قطب فرهنگی دیار علویان مامن امن گردشگران نوروزی+ فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از آمل، امام‌زاده ابراهیم(ع) یکی از دو امام‌زاده‌های معروف شهر آمل و از امام‌زادگان خاص و متبرک ایران است. این امام‌زاده هم‌اکنون یکی از بناهای مطرح دیار علویان و شهر آمل محسوب می‌شود که واقع در مرکز این شهرستان پس از میدان بزرگ ۱۷ شهریور در ابتدای بلوار طالب آملی واقع شده است.

امام‌زاده ابراهیم(ع) که با بررسی شجره‌نامه‌اش جزو نوادگان امام موسی کاظم(ع) ختم شده امروزه مورد احترام و زیارت بسیاری از مازندرانی‌ها و مردم ایران قرار گرفته است. این امام‌زاده پس از جنگی نمایان در همین شهر به شهادت رسیدند و به همراه یاران شهیدشان در مکان فعلی امامزاده به خاک سپرده شدند.

سر مبارک امامزاده ابراهیم(ع) پس از شهادت به بابلسر منتقل شد و در آن مکان دفن شده که به همین علت بابلسر را در گذشته “مشهد سر” می‌گفتند.

بناى امامزاده، میان گورستانى است که دیوارى اطراف آن کشیده‏اند و شامل برجى مربّع شکل و گنبدى هشت ضلعى است. بر صندوق چوبین مزار، عباراتى حک شده و حاکى از آن است که در آن جا امام‌زاده ابراهیم و برادرش یحیى و مادر این دو تن به خاک سپرده شده‏ اند.

تاریخ ساختمان ۹۲۵ هجری قمری است و بیرون حصار گورستان، برجى سنگى است که مى‏گویند مدفن هفتاد و دو تن از اصحاب امامزاده ابراهیم است. نزدیک مدخل اصلى قبرستان، برجى مربّع است که در آن جسد حاجى نامدار خراسانى با دو تن از دوستانش که براى مرمّت امامزاده به آمل آمده بودند، به خاک سپرده شده است.

بنای امام‌زاده با پلان مربع شکل و بدنهٔ آجری و گنبد هرمی‌شکل در قرن نهم هجری در شهر آمل ساخته شده‌ است و از ویژگی‌های خاص این بنا می‌توان به ارتفاع بلند آن، دیوارهای محصور کننده‌اش، برج مکعب شکل و گنبد هشت ضلعی آن اشاره کرد. این بنا در سال ۹۲۵ هجری قمری به وسیله خواجه عبدالله نامدار، فرزند درویش حاج کفشگر، ساخته شده و بانی آن عبدالله ابن شاه حسین قاضی بوده‌است.

سازنده مقبره آن نیز محمد حسین نجار است. چهار چوبه این مقبره از شاهکارهای نجاری باستانی است که آیات قرآنی در آن حک شده‌است. این بنا به شماره ۶۳ و در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۱۰ به ثبت آثار ملّی و تاریخى رسیده است.

با توجه به عنایت خاص مردم به امامزاده ابراهیم(ع) و قرار داشتن قبور کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق در این مکان که موجب استقبال مردم از این مکان شده‌ و در جهت تاکیدات مقام معظم رهبری بر ایجاد قطب فرهنگی در امام‌زادگان، ادارهٔ اوقاف و امور خیریهٔ شهرستان آمل اقدام به ساخت ساختمانی در نزدیکی این امام‌زاده تحت عنوان مرکز فرهنگی و قرآنی بصیرت امامزاده ابراهیم(ع) کرد که در سه طبقه و با زیربنای ۱۶۲۴ متر مربع شامل مخزن کتاب، کانون فرهنگی و نشر معارف اسلامی، سالن اجتماعات، سالن مطالعهٔ مجزا برای زنان و مردان است و هر ساله مسابقات بزرگ حفظ قرآن و برنامه‌های فرهنگی به اجرا درمی‌آید.

امام‌زاده ابراهیم، مرکز فرهنگی شهر آمل

مسئول هیئت امنا امام‌زاده ابراهیم(ع) آمل با اشاره به برگزاری برنامه‌ها در این امام‌زاده به برنامه فرهنگی در طول سال بیان و عنوان کرد: این برنامه‌ها شامل مراسمات مختلف طی سال از چهارده معصوم(ع)، دهه‌های محرم و صفر با برپایی روضه‌خوانی و بهره‌گیری از اکثر روحانیون و دانشمندان شهر آمل و حوزه علمیه قم به اضافه ائمه جمعه این شهر و شهرهای اطراف، شب‌های ماه مبارک رمضان و مناسبت‌های متعدد دیگر است.

فریدون علی‌پور با بیان اینکه مناسبت‌ها از سوی هیئت‌ها با پذیرایی مختصر به همراه برپایی داربست و چادر در شب‌های تاسوعا و عاشورا است، افزود: این امام‌زاده در شب تاسوعا شاهد پذیرایی ۵۰ هزار زائر بوده است و این نشان‌دهنده الطاف مردم این استان به امام‌زاده ابراهیم(ع) است.

وی با اعلام اینکه امام‌زاده ابراهیم(ع) مرکز فرهنگی شهر آمل محسوب می‌شود، گفت: در این امام‌زاده ۴۷۰ شهید انقلاب، دفاع مقدس و مدافع حرم دفن شده در کنار اینکه علمای بزرگ کشور چون آیت‌الله فرسیو به خاک سپرده‌اند.

علی‌پور با بیان اینکه علاوه بر وجود متبرک امام‌زاده ابراهیم(ع)، ۷۲ تن از یاران این امام‌زاده نیز در اینجا دفن شده‌اند، عنوان کرد: با توجه به اینکه بدن مبارک امام‌زاده در آمل و سرشان در بابلسر قرار دارند و این دو مکان زیارتگاه بسیاری از دوستداران ائمه اطهار و امام‌زادگان است.

گزارش و فیلم از کبریا مقدس

انتهای پیام/ ع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *