معاون وزیر کشاورزی: تولید کلزا، گندم و جو امسال افزایش می‌یابد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گلپایگان، عباس کشاورز عصر امروز در حاشیه بازدید از مزارع گندم و ینجه و صیفی‌جات گلپایگان اظهار داشت: امسال با وجود سیلاب‌ها با وجود وضعیت بارندگی و دمای هوا سال زراعی مطلوبی را داشتیم.

وی با اشاره به اینکه افزایش بارش به پایداری تالاب‌ها و تغذیه آب‌های زیر زمینی و فراوانی آب‌های سطحی، افزایش بارش بر تامین آب برای محصولات روی زمین کمک شایانی کرد، گفت: پیش بینی  می‌شود امسال در گندم و جو و سایر محصولات افزایش تولید خواهیم داشت.

معاون امور زراعی وزیر کشاورزی با بیان این‌نکته که تولید گندم و جو تاکنون قابل توجه بوده است، تصریح کرد: در مورد کلزا ما امسال شاهد رکوردی در تاریخ کشتمان خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه استان گلستان که یکی از قطب‌های تولید کلزا بود امسال دچار سیل شد، عنوان کرد: با این وجود نزدیک ۵۰۰ هزار تن این محصول تولید خواهد شد.

کشاورز با بیان اینکه امسال با نابسامانی‌هایی در بازار مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: ما هر سال برای کاشت سبزی و صیفی برنامه‌های استانی و منطقه‌ای ابلاغ می‌کنیم.

وی افزود: این برنامه امسال در تولید سیر رعایت نشد و باعث به وجود آمدن مشکلاتی در شهرها و برخی استان‌ها شد.

معاون امور زراعی وزیر کشاورزی با بیان اینکه ما با در نظر گرفتن نیاز داخل و صادرات می‌خواهیم تولید به حدی باشد که به نفع کشاورز شود، تصریح کرد: دخالت دولت در این موارد باعث به وجود آمدن مشکلاتی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه گلپایگان جزو مناطق مرکزی کشور است که با مشکلات کمبود آب دست و پنجه نرم می‌کند، مطرح کرد: اگرچه با بارش نعمت الهی مقداری از نگرانی‌ها کاسته شد ولی ما می‌خواهیم وضعت پایداری در کسب و کار داشته باشیم.

کشاورز همچنان با تاکید بر کشت نشایی در این مناطق، بیان کرد: کشت نشایی مصرف آب را به میزان قابل چشمگیری کاهش و تولید را افزایش می‌دهد و از همه مهم‌تر باعث کاهش هزینه‌ها نیز می‌شود.

وی همچنین یادآور شد: گلپایگان با توجه به سابقه دامپروری و لزوم توسعه آن باید محصولات علوفه‌ای کم آب را ترویج کند.

معاون امور زراعی وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به کشت ۲۵۰ هزار هکتاری کلزا اشاره و گفت: با وجود سیل ۱٫۲ میلیون تن افزایش تولید گندم و بیش از ۶۰۰ یا ۷۰۰ هزار تن افزایش تولید جو داریم.

وی افزود: سطح زیر کشت گندم به طور عمومی حدود ۲ میلیون هکتار گندم آبی و ۴ میلیون هکتار دیم بوده است.

وی همچنین به کشت ۷۵۰ هزار هکتاری جو به صورت آبی و یک میلیون و ۶۷۰ هزار هکتاری به صورت دیم خبر داد.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *