فارس|زنگ خطر مهاجرت از روستاهای فارس؛ تسهیلات اشتغال روستایی در پیچ و خم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، بیکاری امروز یکی از معضلات بزرگ استان فارس است که نه تنها در شهرهای بزرگ بلکه در روستاها نیز دیده می‌‌شود. خشکسالی‌های پی‌درپی سبب شده که کشاورزی دیگر رونق سابق را در روستاها نداشته باشد و مهاجرت روستائیان به شهرها افزایش یابد. 

رشد منفی جمعیت در روستاهای فارس 

براساس اطلاعاتی که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس در اردیبهشت امسال براساس سرشماری ۹۵ اعلام کرده تعداد جمعیت ساکن در نقاط روستایی استان فارس ۱ میلیون و ۴۳۲ هزار و ۳۵۵ نفر بوده حال آنکه در سال ۹۰ این تعداد ۱ میلیون و ۴۷۵ هزار و ۳۵۰ نفر بوده است.

این اطلاعات و آمارها نشان می‌دهد که نرخ رشد جمعیت ساکن در نقاط روستایی کشور منفی ۰٫۶۸ و برای فارس منفی ۰٫۵۹ بوده است و به طور کلی سرشماری ۹۵ نشان از این دارد که جمعیت در شهرها رشد مثبت و در روستاها رشد منفی داشته است. 

روستای «مُنج سفلی» در شهرستان بوانات یکی از مرزی‌ترین روستاهای استان فارس است. این روستا در همجواری استان یزد واقع شده به گفته محسن احمدی، دهیار روستا بیشترین آسیب را از خشکسالی دیده است به گونه‌ای که وی ادعا دارد فضای سبز در روستا به ندرت دیده می‌شود. 

این روستا که به گفته دهیارش مشکلات بسیاری در زیرساخت‌هایی مانند آب، برق، خانه بهداشت و غیره دارد، با مشکل مهاجرت روبه‌رو شده و سبب شده جمعیت روستا از ۶۰۰ نفر به ۲۵۰ نفر برسد. احمدی می‌گوید: « جمعیت روستا فصلی شده به گونه‌ای که در فصل تابستان ۶۰۰ نفر است اما در فصل پاییز به ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر می‌رسد». 

بیکاری دلیل اصلی مهاجرت 

وی دلیل اصلی این موضوع را نبود امکان کشاورزی و خشکسالی می‌داند که سبب بیکاری روستائیان شده البته مشکلات دیگری مانند نبود مدرسه متوسطه اول و دوم نیز در این مهاجرت نقش داشتند. 

یکی از مواردی که در چند ماه اخیر برای بهبود زندگی روستائیان مطرح شده، تسهیلات اشتغال روستایی است که جوانه‌های امید را در دل روستائیان کاشته تا بتوانند به واسطه آن رونق را به روستاها بازگردانند. 

کمال پاک فطرت، مدیرکل امور روستایی استان فارس نیز از تسهیلات جدید اشتغالزایی برای روستائیان سخن می‌گوید که سهم فارس از ۱۲ هزار میلیارد تومانی که دولت گذاشته، ۳۶۰ میلیارد تومان است. 

شرایط دریافت این تسهیلات از سوی پاک فطرت چنین اعلام می‌شود که ابتدا روستائیان باید طرح‌های خود را به  دستگاه‌های بخش ارائه دهند پس از آن  باید طرح در کمیته فنی شهرستان و اقتصادی استان تائید شود تا کارآفرین برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شود. 

وی در پاسخ به این سوال که روند طولانی سبب دلسردی نمی‌شود، وعده می‌دهد که کل این فرایند در یک ماه انجام می‌شود و کارآفرینان در پیچ و خم اداری نمی‌افتند. کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع کوچک، حمل و نقل و فعالیت‌های خدماتی مواردی است که مشمول این تسهیلات می‌شود و پاک فطرت به آنها اشاره می‌کند. 

موانع موجود بر سر راه تسهیلات اشتغال روستایی

از طرفی دهیار روستای «مُنج سفلی» بوانات از وجود موانعی بر سر گرفتن این تسهیلات سخن می‌گوید که به نظر می‌رسد برطرف کردن این موانع بتواند به روستائیان کمک کند. به گفته احمدی تسهیلاتی که در نظر گرفته شده مبالغ بالایی است که ضمانت‌های ویژه خود را می‌خواهد در صورتی که طرح‌های روستائیان طرح‌های کوچک دامداری و به ندرت کشاورزی است. 

براساس صحبت‌های وی تاکنون از این روستا ۲۰ نفر برای دریافت تسهیلات اقدام کردند که به دلیل کوچک بودن طرح‌هایشان موفق به دریافت وام نشدند. احمدی در پاسخ به این سوال که تشکیل تعاونی و دریافت گروهی تسهیلات چقدر در این زمینه موثر است، می‌گوید: از آنجاکه زمین‌های کشاورزی روستائیان در قطعات کوچک است در عمل امکان تجمیع طرح‌ها وجود ندارد. 

ارائه تسهیلات برای اشتغالزایی از گام‌های مثبتی است که برای روستائیان برداشته شده، اما به نظر می‌رسد موانعی بر سر این راه است که برای بهتر اجرایی شدن این سیاست باید موانع برطرف شود. امید است که مسئولان با عمل به وعده‌ها و برطرف کردن موانع در این زمینه، بستر اشتغال در روستاها را فراهم کنند تا دوباره شاهد رونق روستاهای فارس باشیم. 

خبرگزاری تسنیم بنا دارد در سلسله‌ گزارش‌هایی به بیان مشکلات و توانمندی‌های شهرستان‌ها و روستاهای استان  فارس بپردازد. ‌مردم مناطق مختلف استان می‌توانند مشکلات و توانمندی‌های شهرستان و روستای خود را از ساعت ۸ الی ۱۶ با شماره تماس ۰۷۱۳۲۲۸۱۹۷۵ با دفتر خبرگزاری تسنیم استان فارس در جریان بگذارند.

گزارش از حلیمه زارع 

انتهای پیام/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *