امام جمعه رشت: ترویج پیام غدیر در جامعه امروز ضروری است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، آیت‌الله رسول فلاحتی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه در مصلی امام خمینی(ره) در رشت اظهار داشت: مساله الگوسازی، الگودهی و الگوگیری در مسیر بیان ویژگی‌های یک مربی و خانواده بسیار اهمیت دارد.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان، نظام خانواده در اسلام را مورد اشاره قرار داد و افزود: بهترین تربیت‌ها و بزرگترین درس‌ها از اهل‌بیت عصمت و طهارت به ما رسیده و مسلمانان به هر میزان که خود را به این خاندان نزدیک کنند از این درس‌ها بهره‌مند می‌شوند و اگر از این خاندان دور شوند، آسیب‌ می‌بینند.

آیت‌الله فلاحتی به مساله الگودهی و الگوسازی اشاره کرد و گفت: دنیای بشر و برخی انسان‌ها امروز در تلاشند تا در تراز جامعه خود سخن بگویند و در این مسیر کتاب‌ها و رساله‌ها می‌نویسند تا برای انسان‌هایی که در آینده دارای جایگاه و مقام‌هایی می‌شوند الگوسازی کنند.

امام جمعه رشت تصریح کرد‌: کسانی که در آینده عهده‌دار مسئولیت‌ها می‌شوند همین جوانان و نوجوان هستند بنابراین همه باید تلاش کنیم که آینده‌ساز جامعه خود باشیم و یکی از کسانی که در این مسیر دارای وظیفه مهم و اساسی هستند خانواده‌ها هستند که در تربیت فرزندان نقش مهمی دارند.

رئیس ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر استان گیلان با بیان اینکه فضای جامعه نیز در راستای تربیت فرزندان و آینده‌سازی بسیار اهمیت دارد عنوان کرد: مدیر و استاد در یک نهادی مانند دانشگاه به نوعی وظیفه رهبری، تربیت و پرورش زیرمجموعه خود را بر عهده دارند.

وی با اشاره به وظیفه جامعه و مسئولان جامعه خاطرنشان کرد: یک مدیر، عالم، مربی در جامعه می‌تواند الگوی کسانی باشد که تحت تربیت او هستند و اگر کسی آگاهی و داشته‌هایش ناچیز باشد، کسی که پرورش می‌دهد مثل خودش می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به سخنان امام علی(ع) در نهج‌البلاغه ابراز داشت: امام علی(ع) فرمودند که رفتار مردم و انسان‌های جامعه به زمام‌داران، بزرگان و مسئولان خود بیشتر از پدران خود شباهت دارد بنابراین مسئولان یک  جامعه در واقع الگودهنده و الگوساز هستند.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه جایگاه مسئولان، کردارها، تبلیغات و نوع زندگی آنها در آینده افراد و مردمان جامعه نقش‌آفرین است گفت: امام علی(ع) فرمودند که هر کسی که در جامعه دارای مسئولیتی است قبل از اینکه دیگران را هدایت کند باید بتواند خودش را بسازد.

امام جمعه رشت با اشاره به اهمیت رفتار مسئولان خاطرنشان کرد‌: امام علی(ع) فرمودند که ای مردم به خدا سوگند من شما را به طاعتی دعوت نمی‌کنم جز اینکه خودم قبل از شما آن را اطاعت کرده‌ام بنابراین مربی و شخصی که در جامعه دارای جایگاهی است در وهله نخست باید خود را تربیت کند.

وی سخنان امام علی(ع) را مورد تأکید قرار داد و افزود: امام علی(ع) فرمودند که ای مردم، کجایند آن انسان‌هایی که سالیان طولانی عمر خود را در نعمت‌های خدا سپری کردند و خدا به برخی از آنان مهلت داد اما آنها روزگارشان را با لهو و لعب سپری کردند پس از عیب‌ها و نقص‌هایی که موجب خشم خدا می‌شود پرهیز کنید.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به ایام مبارک ولایت و امامت عنوان کرد‌: ۲۶ مرداد سالروز ولادت باسعادت امام هادی(ع) است و آن امام معصوم همواره فرمودند کسی که بخواهد از خدا پروا کند، خداوند نیز علاقه و هیبت او را در دل مردمان قرار می‌دهد پس کسی که بنده خدا باشد، خداوند نیز مردمان را در اختیار او قرار می‌دهد.

آیت‌اله فلاحتی سالروز ورود آزادگان سرافراز دفاع مقدس را به میهن اسلامی را مورد اشاره قرار داد و گفت‌: آزادگان هنوز هم در مسیر ارزش‌های انقلاب اسلامی هستند و آنان اسطوره‌های مقاومت و چراغ‌‌های فروران جامعه هستند و جوانان باید درس ولایت و ایثار را از آنان بیاموزند.

امام جمعه رشت با اشاره به ۱۸ ذی‌الحجه، روز عید غدیر اظهار داشت: یکی از جملات پیامبر(ص) در خطبه غدیر این بود که ای کسانی که صدای مرا در غدیر می‌شنوید پیام مرا به غائبین برسانید و پدران نیز پیام مرا به فرزندان خود برسانند.

وی افزود: اینکه پیامبر(ص) تأکید به رساندن پیام غدیر به دیگران داشتند نشان‌دهنده این است که پیام غدیر فقط برای کسانی که در غدیر حضور داشتند نیست بلکه برای همه مسلمانان است و امروز همه ما وظیفه داریم که موضوع مهم غدیر و انتصاب امام علی(ع) را برای مردم بگوییم و در این راستا واقعا کوتاهی شده است.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با بیان اینکه جایگاه غدیر مانند کربلا بسیار بلند است خاطرنشان کرد: پیامبر(ص) در ۱۸ ذی‌الحجه در حالی که دست امیرالمومنین علی(ع) را به سمت بالا گرفته بودند فرمودند که ای مردم من رسول خدا هستم و هرکسی که من مولای او هستم امام علی(ع) نیز مولای او است.

وی با اشاره به مقام ولایت و امامت امام علی(ع) تصریح کرد: مقام معنوی نیاز به انتصاب ندارد مساله امام علی(ع) با توجه به خطبه پیامبر(ص) مساله خلافت الهی، رهبریت امت اسلامی و امامت جامعه اسلامی بوده است اما برخی از افراد در آن امت که دم از یاران پیامبر(ص) می‌زدند امام علی(ع) را تنها گذاشتند.

آیت‌الله فلاحتی خاطرنشان کرد: مساله ولایت و امامت امام علی(ع) یک جریان الهی و نورانی در تاریخ است اما متاسفانه برخی افراد از این جریان الهی اطلاع زیادی ندارند و برخی دیگر هم دیگران و آحاد جامعه اسلامی را از این جریان الهی مطلع نمی‌کنند.

انتهای پیام/ن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *