یک سوم معادن سنگ تزیینی در استان کرمانشاه غیرفعال است

محمد عابد خالدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: ۲۹ معدن سنگ تزیینی در استان وجود دارد که دوم سوم معادل ۲۰ مورد آن فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ واحد سنگبری در استان وجود دارد عنوان کرد: معادن و واحد‌های سنگبری استان در مجموع ۲۸۰ نفر اشتغالزایی دارند.

خالدی با اشاره به دلایل خروج سنگ‌های خام تزیینی از استان و فراوری آن در خارج از استان گفت: تکنولوژی مورد نیاز برای فراوری و دسترسی به بازار اصلی در استان وجود ندارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی معادن استان کرمانشاه افزود: استان‌هایی همچون اصفهان، تهران و قم چون دارای تعداد معادن بیشتری هستند و واحد‌های سنگبری و فراوری آنها مجهزتر و مدرن‌تر است در این زمینه بهتر از استان کرمانشاه عمل می‌کنند.

خالدی گفت: متناسب با معادن موجود در استان حداقل چند واحد‌ سنگبری به‌روز شوند زیرا استان کرمانشاه به دلیل مرزی بودن به بازارهای خارجی نیز دسترسی راحت‌تری دارد و امکان صادرات بیشتر است.

وی افزود: در این صورت می‌توان با استان‌های دیگر در این زمینه رقابت کرد و با تکنولوژی مورد استفاده سنگ را به جنس مورد نیاز بازار تبدیل کرد و هرچند ارزش افزوده بالایی دارد، اما باید بیشتر روی صادرات تمرکز کرد زیرا صادرات به خارج از استان و کشور صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

خالدی با بیان اینکه واحدهای فراوری سنگ در استان قبل از شروع کار تسهیلاتی دریافت کرده‌اند اما اکنون تجهیزات به‌روزی ندارند گفت: برای نوسازی و تجهیز واحدها تسهیلاتی پرداخت می‌شود اما مشکلات خاصی همچون وثیقه، سود و بازپرداخت نیز در این راستا وجود دارد.

انتهای پیام/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *