آیت الله خاتمی در بازدید از دفتر تسنیم کرمان: خبرنگاران نباید به‌ دنبال برجسته‌سازی اخبار به هر قیمتی باشند

آیت‌الله سیداحمد خاتمی صبح امروز در بازدید از دفتر خبرگزاری تسنیم استان کرمان به مناسبت روز خبرنگار با اشاره به گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه شهید صارمی که توسط طالبان به شهادت رسید و با تبریک روز خبرنگار به خبرنگاران دفتر خبرگزاری تسنیم استان کرمان اظهار داشت: خبرنگاران باید در ترسیم واقعیات تلاش داشته باشند تا این واقعیات در منظر مسئولان قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه بیان واقعیات به برنامه‌ریزی‌های واقع بینانه و متقن منجر خواهد شد گفت: تلاش ما بر این است تا بیان نکاتی در این روز به خبرنگاران، خبرگزاری‌هایی در تراز نظام و انقلاب اسلامی داشته باشیم.

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: خبرنگار در تمام دنیا، دولت‌ها و ملت‌ها حضور دارند و امروز نمی‌توان حکومتی را بدون حضور خبرنگاران و رسانه‌ها تصور کرد.

وی با بیان ویژگی‌هایی که خبرگزاری‌ها و رسانه‌های تراز نظام اسلامی باید داشته باشند بیان کرد: باید توجه شود که رسانه‌ها اگر این ویژگی‌ها را دارند آن را در خود تقویت کرده و اگر ندارند آن را در خود ایجاد کنند.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه مستند و مستدل سخن گفت سرمایه یک خبرگزاری است گفت: زمانی که کاربران ببینند که این خبرگزاری مستند اخباری را منتشر می‌کند به آن اعتماد کرده و در زمان حوادث، اول به آن مراجعه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه گفتار شما باید بیانی محکم داشته و قابل اثبات باشد افزود: در روایات ما تاکید شده که از بیان مطالبی که در آن شک دارید پرهیز کنید و خبرنگاران ما باید این آموزه دینی را همواره مد نظر داشته باشند.

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه خبرنگاران از انتشار شایعات حتی با بیان اینکه “این مطلب شایعه شده است” خوداری کنند بیان کرد: گاهی در رسانه‌ها دیده می‌شود که ستونی به نام گفته شده دارند که در آن شایعات را بیان می‌کنند که کار پسندیده‌ای نیست.

وی با بیان اینکه دو نوع دروغگو داریم، کسی که دروغ می‌سازد و کسی که دروغ ساخته شده دیگران را بازگو می‌کند افزود: در دروغگویی آدم همین بس که هر حرفی را شنید، بازگو کند.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه خبرنگاران ما باید در منبع خبر خود دقت کنند گفت: کسی که دین ندارد و در چارچوب دین عمل نمی‌کند فاسق است و در آموزه‌های ما آمده که اگر فاسق خبری آورد بلافاصله قبول نکنید و در عرصه خبرهای بین‌المللی باید مراقب بود تا در خبرگزاری‌های صهیونیستی مطالبی که مطرح می‌شود منبع اخبار ما نباشد چرا که آنها امروز در دنیا به ساختن خبر اقدام می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در همه عرصه‌ها به‌ویژه در اداره کشور باید منصف بود گفت: خبرگزاری‌ها باید عینکشان عینک انصاف باشد و خدمات را ببیند و از آن تجلیل کرده و اگر نارسایی مشاهده کردند با بیان راه حل آن را منتشر کنند.

نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه خبرگزاری‌ و رسانه‌ای که از مرز انصاف خارج شود یا افراطی است و یا تفریطی افزود: خبرنگاران باید خدمات را بگویند و مبادا عینک بدبینی به چشم داشته و فقط نقاط ضعف را بازگو کنند.

وی با بیان اینکه راهبرد خبرنگاران ما باید وحدت جامعه باشد گفت: الفت بین مردم و مسئولان و مسئولان با هم، وحدتی است که از خبرنگاران انتظار می‌رود تا در ایجاد آن تلاش کنند.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه برخی خبرنگاران به‌دنبال تیتر شدن خبر خود به هر قیمتی هستند عنوان کرد: راهبرد وحدت در جامعه باید جدی گرفته شود و این سفارش قرآن و امام راحل و مقام معظم رهبری است.

وی در پایان با اشاره به عملکرد خبرگزاری تسنیم در انتشار و انتقال اخبار گفت: در همه تجلیل‌ها معتقد به تقدیس نیستم اما با این وجود خبرگزاری تسنیم را خبرگزاری ارزشی می‌دانم.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه همه ما غیر معصومان نقص‌هایی داریم افزود: مدیریت خبرگزاری تسنیم مدیریت ارزشی است و همین موجب دلگرمی ما به این خبرگزاریست.

انتهای پیام/ ت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *