بیشترین درد و دغدغه در خوزستان صنایع کوچک و متوسط است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در جلسه مشترک شورای برنامه‌ریزی و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان خوزستان که شامگاه یکشنبه در محل سالن جلسات شهید رجایی استانداری خوزستان برگزار شد اظهار داشت: استان با توجه به گزارش‌ها بانک با توجه به تسهیلات ارائه شده به صنایع بزرگ رتبه اول را دارد در صورتی که مستقیم از تهران صورت می‌گیرد اما این مسئله برای مردم، اشتغال، صنایع خرد و کوچک لمس نمی‌شود.

وی با اشاره به این‌ که بیشترین درد و دغدغه در استان خوزستان صنایع کوچک و متوسط است، بیان کرد: این صنایع اشتغال بیشتری را ایجاد می‌کنند اما در بررسی صنایع بزرگ خوزستان رتبه اول است.

در ادامه جلسه امید حاجتی رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه خوزستان گفت:  چالش‌های نظام بانکی در توسعه استان، به شدت خوزستان را در زمینه توسعه به ویژه سرمایه‌گذاری تحت تاثیر قرار داده است.

وی با اشاره به این‌که استان خوزستان سرانه تسهیلات پرداختی ۳۴ میلیون ریال و در مرتبه ۲۷ کشور قرار داریم، بیان کرد: سرانه تولید ناخالص داخلی بدون نفت ۱۲۷ میلیون ریال است، به نظر می‌رسد این فاصله باید برنامه‌ریزی شود تا تناسب جایگاه اقتصادی با فعالیت سیستم بانکی در استان به یکدیگر نزدیک شود.

رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه خوزستان اشاره به بررسی فضای کسب و کار بین استان‌های کشور توسط اتاق ایران، خاطرنشان کرد: از جمله مؤلفه‌هایی که سبب امتیاز ۸٫۱۱ به عنوان امتیاز ضعیف و جایگاه ۲۳ شده برای خوزستان شده، مؤلفه مشکل دریافت تسهیلات از سیستم بانکی است.

وی با اشاره به این‌که استان خوزستان از ابزار برای مدیریت سیستم بانکی در مسیر توسعه نداریم، گفت: پیشنهاد می‌شود که نظیر صندوق توسعه ملی با هیئت عامل و ترکیب سازمان مدیریت و دستگاه‌های مسیر توسعه و سرمایه‌گذاری را به صورت منطقه‌ای تشکیل داد.

حاجتی ادامه داد: در صندوق توسعه منطقه‌ای می‌توان علاوه بر مدیریت منابع اختصاص داده شده از صندوق، ظرفیت‌های استانی را به آن اضافه و با ترکیب مناسب از مدیران ارشد استان، آن را در مسیر توسعه راهبری کرد.

رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه خوزستان با اشاره به شهرستان مسجدسلیمان با بالاترین نرخ بیکاری استان، عنوان کرد: امکان سرمایه‌گذاری به صورت عادی وجود ندارد مگر آن که حمایت هدفمندی از سوی سیاست‌گذاران استانی و ملی انجام شود تا بتوان سبب به توسعه، توانمندسازی و حل مشکلات این چنین مناطق شود.

وی با اشاره به تبصره ۱۸، یادآور شد: سال گذشته توزیع استانی انجام شد و استان خوزستان در اعطای تسهیلات برخوردار از بهترین عملکردها بود اما متاسفانه امسال به صورت ملی لحاظ شده است و درخواست داریم که بخش استانی تعیین شود.

حاجتی با بیان این‌که ۵۲ درصد بافت فرسوده استان خوزستان در چهار شهرستان از جمله اهواز، مسجدسلیمان، آبادان و بندرماهشهر است، ادامه داد: اهواز دارای بیشترین بافت فرسوده است و در سطح این شهر با مناطق رانشی روبه‌رو هستیم که به شدت خطر جدی ساکنین مناطق را تهدید می‌کند.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *