فراموشی کشت فراسرزمینی چغندر قند در ارومیه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، استفاده از فناوری‌های نوین در بخش کشاورزی به ویژه در تولید محصولاتی که آب زیادی نیاز دارند یکی ازکارآمدترین راهکارهای  صرفه‌جویی آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه است که به نوبه خود می‌تواند از هدررفت آب جلوگیری کند.

ترویج استفاده از ارقام جدید کم آب بر چغندرقند؛ کشت فرا سرزمینی، استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری تحت‌فشار، توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و جایگزینی کشت سایر محصولات زراعی کم آب بر بجای چغندرقند در آذربایجان غربی، از برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی این استان برای تداوم تولید این محصول با عنایت به احیای دریاچه ارومیه است که مساعدت کشاورزان استان در اجرای برنامه‌های اصلاح الگوی کشت طلب خواهد کرد.

پرداخت مطالبات چغندرقندکاران توسط کارخانجات

رئیس سابق جهاد کشاورزی آذربایجان غربی که چند روزی است جای خود را به مدیری جوانتر داده درباره سرنوشت چغندرقند گفته بود: از آغاز فصل برداشت محصول تا پایان سال زراعی ۹۷ بیش از ۹۰۰ تن چغندرقند از زارعین استان توسط کارخانجات قند خریداری‌شده است.

اسمعیل کریم زاده با اشاره به پرداختی های کارخانجات قند استان به چغدرقند کاران گفته بود: کشاورزان در قبال تحویل هر تن چغندر قند ۲۰کیلوگرم تفاله خشک به نرخ یک هزار و ۲۰۰ ریال و ۲ کیلوگرم شکر یا قند به نرخ هفت هزار و ۵۰۰ ریال دریافت کرده‌اند.

وی در این باره افزوده بود: بر اساس آمار اعلامی کارخانه قند ارومیه از کل ۱۷۵ میلیارد تومان بهای خرید، مبلغ۱۳۳ میلیارد تومان به صورت نقدی یا شکر پرداخت‌شده است و بیش از ۵۶ درصد از مطالبات چغندرکاران نیز پرداخت شده است.

اختصاص تسهیلات به چغندرقند کاران  آذربایجان غربی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در همین باره می‌گوید: برای اولین بار در سال ۹۷ کشت نشائی چغندرقند در سطح ۱۲ هکتار از اراضی حوضه آبریز دریاچه ارومیه انجام گرفت که در نظر داریم در سال زراعی آتی نیز این عملیات را در سطح ۲۰۰ هکتار از اراضی چغندرقند اجرا کنیم.

عبدالله فتح اله زاده درباره طرح های حمایتی دولت از کشاورزان می‌افزاید: با اجرای طرح‌های حمایتی از کشاورزان استان و اختصاص نامحدود تسهیلات بانکی در قالب اعتبارات خط ویژه مکانیزاسیون و برنامه‌های ترویجی هم‌اکنون بیش از ۸۵ درصد مراحل تولید چغندرقند در استان به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود که نقش مهمی در کاهش ضایعات و قیمت تمام شده محصول دارد.

وی می‌گوید: چغندرقند یکی از محصولات اساسی و ماده اولیه صنایع قند و شکر استان بوده و از لحاظ اقتصادی و اشتغال‌زایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این استان نیز با دارا بودن ۵ کارخانه قند، نقش عمده‌ای را در تولید شکر و خودکفایی کشور در تأمین این محصول و جلوگیری از خروج ارز از کشور را دارد.

در موقع کاشت و داشت این محصول موضوع تأمین آب زیادی که چغندرقند برای رشد نیاز دارد جزو دغدغه‌های اساسی کشاورزان است و همین موضوع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه یکی از عوامل بحران خشکیدگی آن نیز به شمار می‌آید و سلسله برنامه‌های کاهش کشت این محصول نیز در ۴ سال اخیر چندان‌که رضایت‌بخش باشد با موفقیت همراه نبوده و همچنان کاشت این محصول در ده‌هاهزار هکتار از اراضی پیرامون دریاچه ارومیه ادامه دارد.

عبدالله فتح اله زاده می‌گوید: این در حالی است که نه‌تنها افزایش سطح زیر کشت این محصول مطرح نبوده بلکه در راستای اجرای برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی میزان کشت این محصول در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حدود ۲۰ درصد و در کل استان در حدود ۱۷ درصد در سال زراعی ۹۶_۹۷کاهش‌یافته است.

امکان صرفه‌جویی ۵۰ درصدی در آبیاری چغندرقند

وی باهدف صرفه‌جویی در مصرف آب در مزارع چغندرقند اجرایی شده است، می‌افزاید: در این شیوه کشت، تعداد دفعات آبیاری پنج تا شش نوبت در زراعت چغندرقند کاهش‌یافته و منجر به صرفه‌جویی ۵۰ درصدی در مصرف آب می‌شود.

فتح اله زاده بیان می‌کند: از جمله کارهای شاخصی که در مزارع چغندرقند انجام گرفته‌شده است، تغییر آرایش کشت در سطح ۶۵۰ هکتار و تجهیز ۴۱۶ هکتار از اراضی زراعی زیر حوضه دریاچه ارومیه به آبیاری نوار تیپ است که توسعه این روش‌ها نقش بسزایی در کاهش مصرف آب خواهد داشت.

وی تصریح می‌کند: بر اساس برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی و اجرای الگوی کشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، در سال زراعی جاری ۳۰ هزار و ۶۰۰ هکتار در استان چغندرقند کشت‌شده است که حدود ۱۳هزار هکتار آن در داخل حوضه آبریز دریاچه ارومیه و بیش از ۱۷ هزار هکتار در خارج از حوضه کشت‌شده است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی ضمن انتقاد شدید از عملکرد جهاد کشاورزی در جلوگیری نکردن از کشت بیش از حد مجاز چغندرقند در حوضه آبریز دریاچه ارومیه می‌گوید: کشت چغندر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه براساس ابلاغیه دولت باید کاهش یابد.

کاهش کشت چغندرقند در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

فرهاد سرخوش با بیان اینکه برای کاهش کشت چغندر در آذربایجان غربی، معین‌شده که سطح زیر کشت چغندرقند در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۱۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باشد اما هم‌اکنون سطح کشت حدود ۱۶هزار هکتار است که خیلی بیشتر از مقدار مقرر شده است.

آمار نشان می‌دهد که این ۸۹۰ هزار تن چغندرقند تولیدشده، در مجموع ۱۳٫۸هزار هکتار از اراضی استان آذربایجان غربی را در برمی‌گیرد، از این میزان ۴ هزار هکتار داخل حوزه آبریز دریاچه ارومیه است و ۹ هزار هکتار هم در خارج از حوضه آبریز قرار دارد.

گزارش از فائزه نماززاده

انتهای پیام/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *