سمنان| وزارت نیرو عملکرد برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی در استان‌ها را رصد می‌کند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، بنفشه زهرایی عصر امروز در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان که در سالن غدیر استانداری سمنان برگزار شد اظهار داشت: در سند سازگاری با کم‌آبی سهم هر دستگاه اجرایی در صرفه‌جویی مصرف آب تعیین می‌شود.

وی گفت: برنامه‌هایی که در حوزه سازگاری با کم‌آبی در استان با هدف اصلاح مصرف بهینه آب تا انجام می‌شوند؛ از سوی وزارت نیرو به‌دقت رصد می‌شود.

دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی وزارت نیرو به چشم اندازه‌ای تعریف‌شده در زمینه سند سازگاری با کم‌آبی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی و کاهش مصرف به‌نحوی‌که منجر به رسیدن به آب قابل‌برنامه‌ریزی ابلاغی به تفکیک حوضه‌های آبریز از برنامه‌های مهم کارگروه سازگاری با کم‌آبی است.

زهرایی تأکید کرد: باید چگونگی توزیع کمبود آب بین مصارف مختلف تعیین شود و این مهم بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای انطباق با الگوی کشت مناسب هر منطقه و متناسب با شرایط کم‌آبی باشد و همچنین بر اساس کاهش و سهم منابع آب در اختیار بخش کشاورزی تدوین شود.

وی بیان کرد: سازگاری اجرای سیستم‌های وزارت جهاد کشاورزی برای کنترل سطح زیر کشت و محدودیت و یا ممنوعیت آن از جمله مواردی است که وزارت نیرو پیگیر آن است و از تدابیر استان‌ها در این زمینه پشتیبانی می‌کند.

دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی وزارت نیرو گفت: مواردی از جمله کاهش مصرف آب فضای سبز و خدمات شهری به میزان ۳۰ درصد، تحویل حجمی آب برای تمامی مصارف از جمله کشاورزی و محاسبه بهای برق مازاد بر سقف ساعت کارکرد بر اساس مصارف تجاری در منابع آب زیرزمینی در طرح سند سازگاری با کم‌آبی تدوین‌شده است.

زهرایی از دیگر مواردی که در طرح سند سازگاری با کم‌آبی تدوین‌شده است را پیشنهاد تعرفه مصارف مازاد بر الگوی مصرف آب آشامیدنی و بهداشت مصارف آب عنوان کرد.

وی گفت: در طرح‌های سازگاری نباید طرح‌های توسعه‌ای که منجر به افزایش مصارف آب می‌شوند؛ درج شود.

دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی وزارت نیرو توسعه سطح زیر کشت و توسعه باغات در اراضی شیب‌دار را از جمله طرح‌های عنوان کرد که منجر به افزایش مصارف آب می‌شوند.

زهرایی تأکید کرد: در برنامه سازگاری با کم‌آبی نباید طرح‌های تأمین آب مانند سدسازی، انتقال آب درج شوند.

وی با اشاره به اینکه کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی مرجع تخصیص آب و تأمین اعتبار طرح‌ها نیست گفت: این موارد نباید در برنامه درج شوند.

انتهای پیام/۳۶۳

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *