همدان| ۱۰۴۶ طرح اشتغال‌زایی از استان همدان در سامانه کارا ثبت شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، سید احمد توصیفیان عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته کارگر با اشاره به اینکه از پنجم تا یازدهم اردیبهشت‌ماه هفته کارگر است اظهار داشت: برای این هفته برنامه‌هایی متعددی برای کارگران در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه اولین روز از هفته کارگر”کارگران میثاق با امام و رهبری و حمایت از کالای ایرانی” نام‌گذاری شده است، افزود: در این روز برنامه‌هایی نظیر غبارروبی گلزار شهدا، سرکشی از خانواده‌های معظم شهدا و غیره برگزار می‌شود.

توصیفیان با بیان اینکه دومین روز هفته کارگر”کارگران مهارت و صیانت از نیروی کار” نام‌گذاری شده است که در این روز همایش کارگران بسیجی عرصه تولید و صنعت استان برگزار می‌شود، عنوان کرد: سومین روز از هفته کارگر “کارگران معنویت، نشاط و ورزش” نام دارد که در این روز “دکتر سپهری” معاون وزیر و رئیس موسسه کار و تأمین اجتماعی در نماز جمعه سخنرانی می‌کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: چهارمین روز از هفته کارگر”زنان و جوانان کارگر مشارکت اجتماعی و عدالت شغلی” نام‌گذاری شده است که در این روز پیاده‌روی بانوان کارگر برگزار و از کارگران روستای کاج شهرستان رزن که در ساخت قاب عکس در سطح کشور بی‌نظیر هستند تجلیل می‌شود.

توصیفیان با اشاره به اینکه پنجمین روز از هفته کارگر”کارگران تشکل‌های کارگری” نام‌گذاری شده است، تصریح کرد: در این روز پایگاه بسیج کارگری در شهرک صنعتی بوعلی افتتاح می‌شود، ضمن اینکه از مسائل پیگیری شده در سال گذشته احیا واحدهای تولیدی تعطیل شده بود که در این راستا جشنی در صنایع تبدیلی الوند برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه”کارگران بازنشستگان و قوانین حمایتی” عنوان ششمین روز از هفته کارگر است که در این روز کارگران با مقام معظم رهبری در بیعت ایشان دیدار می‌کنند، اظهار داشت: هفتمین روز از هفته کارگر”خدا قوت کارگر نام دارد” که در این راستا جشنی در نیروگاه مفتح و شرکت سیمان هگمتان برگزار می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با تأکید بر اینکه مسئله مهم، اصلی و درجه‌یک کشور بحث اقتصاد است، بیان کرد: تمامی مدیران دستگاه‌های اجرایی و مسئولان نیز اهتمام خود را در راستای رفع مشکلات اقتصادی و اشتغال به کار گرفته‌اند.

توصیفیان با اشاره به اینکه از زمان راه‌اندازی سامانه “کارا” در سطح کشور ۱۰ هزار و ۷۰۰ طرح در این سامانه ثبت شده است، عنوان کرد: از این تعداد یک هزار و ۴۰ طرح و حدود ۱۱ درصد طرح‌های ثبت شده در سامانه کارا مربوط به استان همدان است.

وی تصریح کرد: در راستای پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی و تسهیلات روستایی شاید در برخی از شهرستان‌ها گره‌های کوچکی وجود داشته باشد، اما در کل در سطح استان پرداخت تسهیلات به طرح‌های معرفی شده به خوبی در حال انجام است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با تأکید بر اینکه ۱۳۰ میلیارد تومان در فاز اول میزان سهمیه تخصیصی تسهیلات روستایی برای استان همدان در سال ۹۶ بوده و امسال نیز پرداخت ادامه دارد، ابراز کرد: از این میزان از در اواخر سال ۹۶ حدود ۳۹ میلیارد تومان به استان ابلاغ شده که ۳۰ میلیارد تومان از آن عقد قرارداد و پرداخت شده است.

توصیفیان گفت: فرآیند کمیته اشتغال فراگیر روستایی به این صورت است که متقاضی در سامانه کارآ ثبت‌نام می‌کند و بعد از ثبت‌نام دستگاه اجرایی بررسی می‌کند که با رسته‌ها مطابقت دارد یا خیر، و بعد از بررسی دستگاه اجرایی طرح وارد مراحل معرفی به بانک و پرداخت تسهیلات می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تعداد طرح‌هایی مصوب شده در ۱۹ جلسه کمیته فنی روستایی ۹۶۱ طرح بوده است، اظهار داشت: میزان تسهیلات روستایی تخصیصی برای استان ۱۳۰ میلیارد تومان است که در کمیته فنی ۳۶۸ میلیارد تومان طرح معادل ۲٫۵ برابر سقف تسهیلات طرح مصوب کرده‌ایم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با بیان اینکه از ۹۶۱ طرح مصوب شده در مدت یک ماه تسهیلات ۳۷ طرح پرداخت شده است، تأکید کرد: برای ۳۷ طرح ۳۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است و میزان نرخ تسهیلات روستایی ۶ درصد است که از مزایای یک سال مشارکت، یک سال تنفس و پنج سال بازپرداخت برخوردار است.

توصیفیان با تأکید اینکه سهمیه تسهیلات اشتغال فراگیر استان همدان ۳۴۰ میلیارد تومان است، افزود: ۴۷۷ طرح بااعتبار ۳۰۲ میلیارد تومان در حوزه اشتغال فراگیر ثبت‌نام و مصوب شده است که از این تعداد ۷۹ طرح با مبلغ ۳۶ میلیارد تومان عقد قرارداد و پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه اولین تسهیلات روستایی پرداختی کشور در استان همدان در تویسرکان پرداخت شد، عنوان کرد: استان همدان در حوزه تسهیلات روستایی هم به لحاظ تعداد طرح‌ها و هم مبلغ پرداختی رتبه اول یا دوم را در سطح کشور دارد که با تفاوت‌های کوچکی با استان کرمانشاه در رقابت است و این رقاب به دلیل اعتباراتی است که به دلیل زلزله در اختیار کرمانشاه قرار گرفته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با بیان اینکه سال گذشته کل مبلغ تسهیلات عقد قرارداد و پرداخت شده در استان بیش از یک‌هزار میلیارد تومان بوده که از محل‌های رونق تولید، خوداشتغالی، اشتغال روستایی، مشاغل خانگی، صندوق کارآفرینی و غیره بوده است.

توصیفیان تأکید کرد: آماری که در سامانه رصد اشتغال توسط دستگاه‌های اجرایی ثبت شده ۲۰ هزار و ۷۰۰ نفر است که با پرداخت تسهیلات اشتغال محور بیشتر می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان بیان کرد: تعداد بیمه‌شدگان جدید در استان که برای اولین بار بیمه می‌شوند حدود ۱۰ هزار نفر است.

توصیفیان با اشاره به اینکه استان همدان جز اولین استان‌هایی است که پرداخت حقوق کارورزان طرح کاروری را پیگیری می‌کند، گفت: هدف از اجرای طرح کارورزی آموزش به نیروی تحصیل‌کرده و قرار گرفتن نیروی تحصیل‌کرده در محیط کار است که در صورت جذب این نیروها کارفرما از پرداخت دو سال از حق بیمه معاف می‌شود.

وی با بیان اینکه امروزه در تمامی آگهی‌های استخدامی داشتن سابقه کار ذکر شده است، عنوان کرد: دولت با طرح کارورزی به دنبال پر کردن این خلأ بود و قرار است کارورزان بین ۶ ماه تا ۹ ماه کار کنند که یا جذب می‌شوند و یا حداقل سابقه لازم را به دست می‌آورند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *