زاهدان| انتظار بلندمدت برای دریافت سند هویت؛ متقاضیان کارت ملی هوشمند گلایه دارند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، مدتی قبل بود که سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با حضور در شبکه خبر ضمن اشاره به مشکلات واردات بدنه کارت ملی هوشمند اعلام کرد سازمان ثبت احوال آمادگی دارد در صورت تحویل بدنه کارت از چاپخانه دولتی در مدت دو تا سه ماه آینده کارت افرادی را که ثبت‌نام آنها نهایی شده تحویل دهد؛ این در حالی است که با گذشت بیش از یک سال از ثبت‌نام کارت ملی هوشمند برخی متقاضیان در شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان با مراجعه افراد به ادارات ثبت احوال کارتی برای آنان صادر نشده و حالا گفته می‌شود ممکن است صدور کارت هوشمند ملی برای کسانی که تازه ثبت‌نام می‌کنند حدود یک سال طول بکشد.

با توجه به اینکه کارت‌های ملی قدیمی فاقد اعتبار شده بسیاری از متقاضیان دریافت کارت ملی هوشمند در سیستان و بلچستان از طولانی شدن انتظار خود گلایه دارند و معتقدند صدور کارت ملی باید روندی سریع‌تر در پیش گیرد تا از بروز هرگونه مشکل برای شهروندان جلوگیری شود. در پی تماسی که برخی از شهروندان سیستانی و بلوچستانی با دفتر استانی خبرگزاری تسنیم داشتند، از انتظار طولانی مدت برای تحویل کارت‌های ملی هوشمند ابراز گلایه کرده و خواستار رسیدگی به این وضعیت شدند.

همراه نداشتن کارت ملی مشکلاتی به وجود آورده است

جهانتیغی از شهروندان زاهدانی که برای تحویل کارت ملی خود به یکی از شعب سازمان ثبت احوال مراجعه کرده، در این مورد به خبرنگار تسنیم گفت: دو ماه است که اقدامات لازم برای تعویض کارت ملی انجام داده‌ام اما متاسفانه باوجود مراجعه چندین باره تاکنون جواب قانع کننده‌ای بابت عدم دریافت کارت هوشمند از سوی مسئولان این اداره دریافت نکرده‌ام. مسئولان مربوطه علت طولانی بودن روند را نبود بدنه خام کارت ملی  هوشمند می‌دانند و این در حالی است که برای بسیاری از کارهای اداری همراه نداشتن کارت ملی برایم مشکلات زیادی به وجود آورده است.

دیگر شهروند زاهدانی که برای ثبت‌نام کارت ملی هوشمند به ثبت احوال مراجعه کرده در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: مراحل ثبت‌نام اولیه شامل درج مشخصاتی مانند شماره ملی، شماره سریال شناسنامه، تاریخ تولد، نام مادر و کد محل زندگی بدون هیچ معطلی انجام شد اما زمان صدور کارت حدود یک سال آینده اعلام شد. با این تفاسیر معلوم نیست در این مدت زمان چه مشکلاتی به دلیل نداشتن کارت ملی برایم به وجود بیاید چرا که تقریباً هر دستگاهی که برای انجام کاری مراجعه می‌کنیم برای شناسایی کارت ملی را درخواست می‌کند.

ثبت‌نام ۸۷ درصد از جمعیت استان برای دریافت کارت ملی هوشمند

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: از ابتدای طرح تعویض کارت ملی هوشمند در سال ۱۳۹۱ از جمعیت یک میلیون و ۸۵۲ هزار و ۳۶۵ نفر بالای ۱۵ سال در استان تاکنون یک میلیون و ۶۰۴ هزار و ۳۵۴ نفر ثبت‌نام و تعداد یک میلیون و ۴۰۲ هزار و ۹۷۹ نفر کارت ملی هوشمند را تحویل گرفته‌اند؛ در واقع می‌توان گفت تاکنون ۸۷ درصد از جمعیت واجد شرایط استان برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت‌نام کرده‌اند.

رضا راحت دهمرده در مورد علت تاخیر در صدور کارت ملی هوشمند گفت: با توجه به تحریم‌های اعمال شده در سال گذشته و عدم وجود کارت خام در سازمان ثبت احوال، تاخیری در صدور کارت ملی در سطح کشور به وجود آمد که این استان نیز از این قضیه مستثنی نشد و همین امر زمان انتظار مردم برای دریافت کارت هوشمند ملی را طولانی کرده است.

مشکل ظرف ماه‌های آینده با تکیه بر توان داخلی برطرف می‌شود

وی بیان اینکه تاخیر در صدور کارت‌های هوشمند ملی با عقد قرارداد سازمان ثبت احوال کشور با تولید کنندگان داخلی مرتفع شده و در چند ماه آینده تمامی کارت‌ها از طریق سازمان صادر و در اختیار مراجعین قرار خواهد گرفت، اضافه کرد: امیدواریم به زودی مشکل موجود رفع و مردم استان بتوانند از مدرک هویتی خود بهره‌مند شوند.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان تصریح کرد: با توجه به اینکه خدمات دستگاه‌های اجرایی در سال جاری با ارائه کارت هوشمند ملی صورت خواهد گرفت و از طرفی اعتبار کارت‌های شناسایی قبلی به اتمام رسیده، از هم‌استانی‌هایی که تاکنون برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام نکرده‌اند درخواست می‌شود هر چه سریعتر نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

دهمرده اظهار داشت: شهروندانی که کارت هوشمند ملی آن‌ها صادر و پیامک برایشان ارسال شده و یا بیش از ۳ هفته از زمان ثبت‌نام آنها می‌گذرد، جهت تعیین وضعیت ثبت‌نام خود به ایستگاه مورد نظر مراجعه کنند چرا که در صورت عدم مراجعه دربازه زمانی مشخص کارت باطل شده و باید فرآیند ثبت‌نام را از ابتدا طی کنند.

انتهای پیام/ ع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *