افتتاح ۴۵۰۰ پروژه محرومیت‌زدایی سپاه‌ / اجرای ۴۰ هزار پروژه ‌عام‌المنفعه با همکاری سپاه، ‌بسیج ‌و دولت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، محمد زهرایی‌ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان از اجرای ۴۰ هزار پروژه زودبازده و عام‌المنفعه باهمکاری سپاه، سازمان بسیج مستضعفین و دولت در کشور خبر داد و اظهار داشت: فردا ۴ هزار و ۵۰۰ پروژه محرومیت‌زدایی به‌صورت همزمان با حضور رئیس سازمان بسیج مستضعفین در کردستان افتتاح می‌شود.

وی به ویژگی‌های این طرح‌ها اشاره کرد و افزود: طرح خدمت‌رسانی همزمان باهدف امیدآفرینی در میان مردم و ارائه خدمات توسط نهادهای مختلف حاکمیتی انقلاب و دستگاه‌های اجرایی در مناطق محروم است که یک‌جا برای مردم ظهور و بروز پیدا کند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور تصریح کرد: طرح‌های محرومیت‌زدایی مطالبه و از جنس مردم و منطبق با دغدغه خود آنها اجرا می‌شود به‌طوری که ابتدا نیاز مردم شناسایی شده و متناسب با آن پروژه تعیین می‌شود.

وی با بیان اینکه توسعه زیرساخت آب و حل مشکل اشتغال از دیگر اهداف این طرح است، گفت: تعداد بسیاری از این طرح پروژه‌ها به زیرساخت آب و اشتغال برای روستاها برمی‌گردد.

زهرایی با بیان اینکه زیرساخت اشتغال پروژه‌ای برای ایجاد اشتغال پایدار و جلوگیری از مهاجرت و مانایی در روستاهاست، عنوان کرد: این طرح تنها از جنس ملات و آجر و اجرای یک اثر سازه‌ای نبوده بلکه ایجاد امید در میان مردم، تقویت پیوندهای اجتماعی و استفاده حداکثری از ظرفیت خیرین دریادل توسط همه دلسوزان نظام از دیگر جنبه‌های این طرح است.

وی اظهار کرد: در پروژه‌های محرومیت‌زدایی که توسط بسیج سازندگی و با کمک دولت و اقشار مختلف کار کرده بالغ بر ۱۵ درصد منابع مالی آن توسط خیرین تامین شده و شفافیت در ساخت و هدف پروژه‌ها تضمین‌کننده حضور خیرین خواهد بود.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به استفاده حداکثری از ظرفیت گروه‌های جهادی گفت: گروه جهادی جغرافیامحور و مهاجر به همراه گروه محلی محور تشکیل‌دهنده گروه‌های جهادی هستند.

وی با اشاره به عملکرد گروه‌های جهادی‌محور افزود: این گروه به مناطق محروم کشور رفته و منطقه خاصی را برای خدمت انتخاب کرده و ۳ تا ۵ سال برای خدمت‌رسانی مستقر شده و با مردم ارتباط مستمر دارند.

فعالیت ۱۱۵۲۱ گروه جهادی جغرافیا محور در کشور

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور افزود: در حال حاضر در کشور یازده هزار و ۵۲۱ گروه جهادی جغرافیامحور داریم که یکهزار و ۵۰۰ گروه آن را گروه‌های جهادی دانشجویی تشکیل داده و به‌عنوان تشکیل‌دهنده فلسفه بسیج سازندگی پیشران آنها هستند.

وی با اشاره به گروه‌های جهادی محله محور ادامه داد: این گروه‌ها توانایی مهاجرت به مناطق محروم و جمع‌آوری کمک خیرین را نداشته اما در حال حاضر ۶ هزار و ۶۰۰ گروه در کشور فعالیت دارند و به مردم خدمات ارائه می‌دهند.

زهرایی گفت: اکثر نیروهای جهادی جوان و خوش‌فکر هستند که پیوند اجتماعی ماحاصل ارتباط آنها با مردم است.

وی به بخش چهارم اهداف این طرح اشاره کرد و افزود: ادبیات حاکم بر این طرح کار «نه برای مردم؛ نه با مردم؛ بلکه کار توسط مردم» است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور تصریح کرد: از میان ۴ هزار و ۵۰۰ پروژه محرومیت‌زدایی که فردا به‌صورت همزمان افتتاح می‌شود، ۱۳۶ پروژه آن در کردستان اجرایی شده که ۲ پروژه در حوزه آب و فاضلاب، ۷ پروژه در عرصه سلامت، ۱۲۲ پروژه در بخش عمومی پارک کودک و ۴ پروژه دیگر در عرصه فرهنگی است.

وی افزود: برای ساخت این پروژه‌ها در استان کردستان ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان توسط دولت، گروه‌های جهادی، خیرین و امکانات سپاه بصورت نقدی و غیرنقدی هزینه شده است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور خاطرنشان کرد: فردا پروژه مرکز سلامت به نمایندگی از ۴ هزار و ۵۰۰ پروژه با هدف توجه به سبک زندگی مردم و پیشگیری قبل از درمان در یکی از روستاهای اطراف سروآباد با حضور سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، جمادی‌نژاد معاون عمرانی وزیر کشور، استاندار و دیگر مقامات استانی افتتاح خواهد شد.

انتهای پیام/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *