درگیری لفظی مسئولان موجب تعطیلی جلسه کارگروه تنظیم بازار کردستان شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، جلسه کارگروه تنظیم بازار استان در حالی عصر امروز در سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد که خود استاندار کردستان به‌عنوان رئیس کارگروه در جلسه حضور نداشتند و این جلسه حاشیه‌هایی را نیز به همراه داشت و با درگیری لفظی میان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان جهاد کشاورزی به تعطیلی منجر شد.

براساس برنامه‌ریزی قبلی مقرر بود جلسه کارگروه تنظیم بازار استان ساعت ۱۷ عصر برگزار شود، همه مدیران و خبرنگاران حاضر در سالن جلسات منتظر بودند تا معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان به جمع‌شان بیاید و جلسه رسمیت پیدا کند اما ظاهراً وی اعتنایی به اهمیّت و حساسیت‌های اقتصادی و اجتماعی تصمیمات این کارگروه نداشتند و در جلسه حضور نیافت! و بالاخره این جلسه نیز همانند دیگر جلسات با بی‌نظمی و تأخیر شروع شد.

آنچه که در ادامه می‌خوانید حاصل گزارش خبرنگار تسنیم و عین اظهارات مطرح شده از زبان مسئولان در جلسه کارگروه تنظیم بازار استان است که پس از بگومگوهای زیاد در نهایت با ذکر صلواتی ختم جلسه اعلام شد و مسئولان جلسه را ترک کردند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان چه اظهاراتی مطرح کردند؟

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان در ابتدای این جلسه اظهار داشت: براساس دستور استاندار کردستان تصمیم بر این شد که جلسه کارگروه تنظیم بازار به‌خاطر حساسیت‌های روز بازار، یکشنبه هر هفته ساعت ۱۷ تشکیل شود.

محمد دره‌وزمی با بیان اینکه فضای حاکم بر بازار، فضای خاصی است و نوسانات قیمت‌ها وجود دارد، افزود: به‌خاطر اینکه خدایی ناخواسته افراد و یا گروه‌هایی از این فضای موجود سوءاستفاده نکنند، کارگروه تنظیم بازار مواظب و قیمت‌های بازار را رصد می‌کند.

وی گفت: درست است که “گرانی” حاکم بر اصناف و جامعه است اما باید حداقل “گرانفروشی” اتفاق نیفتد و کالاهای اساسی متناسب با نیاز مردم تأمین شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان تصریح کرد: پس از تأمین کالاهای اساسی متناسب با نیاز مردم که وظیفه کارگروه تنظیم بازار است، بحث توزیع و عرضه در سطح بازار مهم بوده که باید به قیمت واقعی به دست مصرف‌کنندگان برسد.

وی یادآور شد: بحث جلسه قبل بر سر “قیمت مرغ زنده” بود که متأسفانه در طول یک هفته گذشته دچار حاشیه‌هایی شد و در جلسه کارگروه هفته قبل، قیمت فروش هر کیلو مرغ ۵۵۰۰ تومان به اضافه محاسبه ضریب ۷۶ صدم درصد به‌خاطر ۲۴ درصد افت مرغ در کشتارگاره، هزینه حمل ۹۵ تومانی، ۲۹۰ تومان هزینه کشتارگاه، ۱۵۰ تومان هزینه سود عمده فروش و ۵۰۰ تومان سود خرده‌فروش مصوب شد و با این احتساب این هزینه‌ها به دست مصرف‌کننده می‌رسید.

دره‌وزمی افزود: قیمت مرغ مصرف‌کننده تابعی است که نسبت مستقیم با قیمت مرغ زنده در جلوی مرغداری دارد، مصوب کارگروه تنظیم بازار هفته قبل این بود که هر روز صبح سازمان جهاد کشاورزی قیمت مرغ زنده را به سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام و تأیید کند و سازمان صنعت و معدن نیز بر اساس آن قیمت، قیمت مرغ مصرف‌کننده را تعیین و بر مراکز عرضه در سطح بازار نظارت کند اما تاکنون این امر اتفاق نیفتاده است.

وی اظهار کرد: هنوز سازمان جهاد کشاورزی به این نتیجه نرسیده‌اند که باید قیمت مرغ را اعلام کنند و عنوان می‌کنند که قیمت مرغ زنده را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و جهاد کشاورزی هیچ وظیفه‌ای مبنی بر اعلام نظر روی قیمت مرغ زنده که به سازمان صنعت و معدن اعلام کند، ندارد و ما نیز هنوز قبول نکرده‌ایم و قانع هم نشده‌ایم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان گفت: متولیان جهاد کشاورزی کردستان می‌گویند که سازمان جهاد کشاورزی هیچ استانی چنین کاری را انجام نداده و ما نیز چنین ورودی نخواهیم کرد اما به‌عنوان دبیر کارگروه تنظیم بازار قصد داریم که برای اعلام قیمت‌ها نظر رسمی جهاد کشاورزی را ملاک قرار بدهیم و براساس نظر آنها قیمت مصرف‌کننده را تعیین کنیم.

وی به پیگیری این موضوع از طریق سینکی معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اشاره کرد و ادامه داد: باید سازمان جهاد کشاورزی این قیمت را اعلام کند و همکاری لازم را داشته باشند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان به یکی دیگر از مباحث جلسه کارگروه هفته گذشته اشاره و خاطر نشان کرد: هفته قبل بر سر قیمت مرغ که هر کیلوگرم در مرغداری ۶۲۵۰ تومان بود، چانه‌زنی می‌کردیم که قیمت مرغ پایین بیاید که می‌گفتند وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرده قیمت هرکیلوگرم مرغ تا ۱۲ هزار تومان نیز راه دارد که نهایتاً در همان روز مصوبه تنظیم کارگروه بازار به ما ابلاغ شد و قیمت مرغ و شیر برای مصرف‌کننده را تعیین کردند.

وی گفت: در مصوبه ابلاغ شده قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در مرغداری ۵۱۵۵ تومان و در بازار برای مصرف‌کننده ۸۱۷۰ تومان اعلام شده است، در این مصوبه سقف قیمت‌ها اعلام و گفته شده که استان‌ها می‌توانند متناسب با شرایط موجود قیمت‌ها را پایین بیاورند اما هنوز اجرایی نکردیم و منتظر دستور استاندار کردستان به‌عنوان رئیس کارگروه تنظیم بازار هستیم، گرچه مکلف به اجرای این مصوبه هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان چه پاسخی دادند؟

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز در این جلسه در پاسخ به اظهارات مطرح شده “دره‌وزمی” اظهار داشت: مرغ تابع قیمت‌گذاری نیست و جزو اجناسی نیست که سیستم دولتی روی آن قیمت بگذارد، یک‌سری از اجناس قیمت‌های مشخص خاص خود را دارند اما مرغ تابع این قیمت نیست.

خالد جعفری افزود: علی‌رغم اینکه در استان کردستان شرایط ویژه‌ای داریم و باتوجه به سرمایه‌گذاری خوبی که در صنعت مرغداری صورت گرفت و سبب شده که کردستان به‌عنوان یک استان صادرکننده در کشور حرف برای گفتن داشته باشد، اقداماتی را انجام داده‌ایم.

وی خطاب به “دره‌وزمی” گفت: جهاد کشاورزی به‌عنوان متولی تولید، وظیفه و مسئولیت قیمت تمام محصولاتی که به‌نوعی دست تولیدکننده است را برعهده دارد و اصلاً منکر آن نیستیم اما نه در اعلام قیمت، برخلاف بسیاری از استان‌های دیگر، زماینکه خود ما قیمت می‌گیریم تا روز بعد که قیمت در بازار خود را نشان می‌دهد، معمولاً برخلاف سیستمی که در کردستان وجود دارد، در جریان قیمت نیستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در مورد تعیین قیمت مرغ گفت: براساس تفویض اختیار گذشته در همین کارگروه تنظیم بازار، قیمت مرغ را به “تعاونی‌های مرغداران مخصوصاً سنندج به‌عنوان تعیین‌کننده قیمت و گاهاً تاحدی مریوان، دهگلان و کامیاران تابع قیمت‌گذاری هستند و بقیه شهرستان‌ها تابع قیمت‌گذاری استان‌های همجوار خودشان هستند، به‌عنوان نمونه بیجار تابع زنجان و قروه تابع همدان است.

وی ادامه داد: بر اساس این وضعیت موجود نیز قیمت‌ها را کنترل و وظایف خود را انجام می‌دهیم و گاهاً قیمت‌های اعلام‌شده خارج از قیمت توافق شده بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان خاطر نشان کرد: در حال حاضر معتقدیم قمیت مرغ اعلام شده بالاتر از استان‌های همجوار و میانگین کشوری نیست و قیمت‌ها به‌دلیل مازاد تولید کمتر از بقیه استان‌ها است، گرچه اتحادیه‌ها نیز به قیمت پایین مرغ معترض بودند اما در هرجایی که تخطی صورت بگیرد، برخورد می‌کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر قیمت مرغ در مرغداری ۵۸۵۰ تومان است و قیمت‌های اعلام شده از سوی تعاونی‌ها به اتحادیه صنف کاملاً مورد تایید است و هر زمانیکه تخطی کنند، برخورد قانونی می‌کنیم.

نباید زیاد جامعه را حساس کنیم؛ قیمت مرغ گران نیست!

جعفری با بیان اینکه قیمت مرغ تابع عرضه و تقاضا است، افزود: نباید زیاد جامعه را حساس کنیم، پیشنهاد ما به ستاد تنظیم بازار کشور برای هر کیلوگرم مرغ در مرغداری بین ۵۸۰۰ تومان تا ۶۲۰۰ تومان و اینکه دولت بخواهد وارد بازار شود به‌جای ۸۱۷۰ تومان ۹ هزار تومان بوده است!، واقعیت این است که در حال حاضر قیمت‌شده مرغ بالا است.

وی اظهار کرد: قیمت مرغ در سال ۹۷ تاکنون کمتر از مدت مشابه در سال گذشته بوده و این نشان می‌دهد که قیمت مرغ خوب کنترل می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: قیمت اعلام شده مربوط به امروز نیست بلکه سال‌های سال توسط دولت کشف و اعلام می‌شود، قیمتی که دولت چه موقع در حضور در بازار دخالت کند نه در قیمت‌گذاری، قیمت ۵۱۸۵ تومان مرغ و ۱۵۷۰ شیر مربوط به مبنای قیمت است.

وی با بیان اینکه اکنون قیمت مرغ اینطور بالا است و از شهریورماه جوجه‌ریزی بالا می‌رود و قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند، ادامه داد: در ماه گذشته که قیمت مرغ در مرغداری با ۴۲۰۰ تومان هم خریداری نمی‌شد چه کسی حاضر به پرداخت مابه‌تفاوت بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با اشاره به خاطر نشان کرد: بنده اظهارات سینکی معاون وزیر صنعت و سخنی که غیرقانونی باشد را اصلاً قبول ندارم و بایستی چهارچوب‌ها و مصوباتی که با حضور نماینده وزارت جهاد کشاورزی تصویب شده را اعلام کنیم؛ چرا باید در استانی که تنها تولیدکننده مرغ بوده و نفس می‌کشد، از نفس بندازیم، دنبال چه هستیم، می‌خواهیم چکار کنیم.

وی اضافه کرد: چرا باید سیاستی که خود دولت برای حمایت از تولیدکنندگان قبول کرده خلاف آن را برای تولیدکنندگان کردستانی در نظر بگیریم.

جعفری افزود: کردستان استانی است که برای ۱۲ استان کشور مرغ صادر می‌کند و نمی‌توان جلوی این کار را گرفت و اگر قرار باشد استاندار کردستان تصمیمی بگیرند، ما نیز تابع دستور وی هستیم گرچه “مرادنیا” هم تصمیمی نمی‌گیرند که خارج ضوابط کشوری باشد.

وی با بیان اینکه ما تابع ضوابط و قوانین کشوری هستیم، اظهار کرد: باید براساس مستندات و آنچه که منطق است، حرکت کنیم، بنده متولی این حوزه هستیم و باید از مرغداران حمایت کنم و حمایت‌هایم نیز قانونی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان عنوان کرد: قیمت مرغ گران نیست! و نباید ذهنیتی ایجاد کنیم که مرغ گران تحویل مردم می‌دهیم به فکر این نباشیم که دیگر هر کیلو مرغ را ۷ هزار تومان بخریم، امروز میانگین قیمت هر کیلو مرغ ۸۴۰۰ تومان بوده که تهران ۹ هزار تومان بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان در پاسخ به اظهارات “جعفری” گفت: طوری بیان می‌کنید که ما برای همه مردم ذهنیت ایجاد می‌کنیم، نه قیمت مرغ خیلی ارزان است که سازمان جهاد کشاورزی گرانش کرده و نه ما را متهم کنید.

محمد دره‌وزمی افزود: روحیه شما، روحیه جالبی نیست، شما عضو کارگروه تنظیم بازار هستید، ما ضدتولید نیستیم، هرکسی را که متهم به ضدتولید می‌کنید، نمی‌توانید بنده را متهم به ضد تولید معرفی کنید.

وعده برخورد تعزیراتی با افزایش قیمت مرغ

نجیم حسینی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کردستان نیز پس از این اظهارات مطرح شده اظهار داشت: بنده نیز اظهارات رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان را قبول دارم، براساس دستورالعمل جدید ابلاغ شده به وزیر صنعت، معدن و تجارت تمام قیمت‌هایی که دستگاه‌های دیگر قبل از این مصوبه تصویب می‌کردند، باید از این ‌به بعد با هماهنگی کارگروه تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف کننده صورت بگیرد.

نجیم حسینی افزود: کارگروه تنظیم بازار تنها مرجع نهایی رسیدگی به گزارش‌های کارشناسی قیمت و تعیین قیمت کالا و خدمات و تنظیم بازار در کشور است و تمام مراکز قیمت‌گذاری قبل از اقدام مکلف به اخذ و عمل به آرا در این کارگروه هستند.

وی خطاب به رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در مصوبه حداکثر قیمت مصرف‌کننده گوشت مرغ اعلام شده و حاشیه‌ای ندارد و نیازی به تفسیر نیست چراکه حداکثر قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده با ۹ درصد افزایش در مرغداری ۵۱۵۵ تومان و حداکثر قیمت مصرف‌کننده گوشت مرغ با ۹ درصد افزایش ۸۱۷۵ تومان تعیین شده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کردستان تصریح کرد: در غیر اینصورت اگر هر فرد و دستگاه اداری که در تعیین قیمت مرغ مرتکب تخلفی شوند بلااستثنا برخورد قانونی می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون سازمان گردشگری برای رستوران‌های بین‌راهی قیمت تعیین می‌کردند که از این به بعد باید با هماهنگی کارگروه تنظیم بازار نسبت به تعیین قیمت اقدام کنند و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان نیز نظارت لازم را انجام بدهد و درصورت هرگونه تخلف به ما اعلام کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان نیز در پایان پس از این همه اظهارات و بگو مگوهای مطرح شده اظهار داشت: بنده چون در جریان مباحث مطرح شده نیستم زیاد دخالت نکردم و چون استاندار نیز رئیس کارگروه تنظیم بازار هستند، پس از جلسه در مورد ابهامی که وجود دارد با  وی صحبت می‌کنیم و سپس نتیجه جمع‌بندی را اعلام می‌کنیم.

بهرام نصراللهی‌زاده افزود: با ذکر صلواتی ختم جلسه اعلام شود.

انتهای پیام/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *