تهران| ۱۳ هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت محصولات گلخانه‌‌ای است

غلامرضا تقوی در حاشیه بازدید از گلخانه‌های قرچک، پیشوا و ورامین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قرچک، با اشاره به پیش‌بینی توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در برنامه اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه اظهار داشت: در این حوزه بیش از ۴۸ هزار هکتار به سطح گلخانه‌ها و محیط‌های کنترل شده افزوده می‌شود بنابراین به همین نسبت باید زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نیز فراهم شود که یکی از این روش‌ها راه‌اندازی و حمایت از نمایشگاه‌ها و رویدادهای نمایشگاهی است.

وی بیان کرد: چهارمین نمایشگاه ایران سبز با رویکرد معرفی همه حلقه‌های زنجیره اقتصادی تولید راه‌اندازی شده و در این نمایشگاه حلقه‌های مربوط به تأمین نهاده تولید اعم نشا، بذر و حلقه‌های تولید، پرورش، بسته‌بندی، بازار و بازاررسانی در یک مکان مشخص حضور پیدا می‌کنند که متقاضیان و سرمایه‌گذاران می‌تواند  با بازدید از این نمایشگاه بهترین گزینه‌ها را برای تأمین نیازهای آتی خود در بهترین شرایط انتخاب کنند.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی با اشاره به اجرای ۱۰۰ درصدی برنامه‌های توسعه‌ای در سال گذشته افزود: در حال حاضر ۱۳ هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت گیاهان گلخانه‌ای است و تلاش داریم ۱۵ هزار هکتار دیگر نیز به این اراضی افزوده شود.

تقوی تصریح کرد: رشد کشت‌های گلخانه‌ای از سال ۹۲ تا به امروز بیش از ۲ برابر شده است، در حوزه گل و گیاه بیش از ۴۰ درصد هم در سطح و هم در تولید رشد داشته‌ایم‌ و در حال حاضر نیز ۷ هزار هکتار گلخانه و فضای باز گل و گیاه وجود دارد که ۱۵۰ هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم مشغول به فعالیت هستند.

وی سپس با اشاره به برنامه‌ وزارت جهاد کشاورزی در انتقال کشت سبزی و صیفی از فضای باز به داخل گلخانه و محیط‌های کنترل شده گفت: در این زمینه طرح و برنامه تدوین شده و به زودی به صورت پایلوت در ۶ استان اجرایی می‌شود.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی همچنین با اشاره به طرح ایجاد تنوع کشت در گلخانه‌ها بیان کرد: این طرح کمک می‌کند تولیدات در یک حد متعادلی به بازار عرضه شوند و به اقتصادی شدن واحدهای تولیدی کمک می‌کند که نسخه‌ای برای بازار داخل در جلوگیری از نوسانات قیمت محصولات است.

تقوی در پایان خاطرنشان کرد: برای صادرات نیز طرح‌های را دنبال می‌کنیم که منتهی به تولید انبوه و عرضه مستمر با کیفیت بالا می‌شود و عمدتاً کسانی که متقاضی درخواست احداث گلخانه در سطوح بالا ۵  هکتار هستند مورد حمایت ویژه قرار می‌گیرند و به همین منظور معاونت باغبانی هم برای بازار داخل و هم بازار خارجی و صادرات برنامه‌هایی تدوین کرده که در سال ۹۸ شاهد اجرای آن هستیم.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *