رئیس دانشگاه هنرهای زیبای دمشق: در طول سفر به ایران دستاوردهای انقلاب اسلامی را لمس کردم + فیلم

احسان العر در گفت‌وگوی ویدیویی با خبرنگار تسنیم در تبریز، درباره تلاش هنرمندان سوری برای فراموش نشدن مقاومت مردم در برابر داعش و انتقال این روحیه مقاومت و ایستادگی به نسل‌های آینده اظهار داشت: هنر سوری نسبتش با جنگ از بعد از جنگ نیست بلکه قبل از جنگ بود اما کارهای هنرمندان سوری در طول جنگ چنان بزرگ بودند که می‌توان ادعا کرد بزرگتر از آثار قبل از جنگ بودند.

وی با بیان اینکه هنرهای تجسمی که به واسطه آن اتفاقات سوریه به تصویر کشیده شده‌اند، وسیله‌ای است که از طریق آن به عنوان آینه، فاجعه ویرانگر جنگ در سوریه را به تصویر می‌کشیم افزود: هنرمندان سوریه در برابر جنگ و قتل و… در سوریه کارهای مشابهی نمی‌کنند حتی نمی‌خواهیم که نام داعش را به صراحت در آثار هنری ذکر کنیم چراکه داعش میکروبی بود که از داخل سوریه به سوریه تحمیل نشد بلکه چیزی بود که از سمت کشورهای اروپایی به سمت کشور ما گسیل شدند.

رئیس دانشگاه هنرهای زیبای دمشق با تاکید بر اینکه جنگ نظامی پایان یافته است تصریح کرد: باید جنگ فرهنگی بعد از جنگ نظامی ادامه یابد و مرحله بعدی ما در کشور، همین جنگ فرهنگی است.

احسان العر افزود: وقتی از نتایج انقلاب صحبت می‌کنیم، دستاورد فقط مسائل عمران و آبادانی و تکنولوژی و… نیست بلکه مهمتر از آنها ساختن انسان و عزت بخشیدن به شخصیت انسان‌هاست.

این هنرمند برجسته سوری با تاکید بر اینکه ساخته شدن شخصیت انسان ایران خود را در آثار هنرمندان نشان می‌دهد ابراز داشت: در آثار هنری ایران، این انقلاب و روحیه انقلابی به تصویر کشیده شده است.

وی ارزش دهی به شهروند ایرانی را در سایه انقلاب اسلامی دانست و گفت: یک ایرانی در سایه انقلاب اراده خود را حفظ کرده و حقوقش به عنوان شهروند بازگردانده شده است لذا باید این انقلاب به همه دنیا عرضه شود.

رئیس دانشگاه هنرهای زیبای دمشق در پاسخ به سوالی در مورد آینده سوریه خاطر نشان کرد: سوریه مانند ققنوس از خاکستر جنگ قیام کرده و همه سوری‌ها به کمک هم سوریه را بنا می‌کنند.

احسان العر با بیان اینکه این جنگ فقط علیه سوریه نبود، بلکه علیه اسلام بود افزود: غربی‌ها می‌خواستند در سایه این جنگ چهره زشتی از اسلام ایجاد کنند که نتوانستند اما هنرمندان سوری تلاش می‌کنند چهره خیر و صلح و دوستی را از اسلام معرفی کرده و سوریه را با همه مردم سوریه بسازند.

انتهای پیام/ ع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *