سپاه تمامی مسیرهای سیل‌زده سوادکوه را بازگشایی کرد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سوادکوه، سرهنگ پاسدار سید موسی حسین‌نژاد شامگاه شنبه با حضور در جمع خبرنگاران اقدامات سپاه سوادکوه را در سیل اخیر تشریح کرد. 

وی با اشاره با آغاز بارش‌های سیل‌آسا از اواخر اسفند ۹۷  که احتمال وقوع سیل در شهرستان  را داشت افزود: در همان ساعات اولیه بارش باران، جلسه ستاد بحران در سپاه ناحیه شهرستان تشکیل شد. همکاران سپاه به همراه یک گروهان از گردان بیت المقدس و گردان امام حسین(ع) با حضور جهادی خود در قالب سه تیم به  سه دهستان کسلیان، ولوپی و راست پی که از مناطق سیل‌زده شهرستان بودند اعزام شدند.

 فرمانده سپاه سوادکوه از اعزام پنج گروه جهادی که به هماهنگی فرماندهان حوزه مقاومت وارد دهستان‌های سیل‌زده شدند، افزود: ۹۰ امدادرسان شامل پنج نفر از گردان امام حسین(ع) و ۲۷ نفر از کارکنان سپاه شهرستان به‌همراه نیروهای بسیجی وارد عمل شدند.

حسین‌نژاد با بیان اقدام اولیه سپاه شهرستان در مناطق سیل‌زده عنوان کرد: نیروهای جهادی در گام نخست به شناسایی نقاط رانشی، انسداد راه‌ها و کانال‌ها و معابر، منازل آسیب دیده، واحدهای دامداری و مرغداری تخریب شده  پرداختند. هر منطقه تخریب شده با تماس‌های ارتباطی به مخابرات سپاه ناحیه گزارش داده می‌شد تا با حضور میدانی برآورد اولیه از حجم خسارت‌ها را داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه مناطق و جاده‌های رانشی در سوادکوه زیاد بود و با درخواست تجهیزات از سپاه استان و بسیج سازندگی برای بازگشایی راه‌ها اقدام کردیم، اضافه کرد: دو هزار متر جاده‌های روستایی تنها در دهستان کسلیان خسارت دید که بسیج سازندگی استان با ارسال و اعزام  ادوات مهندسی  و راهسازی اعم از سه دستگاه لودر، سه دستگاه کمپرسی و یک دستگاه لودر به همراه کمرشکن نسبت به بازگشایی مسیر اقدام کرد.

فرمانده سپاه سوادکوه با اشاره به اقدامات دیگر راهداری سپاه در سه دهستان ادامه داشت، اعلام کرد: در دهستان کسلیان در جاده ارتباطی بین ۱۷ روستا، ۲۳۰۰ متر رانش داشتیم که توسط کمپرسی‌های سپاه و بسیج سازندگی بازگشایی و مورد استقبال اهالی روستاها قرار گرفت.

حسین‌نژاد به بازگشایی ۲۵۰۰ متر جاده مسدود شده دهستان ولوپی اشاره کرد و گفت: در منطقه پل سفید و در دهستان راست پی هم ۳۲۰۰ متر مسیر بازگشایی شد.

فرمانده سپاه سوادکوه یادآور شد:  ۱۰ منزل سیل‌زده از گل و لای پاکسازی و یک کانال آب به طول ۵۰۰ متر لایروبی شد اما با توجه  اینکه کانال آب  استاندارد ساخته نشد امکان دوباره آبگرفتگی آن است. یک پل در روستای پارسی با کمک بیل مکانیکی که  شرکت البرز مرکزی و اداره راهداری در اختیار نیروهای امدادی سپاه قرار داد، بازگشایی شد.

حسین‌نژاد از تهیه و توزیع ۵۰۰ بسته غذایی توسط حوزه مقاومت بسیج خواهران با همکاری آبشار عاطفه‌ها  به سیل‌زدگان خبر داد و اعلام کرد: سه هزار پرس غذای گرم و تنها در یک روز ۱۰ هزار نان لواش بین مردم  پخش شد.

وی به برآورد خسارت سیل پرداخت و ادامه داد: برآورد خسارت در سیل شامل دو بخش بود. برآ‌ورد اولیه خسارتی ۱۲۰ نقطه رانشی در منطقه را شامل می‌شد که برای هر متر با هزینه ۵ میلیون تومان در مجموع ۲۴۲ میلیارد تومان برآورد شد که ۸۵ میلیارد تومان خسارت اولیه و برای تثبیت ۱۵۷ میلیارد تومان در نظر گرفته شد.

فرمانده سپاه سوادکوه با اشاره اینکه سیل اخیر به ۱۱۰ روستا از مجموع ۱۷۰ روستای این شهرستان خسارت وارد کرد، با اعلام آمار و جزئیات خسارت سیل اخیر گفت: سیل به ۴۰۰ هکتار اراضی کشاورزی از ۱۰ تا بیش از  ۱۰۰ صددرصد خسارت وارد کرد و ۴۰۰ هکتار باغات سیاه ریشه که در شیب تند قرار دارد با وقوع سیل از بین رفت.

وی از خسارت سیل به چهار واحد مرغداری، سه واحد پرورش ماهی و ۶۰ واحد دامداری سبک و سنگین خبر داد و  افزود: علاوه بر آن، سیل سه واحد مسکونی را کاملا از بین برده است. ۱۴۰ واحد مسکونی دچار خسارت و آبگرفتگی شد که در این میان وسایل و لوازم خانگی  ۲۸۰ واحد مسکونی در حادثه  سیل دچار خسارت شد.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *