رکود در بازار کفش ارومیه قدم می‌زند+تصاویر

به گزارش خبرگزارى تسنیم از ارومیه، اگر روزی تصمیم گرفتید برای مهمانی یا محل کار یا مدرسه و دانشگاه و سایر مصارف کیف و کفش تهیه کنید، نخستین جایى که در ارومیه به ذهن‌تان خطور می‌کند بازار رضا و فروشگاه‌های کفش واقع در خیابان امام است، بازاری شلوغ و البته پر از کفش‌های متنوع که هر سلیقه‌ای را با هر سن و سالی در برمی‌گیرد.

از نوعروسان گرفته تا افراد مسن و کودکان به گفته خودشان، برای خرید کیف و کفش در وهله اول روانه این بازار مى شوند گشت‌وگذار در این بازار نسبت به گذشته خیلى کم شده و این حکایت از آن دارد که بازار کیف و کفش  ارومیه خلوت و راکد است،مردم از قیمت‌های گران کیف و کفش گلایه دارند و بازاریان نیز از این شرایط چندان دل خوشی ندارند و در بیان  دلایل این گرانى ها تاثیر تحریم‌ها، کم بودن قدرت اقتصادی مردم، وضعیت نابسامان تولید و… را مطرح می‌کنند. 

مردم دیگرچندجفت کفش نمی خرند!

در نخستین مغازه کفش فروشى بازار رضا از فروشنده، علت رکود در بازار کفش را جویا می‌شویم علوى در این باره به خبرنگار تسنیم می‌گوید: مردم هر سال در مقایسه با سال گذشته قدرت خریدشان کاهش می‌یابد، از این رو دلیلی برای آمدن به بازار کفش ندارند، در سال‌های گذشته به طور معمول مردم از یک مغازه  کفش فروشى چند جفت کفش خریداری می‌کردند اما امسال همان یک جفت کفش را هم با هزار چانه زدن می‌خرند و در عین حال انتظار دارند که این کفش  یک سال و بیشتر دوام داشته باشد.  

ارزیابی این فروشنده از دو ماه نخست سال جدید چندان مناسب نیست، او معتقد است دو سال پیش وضعیت بازار بهتر بود، علوى می‌گوید:  ازسال گذشته دچار رکود شدیم و با در نظر گرفتن شرایط کنونی، امسال نیز این رکود بیشتر خواهد شد،با توجه به رکود و گرانی حاکم بر بازار، مردم  از خریدهای نه چندان واجب دوری کرده و به خرید چند قلم کالا جهت خوشحال کردن فرزندانشان اکتفا میکنند.

نیکزاد فروشنده کیف و کفش دیگرى از بازار رضا انعکاس این موضوع را در بازار کفش چنین عنوان می‌کند : امسال قیمت‌ها را به آن اندازه افزایش نداده‌ایم که براى مردم خیلى سنگین باشد، به عنوان مثال کفشی را که سال گذشته با قیمت ۷۰هزار تومان می‌فروختیم، امسال با قیمت  ۹۰ هزار تومان می‌فروشیم. به عبارتی نمی‌توانیم قیمت‌هارا زیاد افزایش دهیم چون همین تعداد اندک مشتریان را نیز از دست می‌دهیم.

یکی از موانع رکود این صنف  دستفروشی است

یکی از بازاریان و کفش فروشان راسته کفش فروشی بازار ارومیه مى گوید: با اینکه ویترین مغازه را از به روزترین کفش هاى موجود در بازار پر میکنم تا مشترى جلب شود اما مردم نسبت به گذشته تنوع برایشان مهم نیست و دنبال کفش باکیفیتى هستند که تا مدتى طولانى آن هارا از خریدن کفش بى نیاز کند.

او با بیان اینکه  نبض بازار  در دست دستفروشان است مى افزاید: شاید دست فروشان اجناس را ارزان عرضه کنند اما هیچ تضمینى بر کیفیت اجناسشان وجود ندارد آن ها دغدغه ى اجاره بهاى مغازه را ندارند بنابراین طبیعى است که  اجناس را  چند درصد ارزان تر عرضه کنند،او عنوان مى کند: با وجود اینکه امسال طرح جمع‌آوری دستفروشان و جلوگیری از سد معبر اجرایى شده اما همچنان شاهد حضور این افراد در معابر عمومی هستیم.

این فروشنده کفش، می‌گوید: امسال نتوانستیم به اندازه کافى کفش نو بخریم و بیشتر اجناسمان همان کفش هایى  هستند که در انبارى مان موجود بودند اما باید این کفش هارا به قیمت روز بفروشیم تا بتوانیم با کمترین زیان اجناس جدید تهیه کنیم. ‎

محمودی یکی دیگر از مغازه‌داران این بازاردرباره وضعیت کنونی بازار می‌گوید: دوسال پیش وضع بازار خیلی بهتر بود ،تولید کفش با مشکلاتی مانند هزینه کارگر، تورم و افزایش قیمت مواد اولیه روبه رو است و نمی‌توان انتظار داشت که با وجود افزایش هزینه‌های جانبی، قیمت کفش همچنان به همان نرخ گذشته باقی بماند مگر اینکه هزینه مواد اولیه تولید کاهش یابد ،از سوی دیگر تولید به ماشین‌آلات نیاز دارد این در حالی است که اکنون سرمایه‌گذاری در این بازار اقدام پر ریسکی است و هرکسی حاضر به سرمایه‌گذاری در این حوزه نیست اما اگر دولت تسهیلاتی مانند وام، بیمه و… برای تولیدکنندگان درنظر بگیرد، وضعیت این بازار بهبود خواهد یافت.

کفش فروشان ارومیه چشم به راه مشتری

عثمانی از فروشندگان کفش بازار اول شمالی  معتقد است: امسال نمی‌توان تعریفی از بازار ارائه داد چون مشخص نیست چه اتفاقی برای این بازار می‌افتد،از سوی دیگر تکلیف کارخانه‌های تولیدی کفش مشخص نیست یعنی هنوز تصمیمی مبنی بر افزایش یا کاهش قیمت‌ها در سال جدید گرفته نشده است، اما تصور من این است که مردم سال گذشته بهتر و بیشتر خرید می‌کردند.

به اعتقاد این فروشنده کیف و کفش، رفع تحریم‌ها نمی‌تواند به بهبود وضعیت بازار کمک کندچون کالاهای موجود در بازار، تولید داخل کشور هستند و نیروی کار آنها نیز از داخل کشور تامین می‌شود و ارتباطی با موضوع تحریم‌ها ندارد. اما اگر تهیه مواد اولیه با هزینه کمتری امکان‌پذیر باشد، این وضعیت بهبود می‌یابد.

او معتقد است با گذشت دو ماه از امسال، هیچ تغییری در بازار ب هوجود نیامده وفروشندگان همچنان چشم به راه مشتری هستند، برخی مناسبت‌ها مانند روز مادر، روزهای عید، یا تعطیلاتی که در آن مراسم ازدواج بیشتر می‌شود به بازار کفش رونق می‌بخشدودر ماه‌هایی مثل ماه محرم یا صفر فروشکفش به شدت کاهش می‌یابد.

یکی از اعضای خانواده‌ای که برای خرید به بازار کفش آمده‌اند می‌گوید: قیمت‌ها به اندازه‌ای گران است که نمی‌توان چند قلم جنس را همزمان خریداری کرد.به هرحال هنگام خرید باید حواس‌مان به جیب‌مان هم باشد.،در شرایط کنونی بهتر است کالای بادوام خریداری کرده تا بتوان یکی دوسالی از آن استفاده کرد

 بازارکفش ارومیه ورشکسته است

رئیس  اتحادیه کیف و کفش فروشان ارومیه، می‌گوید: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه و نبود ماده اولیه مناسب نیمی از واحد‌های تولیدی ارومیه به صورت نیمه تعطیل فعالیت می‌کنند و اکثر تولیدی‌ها به دلیل بالا رفتن قیمت مواد اولیه و قیمت چرم به تک دوزی روی آورده‌اند.

وی با  بیان اینکه دولت حمایت کمی از تولید کنندگان داخلی کیف و کفش می‌کند، می‌گوید: بانک‌های استان از سال ۹۵ متعهد شدند برای حمایت از هر واحد تولیدی مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات ارائه دهند که متاسفانه تا به امروز ریالی توسط بانک‌ها پرداخت نشده است.

۸۰درصد از کفش بازار ارومیه تولید شهرهاوکشورهای دیگر است

کاظمی می‌گوید: ۸۰ درصد اجناس کیف و کفش بازار ارومیه  محصول استان است،از این درصد  فقط ۲۵ درصد آن تولید بومی ارومیه است وبخش عمده ای از کفش ارومیه از شهرهای تبریز، اصفهان و تهران وارد شده‌اند و ۲۰ درصد بقیه نیز از کشورهای ترکیه، امارات و چین و عمدتا به صورت غیرقانونی  وارد می‌شوند.

رئیس اتحادیه کفاشان ارومیه با اشاره به  لزوم کنترل قاچاق کفش بیان می کند: متاسفانه واردات کفش قاچاق مشکلات فراوانی را برای تولید کنندگان داخلی ایجاد کرده که امید به حمایت و توجه مسئولین بسته ایم تا شاید چاره ای بیاندیشند.

کفش بازار ارومیه را تبریز تامین می کند!

کاظمی با بیان اینکه بیش از ۶۵ درصد کفش های ارومیه  از تبریز وارد می شود می گوید: بازار کفش تبریز به دلیل برقراری ارتباط با کشور های هم جوار مثل ارمنستان و آذربایجان وضعیت مطلوبی نسبت به ارومیه دارد و ما هنوز بدلیل مشکلات واحدهای تولیدی نتوانستیم این ارتباط را برقرار کنیم.

ارومیه افزون بر ۱۰ واحدتولیدی کیف وکفش دارد و ۲۵ درصد کفش ارومیه را این واحدها تولید می کنند اگر مسئولین از این صنف حمایت کنند این کارگاه ها و واحدهای تولیدی از رکود و حالت نیمه تعطیلی در می آیند و چه بسا اینکه علاوه بر رونق تولید این محصول و بی نیازی از تبریزو سایر شهر ها وکشور های دیگر خودمان صادرات هم داشته باشیم.

گزارش از راضیه محمودپور

انتهای پیام/ن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *