سالانه ۷۰ میلیون متر مکعب آب در خراسان جنوبی ذخیره می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، علیرضا نصرآبادی در نشست خبری هفته منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار داشت: سومین استانی هستیم که بیش از ۱۵ میلیون هکتار اراضی داریم و اراضی جنگلی بیابانی خراسان جنوبی ۶۰۰ هزار هکتار است.

وی با بیان اینکه بالای ۸ میلیون هکتار وسعت عرصه‌های مرتعی و بالای ۵ میلیون و ۴۰۰ هکتار وسعت بیابان‌های استان است افزود:  تبخیر آب، کمبود آب، تخریب فرسایش خاک از جمله معضلات زیست محیطی است. 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهد گفت: سرانه آب در دسترس در خراسان جنوبی ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون مترمکعب است که حالت فوق بحرانی برای آن تعریف می‌شود و بارش‌ها بازده زمانی آن متراکم شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: تاغزارهای استان یا خشک شده در معرض شپشک قرارگرفته و در خراسان جنوبی ۸۰۰ روستا با تانکر آبرسانی می‌شود و در کنار همه مشکلات سالانه خسارات سیل را هم داریم. 

نصرآبادی با بیان اینکه پدیده گرد و غبار نیز از دیگر معضلات و مشکلات خراسان جنوبی است افزود: پروژه‌ها و طرح‌های در دست اقدام در راستای سازگاری مشکلات در منابع طبیعی وجود دارد که نخستین اقدام در حوزه آبخیزداری است و یکی از شیوه‌های نوین تغذیه منابع آب است.

وی اظهار داشت: در تمام درخواست‌های مردمی مراجعه مردمی بیشترین حجم درخواست برای اجرای عملیات آبخیزداری است و تمام جلسات در خروجی اولویت‌ها آبخیزداری است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه سالانه ۷۰ میلیون مترمکعب آب در استان ذخیره می‌شود  افزود: بیشترین آبگیری از بهمن سال گذشته ۴۴ میلیون متر مکعب بوده و اقدامات ویژه در حوزه آبخیزداری برداشت ۲۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی انجام شده که برای سال آینده ۱۵۰ میلیون یورو است.

نصرابادی با اشاره به مهمترین برنامه‌های هفته درختکاری در خراسان جنوبی گفت: برنامه‌های پیش بینی شده از امروز با کاشت نهال درخت در منزل دو خانواده شهید آغاز می‌شود.

نصرآبادی افزود: غبارروبی مزار شهدا، نهال کاری حوزه‌های علمیه، افتتاح ۲۲ پروژه با اعتبار ۳۵ میلیارد ریال در حوزه آبخیزداری، کاشت نهال به نیابت دو هزار شهید، کاشت درخت با همکاری اوقاف در راستای تغییر الگوی مصرف سوخت فسیلی و توزیع تنور گازی، مسابقات دانش آموزی نقاشی و انشا نویسی و همایش غرق بانان از جمله برنامه‌های این ایام است.

انتهای پیام/ ع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *