وضعیت زیست محیطی سد شاه قاسم یاسوج نگران کننده است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، بحث آلودگی سد شاه قاسم یاسوج و ۸ چاه تامین آب شرب شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل واقع شدن در زیر دست محل دفن روزانه ۲۰۰ تن زباله به یک موضوع جدید و دغدغه برای مسئولان و متولیان امر، رسانه‌ها، فعالان محیط زیست و مردم شده است.

خبرگزاری تسنیم ۳۰ مهرماه در گزارشی با عنوان « آغاز «دردسرهای» بی‌تدبیری؛ آیا سایت دفن زباله سلامت یاسوجی‌ها را تهدید می‌کند؟» به این موضوع پرداخت که با استقبال فعالان محیط زیست همراه بود. برای بررسی این مهم گفت‌گوی کوتاهی با سید اسدالله هاشمی مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد داشتیم که در زیر می‌آید.

هاشمی می‌گوید: شهرداری یاسوج هرچه سریعتر نسبت به دیوار کشی آبریز محل دفن زباله به سمت سد شاه قاسم اقدام کند تا در فصل بارش شاهد ریزش زباله‌ها به مخزن سد نباشیم.

وی با اشاره به اینکه سد شاه قاسم در نمونه برداری‌های گذشته هیچ گونه آلودگی مشاهده نشده و البته در روزهای اخیر یک نمونه دیگر انجام شده است، افزود: وضعیت زیست محیطی این سد مناسب نیست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تنها راه نجات را راه اندازی کارخانه بازیافت دانست و خاطرنشان کرد: کارخانه بازیافت زباله یاسوج مشمول ارزیابی زیست محیطی بوده ولی ارزیابی به محیط زیست تحویل نداده است.

هاشمی با اشاره به اینکه روزانه بیش از ۲۰۰ تن زباله مخلوط در دو پشته دشتروم دفن می‌شود، بیان کرد: بحث تفکیک زباله از مبدا ضروری است و نباید نسبت به این مهم بی تفاوت باشیم.

وی تاکید کرد: تعدادی از دهیاری‌ها در این استان نسبت به مدیریت پسماند روستاها بی تفاوت بوده‌اند که توسط شهرستان‌ها پیگیری‌های قضایی لازم انجام شده است.

انتهای پیام/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *