قم| معادنی که ظرف مدت ۶ ماه بدهی خود را بپردازند از پرداخت جریمه معاف می‌شوند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، محمود سیجانی شامگاه شنبه در جلسه شورای معادن استان قم که در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد اظهار داشت: در سال ۹۶ در زمینهٔ حفظ و کمک به معادن مصوبه‌ای به تصویب رسید که طی آن با یک گروه سه‌ نفره به مسائل موجود در معادن پرداخته شد.

وی افزود: ۱۵ معدن استان بالغ‌ بر یک میلیارد و نیم بدهی دولتی داشتند که در جلسات رسیدگی به این بدهی‌ها مشخص شد که بخشی از آن‌ها به دلیل دیر کرد بازپرداخت تسهیلات بوده که با هماهنگی‌های انجام‌ شده طرحی برای بخشودگی قسمتی از این بدهی‌ها به تصویب رسید.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: طبق قانون مصوب اگر معادن استان در مدت شش ماه بدهی‌های خود را بپردازند، جرائم آن‌ها بخشیده می‌شود که این مطلب باید با اطلاع‌رسانی وسیع به همه صاحبان معادن منتقل شود.

سیجانی با اشاره به رسیدگی دغدغه‌های معدن‌کاران عنوان کرد: در سال ۹۶ نخستین نمایشگاه صنعت، معدن و تجارت در استان قم برگزار شد که با حضور صاحبان صنایع همراه بود و این نمایشگاه در سال جاری نیز با جدیت بیشتری برگزار می‌شود.

وی بخش منابع طبیعی را مهم‌ترین بخش معدن دانست و خاطرنشان کرد: کارگروه تعامل از دیگر برنامه‌های موجود بوده که در آن با همکاری بخش‌های مختلف، موانع پیش رو برای رشد معادن استان مورد بررسی و تصحیح قرار می‌گیرد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان قم سهم ۱۰ درصدی استفاده از تسهیلات برای معادن را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: در برخی مواقع بین معادن فرق گذاشته می‌شود که این امر در پیشرفت معادن دیگر مانع ایجاد می‌کند.

سیجانی استفاده از پتانسیل معادن را ضروری دانست و بیان کرد: در زمینهٔ بهره‌برداری و فعالیت معادن استان قم مشکلات حقوقی وجود دارد که برای استفاده از ظرفیت معادن استان باید این موانع برطرف شود.

وی استفاده از پتانسیل معادن استان را گامی در جهت اقتصاد مقاومتی دانست و ادامه داد: در این مورد با کمک مسئولان منابع طبیعی و سایر بخش‌ها در جهت ارزش‌افزوده بیشتر به دنبال کمک به افزایش اشتغال بوده‌ایم که واحدهای صنعتی همچون آذرخش که در سال گذشته افتتاح شد و در نمایشگاه‌های بین‌المللی امتیاز بالایی دارد از ظرفیت‌های فراوانی برای تحقق این امر برخوردارند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان قم با اشاره به نرخ ۱۰ درصدی تسهیلات روستایی برای استفاده معادن تأکید کرد: در دو جلسه گذشته در زمینه‌های اخبار و تولیدات بخش معدن بحث و بررسی شد.

سیجانی ابراز کرد: بررسی برخی از معادن که سلب صلاحیت شده‌اند در دستور کار قرار گرفته‌اند به‌نحوی‌که معادنی که دارای اهلیت بوده و توانمندی احیای خود را دارند، به عرصه فعالیت باز می‌گردند.

وی با اشاره به قابلیت استان قم در بهره‌برداری از مس و آهن افزود: استان قم در زمینهٔ اجرای ژئوفیزیک هوایی از استان‌های پیشگام بوده و در معادن فلزی که دارای بیشترین ارزش‌افزوده است پتانسیل کمتری وجود داشته و آهک، آجر و خاک‌های صنعتی نقش بیشتری در معادن استان قم داشتند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *