رونق اقتصادی در استان فارس با کشت زعفران؛ شهرستان سپیدان پیشرو در کشت زعفران

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، گیاهان دارویی در جهان ارزش بسیار بالایی دارد به گونه‌ای که براساس صحبت‌های رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در شهریور  ۹۷ سهم تجارت گیاهان دارویی در دنیا ۱۵۰ میلیارد دلار است اما  با وجود ظرفیت‌ بسیار سهم ایران از این تجارت ۱۰۰ میلیون دلار است. 

استان فارس نیز به واسطه اقلیم مناسب سهم مهمی در پرورش و تولید گیاهان دارویی دارد به ویژه اینکه با افزایش خشکسالی روی آوردن به این نوع کشت می‌تواند راه نجاتی برای اقتصاد و کشاورزی استان باشد. محمدمهدی قاسمی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس توسعه کشت گیاهان دارویی را یکی از اولویت‌های مهم این سازمان اعلام کرده است. 

همچنین براساس اعلام جهاد کشاورزی استان فارس در سال گذشته بالغ بر ۱۴ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی فارس به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافته که بیش از ۲۰ هزار تن نیز تولید محصول داشته است. در میان گیاهان دارویی زعفران جایگاه ویژه‌ای دارد.

تولید سالانه ۳ هزار کیلو زعفران در استان فارس

این طلای سرخ عمدتا در شهرستان‌های  آباده، اقلید، بوانات، مرودشت، سپیدان، نی‌ریز، پاسارگاد، جهرم، سروستان، خرامه، رستم، استهبان و شیراز کشت می‌شود. به گفته حشمت‌الله صادقی، رئیس کمیته گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی فارس در حال حاضر در استان ۷۲۰ هکتار سطح زیر کشت زعفران وجود دارد که از این سطح زیر کشت ۳ هزار کیلوگرم زعفران در سال برداشت می‌شود.

بخش بیضا در شهرستان سپیدان یکی از شهرهایی است که کشت و توسعه گیاهان دارویی به عنوان عرصه اقتصاد مقاومتی برای آن از سوی بسیج سازندگی معرفی شده است. به گفته اصغر صادقی‌راد، مسئول بسیج سازندگی بیضا، این بخش شرایط مناسبی برای توسعه گیاهان دارویی دارد و از سال گذشته کشت آن در دستور کار قرار گرفته است. 

به گفته وی ۲ پروژه گیاهان دارویی در این بخش در حال اجرا است که به صورت مشترک انجام می‌شود. صادقی‌راد می‌گوید: غیر از تسهیلات برگزاری کلاس‌های مشاوره و آموزش از اقداماتی است که بسیج سازندگی برای توسعه کشت گیاهان دارویی انجام می‌دهد. 

«در حال حاضر این ۲ پروژه در بخش بیضا برای ۱۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم و فصلی و ۵ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی کرده است» این را مسئول بسیج سازندگی بخش بیضا می‌گوید. 

محمد بذرگر، جوان موفق بیضایی که در س ۳۴ سالگی به سر می‌برد و ترم اول رشته کشت گیاهان دارویی است، از سال ۹۴ تصمیم می‌گیرد که زمین زراعی خود را به کشت زعفران اختصاص دهد. وی از زمین زراعی خود ۲٫۵ کیلو زعفران برداشته می‌کند و موفق شده سالانه از هر هکتار ۴٫۲ میلیون تومان درآمد کسب کند. 

اشتغالزایی ۱۰۰ نفره با کشت زعفران 

وی که برای ۱۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم و فصلی اشتغالزایی کرده است، عمده محصول خود را به استهبان می‌فرستاده اما امسال تصمیم دارد خود در زمینه فروش و برندسازی اقدام کند. بذرگر به تسنیم می‌‌گوید: به دنبال این هستم که بتوانم برندسازی کنم و خودم محصولم را به فروش برسانم چراکه آزمایشی که از محصول انجام شده نشان داد کیفیتش از دیگر نقاط استان بهتر است. 

این فعال اقتصادی هزار متر از زمین خود را نیز به کشت گل محمدی اختصاص داده و مقداری نیز گل نسترن کاشته است که برای عرق‌گیری به شیراز می‌فرستد. وی معتقد است اگر استقبال مردم بیشتر شود می‌توان صنایع تبدیلی را نیز در همین بخش مستقر کرد. 

بذرگر پیش از این صیفی‌جات و گندم می‌کاشته که بسیار پرآب‌بر بوده است اما با کاشت زعفران هر ماه یک بار به محصولش آب می‌دهد. به گفته وی اگر بارش نیز مناسب باشد آبدهی به ۲ ماه یک بار می‌رسد. 

توجه به ظرفیت‌های هر منطقه در کنار حمایت از کارآفرینان و فعالان اقتصاد مقاومتی می‌تواند نقش مهمی در توسعه گیاهان دارویی و رونق اقتصادی استان فارس داشته باشد و سهم ایران را نیز از تجارت بزرگ گیاهان دارویی افزایش داد. 

گزارش از حلیمه زارع 

انتهای پیام/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *