خراسان جنوبی| "کوله‌های سنگی و سرد" تنها سهم عشایر خوسف از زندگی + تصاویر

به گزارس خبرگزاری تسنیم از بیرجند، دیوار به دیوار شهرهای پرزرق و برق و در نزدیکی ساختمان‌های سر به فلک کشیده و برج‌های چند طبقه که انگار می‌خواهند بلندی خود را به رخ انسان بکشند هنوز مردمانی در زیر این آسمان زندگی می‌کنند که تناه سر پناهشان همان سیاه چادری است که  فصل زمستان و تابستان را در آن سپری می‌کنند.

آری سقف خانه‌های عشایر آسمان مهتابی با چراغ‌هایی از جنس ماه و ستاره است و طوفان‌های غرنده و باران‌های تگرگی اگر رخ دهد عشایر زندگیشان به زیر آب می‌رود و اگرچه در استان خراسان جنوبی هنوز شاهد بارندگی زیادی نبوده‌ایم اما شب‌های سرد کویری زندگی عشایر را با سختی مواجه ساخته است.

عشایر خراسان جنوبی با وجود مشکلات زیادی که خشکسالی برای آنها به ارمغان آورده است هم صدا با نوای کوه فریاد آزادگی سر می‌د‌هند و در شرایط سخت به دور از زیرساخت‌ها با لب‌های خشک شب‌های سرد را پشت سر می‌گذارند.

محمد شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: شهرستان خوسف دارای اقلیم بیابانی با ویژگی خاص خود است و بیش از ۲۰۰ روستا دارای سکنه دارد.

وی افزود: شهرستان خوسف ۱۲۲ منطقه عشایری دارد و خشکسالی‌های ۱۹ ساله و نبود زیرساخت‌های اولیه بخش زیادی از مشکلات را رقم زده است.

فرماندار شهرسان خوسف گفت: ۱۱ درصد جمعیت شهرستان خوسف طبق سرشماری سال ۱۳۸۷ عشایر هستند و مشکلات بهداشتی مانند فقدان حمام و آب بهداشتی، عدم زیرساخت آب، برق، گاز و تلفن از دیگر مشکلات این عشایر است.

شفیعی افزود: از ابتدای سال تاکنون بیش از هزار و ۱۰۰ کیلومتر از راه‌های عشایری در خوسف تیغ زنی شده است.

وی با بیان اینکه برای ۵ هزار نفر از عشایر شهرستان خوسف دوره‌های آموزشی توانمندسازی برگزار شده است اظهار داشت: جمعیت عشایری شهرستان خوسف ۳ هزار و ۲۶ نفر است.

فرماندار شهرستان خوسف گفت: از ابتدای سال تاکنون ۸ هزار سیلندر گاز در بین عشایر شهرستان توزیع شده و ۳ کاروان سلامت توسط بسیج جامعه پزشکی، هلال احمر، شبکه بهداشت و موسسه خیریه امام علی(ع) به مناطق عشایری شهرستان خوسف اعزام شده است.

شفیعی افزود: در این راستا در فصل زمستان و نبود وسایل گرمایشی در منطقه عشایری شاه‌مردی، تعدادی کانکس توسط فرمانداری و بهزیستی خوسف در این منطقه احداث شده تا مرهمی باشد بر زخم‌های مردم منطقه و گرمابخش شب‌های سرد و زمستانی کویر شاه‌مردی شهرستان خوسف باشد.

مدیرکل عشایری خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: جامعه عشایری خراسان جنوبی با ۱۵ هزار و ۶۷۶ خانوار، هفت درصد جمعیت عشایر کشور را تشکیل می‌دهند.

غلامرضا قوسی افزود: ۳۰درصد تولید دامی در اختیار عشایر خراسان جنوبی است و امسال به دلیل خشکسالی‌های متوالی عشایر همچنان با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: آب‌دهی قنات‌ها و چاه‌های مالداری عشایر خشک شده و یا به شدت کاهش یافته است.

انهای پیام/م

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *