آبگرمکن خورشیدی بین روستاییان محروم کهگیلویه و بویراحمد توزیع می‌شود

غلامحسین حکمتیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دهدشت اظهار داشت: بخش زیادی از درختان بلوط در استان کهگیلویه وبویراحمد به دلیل فقر و کمبود سوخت در روستاهای حاشیه جنگل به عنوان سوخت آبگرمکن استفاده می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: برای کاهش قطع درختان و جلب مشارکت مردم در حفظ جنگل‌ها آبگرمکن خورشیدی در بین این روستاییان توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه ۲۵۰ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در مناطق کمتر برخوردار استان توزیع شد، گفت: از محل صندوق توسعه ملی این آبگرمکن‌های خورشیدی خریداری و در ۱۲ روستای سیلاب و کلوار توزیع شد.

حکمتیان با بیان اینکه تاکنون در روستا‌های منطقه سیلاب و کلوار تعداد یکصد و ۳۹ دستگاه آبگرمکن خورشیدی توزیع شده، افزود: خوشبختانه توزیع این آبگرمکن‌های خورشیدی از قطع ۵۰ درصدی درختان در این مناطق جلوگیری کرده است.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۵ تاکنون هشتصد و هشتاد دستگاه آبگرمکن خورشیدی در مناطق روستایی و عشایری استان توزیع شده، تاکید کرد: برای کاهش قطع درختان و حفاظت از جنگل ها این طرح ادامه دارد.

حکمتیان با بیان اینکه هر دستگاه آبگرمکن خورشیدی دارای چهار قطعه منبع ذخیره آب، شناور، لوله ذخیره نور و پایه‌های نگه دارنده است، ادامه داد:هر آبگرمکن می‌تواند در یک شبانه روز آب مورد نیاز یک خانوار هشت نفره را تامین کند.

رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد عنوان کرد: سخت گذربودن، محروم بودن از شبکه‌های گاز از شرایط واگذاری این آبگرمکن‌های خورشیدی است.

در استان کهگیلویه و بویراحمد هشتصد و ۷۱هزار هکتار جنگل وجود دارد که به دلیل فقر و کمبود سوخت مناسب بخشی از این جنگل ها برای تامین سوخت و تهیه زغال استفاده می‌شود.

 انتهای پیام/ ت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *