچون گذشته حقوق و مزایای خود را به صورت کامل دریافت کنند.

۳ سال از بلاتکلیفی کارگران پلی‌اکریل می‌گذرد

خرمی ادامه می‌دهد: سومین سال بلاتکلیفی کارگران سپری می‌شود و باز هم شب عید کارگران باید جلوی خانواده شرمنده باشند چرا که حقوق کارگران ۱۶ ماه است که نصفه و نیمه پرداخت شده است.

وی می‌گوید: سال گذشته نیمی از کارگران پلی اکریل به بیمه بیکاری مراجعه کردند و ۱۵ بهمن ماه امسال تمامی پرسنل به کارخانه بازگشتند، ولی متأسفانه مواد اولیه کارخانجات اکریلیک یک و ۲ هنوز وارد ایران نشده و براساس خبرهای واصله اواخر بهمن‌ماه مواد اولیه این دو کارخانه به ایران می‌رسد.

دبیر شورای اسلامی کار پلی اکریل با بیان اینکه تنها در پلی‌اکریل، کارخانه پلی‌استر روزانه ۸۰ تن الیاف تولید می‌کند، می گوید: قسمت “یارن” قدیم هم که قرار بود به چرخه تولید بازگردد متأسفانه همچنان تعطیل و از چرخه تولید بازمانده است.

برخی معتقدند اگر مواد اولیه به قسمت اکریلیک یک و ۲ نرسد و این دو کارخانه خُرد راه‌اندازی مجدد نشوند بازهم کارگران بلاتکلیف خواهند ماند.

به گزارش تسنیم، گره حل مشکلات صنعتی ایران تنها با دستان توانمند مسئولان عالی کشور باز می‌شود، صنایع بسیاری در ایران وجود دارند که براثر بی‌توجهی از چرخه تولید ایستاده‌اند از این رو اگر صنایع داخلی تعطیل شوند باید گفت راهی به جز استفاده از تولیدات خارجی نخواهد ماند.

گزارش از فائزه صفری

انتهای پیام/ ز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *