طرح جامعه گردشگری لرستان هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌‌آباد،گودرز امیری صبح امروز در چهارمین جلسه ستاد خدمات سفر استان که در سالن جلسات سازمان برنامه و بودجه لرستان برگزار شد ضمن انتقاد از اینکه مقوله گردشگر پذیری در لرستان فقط در ایام عید نوروز خلاصه شده است اظهارداشت: در ایام عید ما بحران گردشگری داریم نه گردشگری عادی چون به دلیل تغییر آب و هوا جمعیت زیادی از نقاط مختلف کشور یا به عنوان اسکان و یا برای عبور وارد استان ما می‌شوند و ورود این تعداد مانند پیک ترافیکی است که اگر همه امکانات را نیز به کار بگیریم باز هم نقص و مشکل داریم.

وی افزود: اگر ما گردشگری را فقط برای ایام نوروز ببنیم یعنی هرچه که زیر ساخت ایجاد کردیم غیر اقتصادی است چون گردشگران در مدت کوتاهی استفاده می‌کنند و بعد از این ایام باید تعطیل شوند.

معاون استاندار لرستان عنوان کرد: اگر گردشگری را فقط مختص به ایام نوروز بدانیم هر چه زیر ساخت ایجاد کنیم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست که چنین سرمایه گذاری انجام دهیم ولی اگر می‌خواهیم لرستان به استان گردشگر پذیر تبدیل شود باید به شکل دیگری این حوزه را اداره کنیم.

وی بیان کرد: در بحث گردشگری، اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان باید سیاست گذار باشد چون در قانون این سازمان متولی گردشگری است بنابراین مسئولان میراث فرهنگی باید با همه اعضای کارگروه خدمات سفر صحبت و برنامه‌ریزی کنند.

امیری با تاکید بر اینکه در حوزه گردشگری استان هر دستگاه اجرایی باید برنامه‌های خود را مشخص کند گفت: برای این برنامه‌ها باید منابع تعریف شود و سازمان مربوطه اجرایی آنها را پیگیری کند ولی با اظهار نظرهای مسئولان دستگاه‌های اجرایی در این جلسه مشخص شد همه سیاست گذار هستند و معلوم نیست چه کسی می‌خواهد انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه طرح جامعه گردشگری لرستان هرچه سریع تر باید تعیین تکلیف شود تصریح کرد: اگر طرح جامعی داریم باید شرح خدمات هر دستگاه اجرایی بر اساس آن مشخص شود و اداره کل میراث فرهنگی لرستان روی این شرح خدمات نظارت و بازدید داشته باشد و گزارش ارائه دهد.

معاون استاندار لرستان با بیان اینکه به ایجاد خدمات ایام نوروز باید نگاه موردی داشته باشیم، اظهارداشت: برای هر هزینه‌ای که در حوزه گردشگری می‌شود باید برنامه داشته باشیم و باید بپذیریم که ما فقط باید زیر ساخت را مهیا کنیم و مابقی کار را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا به عنوان متولی نگه‌داری از جاذبه‌ها را تحویل بگیرد چون زیرساخت‌ها ایجاد می‌شود اما چون متولی ندارند در مابقی تخریب می‌شوند.

وی افزود: برای جاذبه‌های گردشگری استان فراخوان داده شود تا به بخش خصوصی واگذار و صاحبان آنها معلوم شود؛ قرار نیست فقط دولت متولی گردشگر و توریسم باشد.

امیری عنوان کرد: با وجود اینکه محدودیت هتل‌های لرستان، برخی از هتل‌های موجود در حال ورشکستگی‌اند و هتلی که هنوز ایجاد نشده دارد ورشکسته می‌شود که این با سیاست‌هایی که ما دنبال می‌کنیم همخوانی ندارد.

وی بیان کرد: با اینکه خدماتمان ارزان است باز مسافر کمتر است در حالی که اگر قیمت خدمات نسبت به استان‌های همجوار پایین‌تر باشد قاعدتا باید استقبال بیشتر باشد.

معاون استاندار لرستان تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود اداره میراث فرهنگی و سایر دستگاه‌ها، برطرف کردن کاستی خدماتی که ایام نوروز به گردشگران ارائه می‌شود را در برنامه بگذارند ولی میراث فرهنگی در برنامه اصلی گردشگری طرح خود را زودتر تدوین و سهم هر دستگاه را زودتر مشخص کند.

 انتهای پیام/ ز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *