قم| نرمش قهرمانانه متناظر بر صلح عادلانه است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، لاله افتخاری عصر امروز در جلسه بازخوانی اندیشه‌های امام خامنه‌ای با موضوع صلح و عدالت که در مرکز همایش‌های بین‌المللی غدیر قم برگزار شد، با اشاره به‌تناسب منویات مقام معظم رهبری با شرایط و مقتضیات زمان، اظهار داشت: مفاهیمی همچون صلح و عدالت در اندیشه‌ها و آراء رهبر معظم انقلاب، متأثر از آیات قرآن کریم و روایات است.

وی بهره‌گیری از عدالت و صلح را ضروری دانست و افزود: در طول تاریخ مصلحان و تاریخ سازان بزرگ، در راستای تحقق این دو اصل گام برداشته‌اند و این امر، فطری بودن این مفاهیم را ثابت می‌کند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به آیات قرآن و روایات گفت: مفهوم صلح از دیدگاه اسلام در کنار مفاهیمی همچون آرامش و امنیت به‌صورت توأمان به کار گرفته‌شده است.

افتخاری تعاریف خاص مفهوم صلح در حوزه‌های مختلف را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: این مفهوم اقسامی دارد که صلح از حیث ارزش‌گذاری یکی از آن‌ها بوده است.

وی به دو بعد منفی و مثبت از حیث ارزش‌گذاری در مفهوم صلح را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: صلح منفی صلحی تحمیلی بوده که تفاوتی با سلطه و تحمیل آن ندارد و سلطه رژیم غاصب صهیونیستی ازجمله آن‌هاست، همچنین صلح مثبت به دلیل رعایت حال طرفین صورت می‌‌گیرد که در تاریخ، صلح حدیبیه از آن جمله است.

عضو سابق مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اقسام مختلف مفهوم جنگ، بیان کرد: ریشه تمام جنگ‌ها این بوده که ظالمان همواره در حال تلاش برای به کرسی نشاندن حرف خود بودند، اما درنهایت با شکست مواجه شده‌اند.

افتخاری صلح تحمیلی را در نظر مقام معظم رهبری بدتر از جنگ توصیف کرد و ادامه داد: قرآن کریم مخاطبان و زمینه‌های مختلفی را برایِ مفهوم عدالت معرفی می‌کند که رعایت عدالت در رابطه با خداوند، رعایت عدالت در خانواده، رعایت عدالت در جامعه مسلمین و رعایت عدالت در جامعه بشری و غیرمسلمانان و حتی دشمنان از آن جمله‌اند.

وی با اشاره به سخنانی از رهبر معظم انقلاب، ابراز کرد: در طول تاریخ و باوجود تغییرات فراوان در زندگی بشر مفهوم عدالت و علاقه بشر به آن دستخوش تغییر نشده و مردم همواره آن را به‌عنوان یکی از ارزش‌های مهم مورد توجه قرار می‌دادند.

عضو سابق مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: برجستگی و اولویت عدالت نسبت به صلح، ثبات صلح عادلانه و قرار گرفتن آن در زمره الزامات سیاسی نظام اسلامی، از ویژگی‌های مهم مفهوم صلح عادلانه است.

افتخاری مفهوم صلح عادلانه را یکی از مفاهیم فاخر انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد: ‌‌ بر اساس بیانات رهبر معظم انقلاب، حکومت علوی الگوی راه‌حل مشکلات و رنج‌های بشر بوده که از مسیر صلح عادلانه معرفی می‌شود.

وی با تأکید بر بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با عناد و دشمنی یهود، تصریح کرد: صهیونیست‌ها همواره صلح را دستاویزی برای تجاوزها و وحشی‌گری‌های بعدی خود قرار داده‌اند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: عدالت به معنای برابری همه افراد جامعه نبوده و بدین مفهوم است که حق هر انسانی به نسبت فعالیت‌ها و تلاش‌هایش به او اعطا شود.

افتخاری به تبیین دو مفهوم صلح و عدالت از دیدگاه مقام معظم رهبری پرداخت و افزود: از دیدگاه ایشان عدالت بر صلح تقدم داشته و صلح عادلانه از پایداری برخوردار است، همچنین صلح به‌تنهایی کافی نبوده و مفهوم نرمش قهرمانانه همان صلح عادلانه را برای ما ترسیم می‌کند.

انتهای پیام/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *