اصفهان| سپاهان و تراکتور؛ زردپوشان فاتح فینال بزرگ

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازاصفهان، هفته دهم رقابت‌های لیگ برتر، جام خلیج فارس روز گذشته با برگزاری ۲ دیدار ادامه یافت که در یکی از این بازی‌ها، سپاهان اصفهان مقابل تراکتور تبریز با نتیجه ۲ بر صفر پیروز شد.

سپاهان فینال بزرگ هفته را با پیروزی پشت سر گذاشت تا علاوه بر کسب ۳ امتیاز شیرین، با خیال آسوده‌تری به قهرمانی نیم‌فصل نخست بیاندیشد. این دیدار در شرایطی برگزار شد که کسب پیروزی در آن برای هر ۲ تیم از اهمیت بالایی برخوردار بودو فاصله ۲ امتیازی سپاهان و تراکتور در کنار رقابت شدید و نزدیک به هم تیم‌های بالای جدول، این دیدار را تبدیل به یک دوئل ۶ امتیازی کرده که تاثیر به‌سزایی در تعیین سرنوشت قهرمانی نیم‌فصل داشت.

زروپوشان اصفهانی در حالی آماده میزبانی از تراکتور شدند که پیش از این دیدار، در ۲ بازی متوالی تن به تساوی داده و ۴ امتیاز با ارزش را از دست داده بودند. در آن سو تراکتوری‌ها نیز پیش از این دیدار، مقابل استقلال برای دومین بازی متوالی شکست خورده بودند و قصد داشتند تا علاوه بر کسب ۳ امتیاز خود را به صدر جدول برسانند، اما سپاهان پیروز این دوئل ۶ امتیازی شده و موقعیت خود را در صدر جدول مستحکم کرد.

سپاهان با این پیروزی ۲۱ امتیازی بوده و بالاتر از تیم‌های پرسپولیس، استقلال و تراکتور در صدر جدول جای دارد.

سپاهان و تراکتورسازی در یک دیدار جذاب و مهیج به مصاف هم رفتند و هر ۲ تیم، بازی خوبی را از خود به نمایش گذاشتند. انگیزه فراوان، توان فنی بالا و حضور بازیکنان با کیفیت در هر ۲ تیم، این دیدار را تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های هفته دهم کرد که در آن اتفاقات جذاب زیادی به وقوع پیوست.

سپاهان مقابل تراکتور هوشمندانه بازی کرد و این ۳ امتیاز را با تکیه بر بازی‌خوانی دقیق، اتخاذ تاکتیک درست و تعویض صحیح قلعه‌نویی به دست آورد. شاگردان قلعه‌نویی با اطلاع از قدرت بالای خط میانی تراکتور، سعی داشتند تا با واگذاری مالکیت توپ به حریف کنترل فضاهای زمین را در دست بگیرند و با پرس شدید مانع از شکل‌گیری بازی‌سازی شاگردان دنیزلی شده و با دور زدن خط میانی تراکتور، با ضدحملات پر تعداد از فضاهای موجود در خط دفاعی این تیم بهره ببرند.

با این حال اگر چه ترکیب اولیه تراکتور و نیمکت‌نشینی بیشتر هافبک‌های هجومی این تیم، تا حد زیادی به نفع سپاهان تمام شد اما شاگردان قلعه‌نویی در نیمه‌ نخست در اجرای تاکتیک اتخاذی سرمربی خود مشکل داشتند. نقطه ضعفی که به درستی توسط قلعه‌نویی تشخیص داده شد و با یک تعویض زودهنگام و استفاده از نویدکیا به جای کریمی، روند بازی را به نفع تیم خود برگرداند. حضور نویدکیا قدرت خلاقیت خط میانی سپاهان را افزایش داده و علاوه بر تغییر ریتم و آهنگ حرکتی سپاهان، به نورافکن و کیانی اجازه داد تا با خیال آسوده‌تری در پرس‌ها شرکت کنند و همین امر ورق را به نفع سپاهان برگرداند.

سپاهان مقابل تراکتور اگرچه در بیشتر فاکتورها از جمله مالکیت توپ، تعداد پاس و میزان پاس‌های صحیح، تعداد شوت و شوت‌های در چارچوب آمار پایین‌تری نسبت به حریف از خود بر جای گذاشت اما از موقعیت‌های خلق شده بهره بیشتری برده و بازیکنان این تیم در زدن ضربات نهایی دقت بالاتری به خرج دادند.

سپاهانی‌ها مقابل تراکتور در فاز هجومی عملکرد خوبی داشتند. آنها بارها حریف را تحت فشار گذاشته و موقعیت‌های گلزنی زیادی را خلق کردند و اگر مهاجمان این تیم دقت بیشتری به خرج می‌دادند، می‌توانستند به گل‌های بعدی نیز دست پیدا کنند.

اما بدون شک نقطه اتکاء قلعه‌نویی و تیمش مقابل تراکتور عملکرد بدون نقص خط دفاعی سپاهان بود. زردپوشان اصفهانی از نظم دفاعی بدون نقصی برخوردار بوده و در فاز دفاعی بدون اشتباه ظاهر شدند و همین امر باعث شد تا در لحظات پرفشار بازی، با خاطر آسوده‌تری عمل کرده و در نهایت پیروز شوند.

در آن سو بازیکنان تراکتور نیز نمایش خوبی را ارائه کردند. بازیکنان این تیم در نیمه نخست، نسبت به سپاهان بهتر عمل کردند اما در نیمه دوم بعد از خوردن گل نخست شرایط شان تغییر کرده و با افت نسبی مواجه شدند. تراکتور در اواخر نیمه دوم و پس از حضور دژاگه و میمبلا نمایش دلچسب‌تری ارائه داد و در فاز هجومی عملکرد بهتری داشت، اما در نهایت اسیر تبحر سپاهانی‌ها در فاز دفاعی شده و نتیجه را واگذار کرد. سپاهان با گرفتن فضاهای زمین از هافبک‌های تراکتور و بستن عمق خط دفاعی خود، عملاً خط میانی تراکتور را از جریان بازی خارج کرده و بازیکنان این تیم را مجبور به بازی در جناحین و استفاده از کناره‌ها کرد. علاوه بر آن با نیمکت‌نشینی بازیکنانی مانند میمبلا و دژاگه خلاقیت خط میانی تراکتور افت محسوسی داشته و در بازی‌سازی به مشکل برخورده بودند.

تراکتور در فاز دفاعی عملکرد خوبی نداشت و پس از دریافت گل نخست به راحتی از هم پاشیده شد.

قلعه‌نویی: به تراکتور اجازه نفس کشیدن ندادیم

سرمربی تیم فوتبال سپاهان گفت: نیمه دوم در اختیار ما بود و کوچکترین فرصتی به تیم حریف ندادیم.

 امیر قلعه‌نویی پس از پیروزی تیمش برابر تراکتورسازی تبریز اظهار داشت: دو تیم بسیار خوب بازی کردند و نیمه نخست ۲ الی ۳ کار بچه‌گانه داشتیم و بلافاصله تغییر ایجاد کردیم و بازی را به تعادل کشاندیم و به گل رسیدیم، نیمه دوم در اختیار ما بود و کوچکترین فرصتی به تیم حریف ندادیم و اینها مردان باغیرت هستند و بازی غیرتمندانه‌ای انجام دادند و امیدوارم به اعتماد به نفسی برسند که بدانند در کدام باشگاه بازی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: از زمین هم گلایه داریم و این زمین برای سپاهان سم است، در موقعیتی علی قربانی به دلیل مشکل زمین گل سوم ما از دست داد و این زمین برای سپاهان که روی زمین بازی می‌کند سم است.

قلعه‌نویی گفت: یک تشکر ویژه از نورافکن دارم به دلیل اینکه تیم پزشکی گفت نباید بازی کند اما این پسر با آن شرایط بازی کرد در حالی که ممکن بود تیم ملی را از دست بدهد؛ این اخلاق در فوتبال ما گم شده اما در سپاهان این معرفت وجود دارد. رسول تاکنون بازی نکرده اما هر دقیقه‌ای در زمین رفته با همه وجود بازی کرده، پس از ۲ مساوی که حقمان نبود پیروزی خوبی کسب کردیم و امیدوارم مصدومان به ما برسند که بهتر شویم.

سرمربی تیم فوتبال سپاهان درباره تعویض دقایق ابتدایی نیمه نخست بیان کرد: زمانی که دیدیم تیم ما ریتم ندارد بلافاصله به دنبال تعویض بودیم، کریمی بد بازی نکرد اما زمانی که رسول آمد فشار حریف را گرفت و نتیجه بازی تغییر کرد، باید آهنگ بازی را با تعویض تغییر داد تا تیم بلافاصله به شرایط بازی بازگردد.

وی درباره تعویض کی‌روش و مصدومیت این بازیکن اظهار داشت: کی‌روش مصدوم شد اما فکر می‌کنم در این تغییر قربانی یکی از روزهای خوبش بود، همه ضربه‌های سر را زد و باید درباره کی‌روش تیم پزشکی نظر بدهد.

قلعه‌نویی درباره رسول نویدکیا و اینکه پس از چند بازی و حضور در ترکیب بسیار خوب بازی کرد، خاطرنشان کرد: رسول واقعاً خوب بود و فشار تیم حریف را گرفت و نویدکیا بازیکن من در مس هم بود و دنبال این هستیم به پیشکسوت‌هایمان احترام بگذاریم اما قداست این بازیکنان بسیار مهم است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *