اصفهان| از تار موی عهد عتیق تا شکوه معماری کلیسای وانک در نصف‌جهان+تصاویر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، از دیرباز همزیستی مردم مسلمان با سایر ادیان در اصفهان به خوبی صورت گرفته است، این همزیستی به قدری بود که در زمان شاه عباس چندین کلیسا در این شهر ساخته شد.

پس از کوچ بزرگ ارمنیان ساکن دشت آرارات به اصفهان و سکونتشان در ساحل جنوبی رودخانه، این قسمت از شهر رو به آبادی نهاد و به سمت ارتفاعات جنوب رودخانه گسترش یافت. شاه عباس به منظور رونق تجارت خارجی اختیاراتی خاص به بازرگانان جلفا اعطا کرد و در مقابل آنان در مدت کوتاهی تجارت خارجی ایران را گسترش دادند.

کلیسای هاکوپ و مریم مقدس

کلیسای هاکوپ یا کلیسای یعقوب مقدس، قدیمی‌ترین کلیسای شهر اصفهان است، سال ساخت این کلیسا ۱۶۰۷ میلادی است. کلیسای مریم مقدس دومین کلیسای قدیمی شهر اصفهان است که در سال ۱۶۱۳ میلادی در زمان حکومت صفویه توسط یکی از تاجران آن دوران به نام آوِدیک باباکیان ساخته شد؛ مجموعه کلیسای مریم و هاکوپ مربوط به دوره صفوی است.

در سال ۱۶۱۳ میلادی در اطراف کلیسای هاکوپ، ساختمان کلیسای مریم مقدس را ساخته‌اند و در حال حاضر کلیسای هاکوپ در داخل کلیسای مریم مقدس و در ضلع شمالی آن قرار دارد. کلیسا صرفا یک ساختمان برای انجام فرایض مذهبی نبود بلکه مجموعه‌ای از بناهای علمی فرهنگی در اطراف ساختمان را نیز شامل می‌شود.

کلیسای مریم دارای نقاشی‌های بسیار زیبائی است که بر دیوارهای نمازخانه نقش بسته‌ است که در دیوارهای شمالی و جنوبی دو تابلوی رنگ روغن روی بوم وجود دارد اثر یک هنرمند ماهر ونیزی که توسط آقای گراک هدیه شده است که متعلق به سیصد سال پیش هستند. چون این کلیسا به نام حضرت مریم نام نهاده شده زن‌ها با علاقه‌ی بیشتری به این کلیسا می‌رفتند.

کلیسای وانک

وانک در زبان ارمنی به معنی صومعه است، قدمت موزه کلیسای وانک، البته نه در شکل و وسعت کنونی آن، به صد سال پیش یعنی سال‌های ۱۹۰۵-۱۹۰۶ میلادی باز می‌گردد. از ویژگی‌های ساختمان، از نظر طلاکاری سقف و سطح داخل گنبد و نقاشی‌های تاریخی از زیباترین کلیساهای جلفای اصفهان است.

درون کلیسای وانک و دیوارهای اطراف، تمامی از تزئینات نقاشی رنگ و روغن و آب طلا به سبک ایرانی و تصاویری از زندگی حضرت مسیح (ع) مزین شده است که متاثر از نقاشی ایتالیایی است و بنای  بزرگ و برج ساعت آن از فاصله دور مشخص است.

در این کلیسا یک موزه از آثار نفیس وجود دارد که هر گردزگری که به اصفهان سر می‌زند باید از آن بازدید کند. در این موزه نسخه‌های خطی آن است قدیمی‌‌ترین و جالب‌ترین نسخه‌های خطی این مجموعه عبارت است از انجیلی متعلق به قرن دهم میلادی نوشته شده بر روی پوست و دیگری قرآنی ترجمه شده به زبان ارمنی متعلق به قرن هجدهم میلادی است.

هم‌چنین تابلوها که بر روی کرباس، پوست، چرم، فلز و شیشه کشیده شده‌اند، اکثراً موضوعاتی مذهبی دارند، مانند تولد مسیح، رویدادهای زندگی او و حواریون، تمثال مریم مقدس در کنار این تابلوها تصاویری نیز از رجال ایرانی و چهره‌های معروف ارمنی با لباس‌‌های مخصوص ارمنیان جلفا دیده می‌شود.

یکی از آثار جالب توجهی که در موزه کلیسای وانک نگهداری می‌شود، تار موئی است که متعلق به دختری ۱۸ ساله که واهرام هاکوپیان در سال ۱۹۷۴ میلادی جمله‌ای از کتاب عهد عتیق را به زبان ارمنی با قلمی از جنس الماس بر روی آن نوشته است.

صنعت چاپ در موزه

نخستین کتاب‌هائی که در ایران به چاپ رسید به کوشش و همت جلفائی‌ها بود. نخستین چاپ‌خانه ایران را پیشوای مذهبی کلیسای وانک، خاچاطور وارتاپد گِساراتسی و شاگردان وی در کلیسای وانک دایر کردند، آنان خود ماشین، کاغذ و مرکب چاپ حروف را طراحی کردند و ساختند و در ۱۰۱۷ شمسی نخستین کتاب خود را با مضمون و شرح حال پدران روحانی به نام زبور داوود در ۵۷۲ صفحه به چاپ رساندند.

تنها نسخه باقیمانده از این کتاب در حال حاضر در آکسفورد انگلستان نگهداری می‌شود و نمونه موجود در کلیسای وانک فتوکپی این کتاب است.

انتهای پیام/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *