‌‌۵۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان آذربایجان‌شرقی خرید تضمینی می‌شود

اکبر فتحی عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهر با اشاره به آغاز خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در استان آذربایجان‌شرقی، اظهار داشت: خوشبختانه در طول سال آبی بارندگی‌ها در استان آذربایجان‌شرقی بیش از انتظار بود و در واقع می‌توان با افزایش بارندگی‌ها، امسال می‌توانیم محصولات خوبی را برداشت کنیم.

وی افزود: اکثر تولیدات کشاورزی آذربایجان‌شرقی که از دیم‌زارها در حدود نزدیک به ۳۶۰ هزار هکتار حاصل می‌شود به لحاظ افزایش بارندگی‌ها تولید گندم در این استان بسیار مطلوب خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی بابیان اینکه تولید ۸۰۰ هزار تن گندم در سال‌جاری در استان آذربایجان‌شرقی پیش‌بینی می‌کنیم، گفت: با شرایط حاکم پیش‌بینی می‌کنیم امسال بیش از ۵۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز مصرف کشاورزان آذربایجان‌شرقی در راستای خرید تضمینی خریداری کنیم.

فتحی از آمادگی مراکز خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز مصرف کشاورزان در آذربایجان‌شرقی خبر داد، یادآور شد: مراکز متعددی را برای خرید تضمینی گندم از کشاورزان آذربایجان‌شرقی به جهت دسترسی آسان آماده کرده‌ایم و علاوه بر سیلوها مراکز دیگری را نیز پیش‌بینی کرده‌ایم تا کشاورزان گندم‌های خود را تحویل دهند.

وی با تأکید بر اینکه از هفته گذشته خرید تضمینی گندم در شهرستان خداآفرین و بخش آبش احمد آغاز شده است، تصریح کرد: به لحاظ این‌که شمال منطقه ارسباران منطقه‌ای گرمسیری است خرید تضمینی گندم در سال‌جاری را از این منطقه آغاز کرده‌ایم و علاوه بر شهرستان‌های خداآفرین و کلیبر، در تمامی شهرستان‌ها نیز شرایط جهت خرید تضمینی گندم فراهم‌شده و با قوت ادامه فعالیت خواهند کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی به نحوه پرداخت مطالبات گندم کاران نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در گذشته اگر مطالبات با تأخیر پرداخت می‌شد بر این اساس بود که آذربایجان‌شرقی به لحاظ موقعیت سردسیری و برداشت گندم بعد از سایر استان‌ها به‌تبع آن منابع مالی در استان‌های گرمسیری که پیش از سایر استان‌ها گندم برداشت می‌کردند پرداخت می‌شد و وقتی نوبت به استان ما می‌رسید منابع باقی نمی‌ماند.

فتحی اضافه کرد: بر اساس مکاتباتی که با معاون اول رئیس‌جمهور انجام داده‌ایم قرار بر این شد که سهم هر استان از منابع خرید تضمینی گندم به‌صورت جداگانه اعلام شود تا بدین ترتیب نه شاهد تأخیر و نه مشکلی در پرداخت مطالبات گندم کاران آذربایجان‌شرقی نباشیم.

انتهای پیام/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *