تهران| هنر دینی باید زمینه تعالی‌بخشی مخاطبان را فراهم کند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تهران، مهدی فروزان عصر امروز در مراسم‌ رونمایی از کتاب شب نینوا که در مرکز دایره المعارف اسلامی برگزار شد، با اشاره به محوریت کتاب شب نینوا در حوزه علوم دینی اظهار داشت: ثبت و ضبط کتابی در حوزه علوم دینی به ویژه اسلام و اهل بیت(ع) حائز اهمیت بسیار است.

وی با اشاره به ویژگی‌های هنر دینی تصریح کرد: کتاب‌های هنری با مضامین دینی دارای ویژگی‌هایی است به این معنا که آنچه مضمون دینی دارد لزوما هنر دینی نیستند هر چند که دارای بار معنایی دینی باشد.

مدیرعامل شهر کتاب افزود: مهم‌ترین ویژگی هنر دینی این است که مخاطب در برخورد با یک اثر دینی متوجه امری متعال شود و زیبایی، خیر و انگیزه برای زیبا شدن را در درون خود احساس کند.

فروزان با اشاره به دیگر ویژگی‌های هنر دینی بیان کرد: ویژگی دیگر هنر دینی لازمانی و لامکانی بودن است به این معنا که هنرمند یک آهنگ زیبای تعزیه را برای ۵۰۰ بار هم که گوش دهد همچنان زیبایی آن را درک می‌کند.

وی ادامه داد: “حقیقت”جوهر هنر دینی است بنابراین به هر میزانی که هنر از حقیقت برخوردار می‌شود از قید زمان و مکان نیز فارغ می‌شود و هنر دینی برای هنرمند هم هدف و هم نشان‌دهنده مسیر است و به میزانی که یک مفهوم دینی را مطرح می‌کند در واقع نوعی سلوک است که از معانی بی‌صورت، صورت خلق می‌کند.

مدیرعامل شهر کتاب در پایان خاطرنشان کرد: در هنر دینی فرم و محتوا با هم هماهنگ هستند و در کنار هم و در ترکیب با هم یک اثر هنری را خلق می‌کند که کتاب شب نینوا به درستی بدیهیات را ثبت و ضبط کرده است.

انتهای پیام/ز 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *