سازمان زیباسازی سنندج ‌برنامه‌ای برای شهر ندارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، در یک قرن اخیر با رشد روزافزون شهرنشینی و با توجه به پیامدهایی که صنعت و نوگرایی در زندگی شهری به همراه داشته است، شاهد از بین رفتن بسیاری از فضاهای ارزشمند شهری و شکل‌گیری شتاب‌زده و نسنجیده فضاهای کنونی در شهر سنندج و در پی آن حضور پدیده حومه‌نشینی بوده‌ایم.

بحث زیباسازی فضا و منظر شهری و توجه به مبلمان شهری در استان هم به یکی از دغدغه‌های مدیریت ارشد کردستان تبدیل شده و می‌توان گفت تا حدود زیادی تأثیر در روحیه افراد داشته و فضای نامناسب شهری و مبلمان شهری نامطلوب در بروز آسیب‌های اجتماعی این استان بی‌تأثیر نیست.

شهرستان سنندج به‌عنوان مرکز استان کردستان که به سبب مهاجرپذیر بودن، رشد جمعیت در آن شتاب یافته و افزایش جمعیت سبب بروز مشکلاتی در آن شده که از جمله آن باید به ضرورت پرداختن به فضاسازی‌های شهری متناسب با جمعیت، فرهنگ و روحیه مردم و همچنین ایجاد مبلمان شهری درخور اشاره کرد.

جای خالی طرح‌های خلاقانه و هنری در سیما و منظر شهر سنندج

باید مسئولان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سنندج در راستای ارتقای فضاسازی المان‌های شهری و اجرای طرح‌های خلاقانه و هنری در سیما و منظر شهر اقدام کنند و ساختن شهری زیبا، شاداب و زنده را در اولویت کار خود قرار دهند نه اینکه هر شهروندی جای خالی این طرح‌ها را به‌راحتی احساس کند و مسئولان مربوطه نیز فقط با اظهاراتی بی‌خود و تکراری همچون «مشکل اعتبار داریم»؛  «در دست اقدام است» ؛ «فلان کار باید انجام شود» بسنده کنند و بی‌برنامگی آنان سبب سردرگمی روانی شهروندان شود.

شهرداران کردستان در حوزه عمران و مبلمان شهری به‌روز نیستند

استاندار کردستان نیز در این‌باره با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی زیباسازی سیما و منظر شهرها می‌گوید: شهرداران شهرهای مختلف استان با مفاهیم جدید عمران و مبلمان شهری آشنا نیستند و ضروری است برای آموزش و به‌روز شدن در این حوزه‌ها اقدام کنند.

بهمن مرادنیا افزود: باید دوره‌های آموزشی ویژه برای شهرداران در یکی از شهرهای موفق کشور در این حوزه‌ها برگزار شود چراکه حضور و بازدید شهرداران از شهرهای موفق و آموزش دیدن آنان می‌تواند ایده‌های جدیدی را در ذهنشان به‌وجود آورد.

وی همچنین شهرداری‌ها را به پرهیز از چشم دوختن به کمک‌های دولتی فرا خواند و گفت: شهرداری‌ها باید ایده‌های جدید داشته و به فکر ایجاد درآمدهای پایدار باشند.

استاندار کردستان با بیان اینکه به مسائل عمران شهری حساسیت ویژه‌ای دارم، خاطرنشان کرد: بخشی از مسائل هستند که حل آنها نیاز به هزینه ندارد، بنابراین لازم است شهرداری‌ها نسبت به موضوع نظافت عمومی شهر به ویژه ورودی‌ها و خروجی‌های شهر حساسیت بیشتری به خرج دهند.

اظهارات رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سنندج

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سنندج نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پاسخ به این سؤال که آیا از وضعیت سطح شهر مطلع هستید و چه برنامه‌ای برای ساماندهی نقاط ضعف‌ها دارید؟ می‌گوید: این سازمان در سال‌جاری و برای نخستین بار نسبت به تدوین دستورالعمل ساماندهی تابلوهای سطح شهر اقدام کرده و در آستانه تایید کمیسیون ماده ۵ است تا بلکه مجموعه بتوانند از این طریق نسبت به ساماندهی تابلوهای موجود و همچنین تابلوهای که در آینده نصب خواهد شد، ساماندهی لازم را انجام بدهند، تابلوهایی سطح شهر نیز از نظر صنف با ابعاد و نوع تابلو و مسیرهای مختلف سطح شهر ممیزی شده و در حال برنامه‌ریزی و طرح یکنواخت کردن مسیرها و تایید برای مرحله اجرای هستیم.

شرمین شریفی در پاسخ به سؤالی دیگر مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای افزایش سرانه فضای سبز شهر سنندج دارید، افزود:با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته در سال‌جاری حدود ۶ هکتار فضای سبز در سطح شهر احداث شده که در سال آینده نیز سعی برآن خواهد بود که سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سنندج این میزان انجام شده را افزایش دهد، همچنین با توجه به اقدامات لازم در خصوص احداث پارک فرا منطقه‌ای با مساحت حدود ۵۰ هکتار در آینده‌ای نزدیک کمک شایانی به افزایش سطح و سرانه فضای سبز خواهد کرد.

وی به پروژه کمربند فضای سبز سنندج اشاره کرد و گفت: استارات فاز اول پروژه کمربند سبز در ناحیه منفصل شهری نایسر آغاز شده و تاکنون نقشه‌برداری حدود ۴۰ هکتار آن انجام و در اردیبهشت ماه سال‌جاری حدود یک هکتار آن نهال‌کاری شد و این سازمان در نظر دارد با انجام اقدامات لازم و در صورت تامین آب در فازهای بعدی با گونه‌های مناسب و سازگار غرس نهال را انجام دهد.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سنندج در پاسخ به این سؤال نیز با توجه به اینکه نصب المان‌های زیبا در سطح شهر یکی از آرزوهای شهروندان سنندجی است و باید برای نصب آنها علایق و دیدگاه‌های مردم لحاظ و متناسب با هویت، ماهیت محله و خیابان‌ها در نظر گرفته شود، آیا این مهم در سازمان زیباسازی مورد توجه قرار می‌گیرد؟، تصریح کرد: یکی از اجزاهای مهم در هر شهر عناصر و المان‌های شهری هستند که به شهر هویت می‌بخشند و در صورت هماهنگی اجزای هر شهر با ارزش‌های فرهنگی، اجتماعی و روانی شهروندان حس قوی از مکان ایجاد می‌شود در این راستا سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سنندج با تشکیل کارگروه المان و مبلمان شهری به تدوین سند استراتژی جامع آثار حجمی و هنری، بررسی المان‌ها و آثار هنری مورد نصب در سطح شهر اقدام کرده است، که به منظور کاهش سلایق فردی و در جهت ارتقا کیفیت منظر شهر سنندج به چندین پهنه محور تقسیم شده و بر اساس محورهای مذکور المان‌های مناسب طراحی می‌شود.

وی به تأثیر زیباسازی خیابان‌های شهر سنندج در ایمنی ترافیک اشاره کرد و ادامه داد: یکی از راهبردهای سرزندگی در طول خیابان‌های شهری ایجاد امنیت است و منظر زیبا و جذاب حاشیه‌های خیابان، می‌تواند اثر قابل توجهی برای از بین بردن فشارهای روانی در حین رانندگی داشته باشد؛ سیما و منظر شهری ارتباط مستقیم با سطح آرامش و روان عابرین سواره و پیاده دارد و این مهم می‌تواند با ایجاد فضای آرام و هارمونیک و همچنین ساماندهی آلودگی‌های بصری شکل گیرد.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سنندج اضافه کرد: زیباسازی حاشیه خیابان‌های سطح شهر تأثیر بسیاری بر آرامش روانی رانندگان داشته و زمینه رعایت بیشتر مقررات را در رانندگان فراهم می‌کند و فضاهای سبز در ارتقا سلامتی و ایمنی هموطنان نیز تأثیرات قابل توجهی دارد؛ ارتقای صحیح سطح کیفی منظر خیابان می‌تواند بر کاهش استرس ناشی از سفرهای درون شهری اثر بگذارد.

وی در پاسخ به جزیی‌ترین خواسته‌های به‌حق شهروندان سنندجی مبنی بر احداث پارک محلات که متأسفانه این کمبود در اکثر شهرک‌ها و حاشیه‌های شهر مشاهده می‌شود، گفت: احداث پارک در محلات و شهرک‌ها در دستور کار واحدهای فضای سبز مناطق و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری قرار گرفته و به تناسب و با توجه به تامین مالی در این زمینه اقدام لازم صورت خواهد گرفت.

شریفی همچنین در پاسخ به سؤال آخر خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چرا برای برای زیباسازی و ساخت فضای سبز در میدان سنجرخان سنندج که در ورودی شهر واقع شده است، اقدام خاصی انجام نشده است، خاطرنشان کرد: احداث فضای سبز تقاطع سنجر خان با مساحت ۲٫۷ هکتار از برنامه‌های در حال اقدام این سازمان بوده که در حال حاضر عملیات راه‌اندازی سیستم آبیاری تحت فشار آن در حال انجام است و در مرحله بعد و در فصل مناسب احداث فضای سبز مطابق طرح کاشت، طراحی شده در نظر گرفته و با گونه‌های گیاهی مناسب و زیبا انجام خواهد شد.

انتهای پیام/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *